Skip to main content

Rezultati pretrage

Ga

Šta je galaktoreja?

Galaktoreja je pojava lučenja mlijeka iz bradavica kod osoba oba spola, a koji se ne povezuje s prirodnom proizvodnjom mlijeka uslijed trudnoće ili dojenja. Galaktoreja sama po sebi nije bolest, već znak mogućeg temeljnog zdravstvenog problema. Ovaj fenomen češće se javlja kod žena, uključujući i one koje nikada nisu imale djecu ili su prošle kroz menopauzu, ali se može pojaviti i kod muškaraca i novorođenčadi.

Šta je ganglionska cista?

Ganglionske ciste su čvoraste izrasline koje najčešće nastaju duž tetiva ili zglobova na rukama i ručnim zglobovima, no mogu se pojaviti i na gležnjevima i stopalima. Najčešće su okrugle ili ovalnog oblika, a ispunjene su viskoznom tekućinom. 

Poznato je da je većina izraslina na tijelu tumor, koji ne mora uvijek biti zloćudan, važno je naglasiti da ganglionske ciste nisu karcinom i nisu maligne. Iako u nekim slučajevima mogu biti bolne, ove ciste nisu prijetnja za zdravlje organizma.

Šta je gangrena?

Gangrena je odumrlost tkiva, odnosno stanje koje nastaje kao rezultat ozbiljne bakterijske infekcije, nedostatka opskrbe ili oslabljenog protoka krvlju, a koja rezultira raspadanjem tjelesnog tkiva. Najčešće se gangrena pojavljuje na prstima, rukama i nogama, no može se pojaviti i u mišićima i organima unutar tijela (poput žučnog mjehura). Osobe koje imaju dijagnosticirana stanja koja su direktno povezana sa protokom krvi, poput dijabetesa ili ateroskleroze, pod većim su rizikom od razvoja gangrene.

Šta je Gastritis?

Različite probavne smetnje u današnje su doba česta pojava kod ljudi svih dobnih skupina, a Gastritis spada u jednu od njih. Gastritis je, najjednostavnije opisano, iritacija, odnosno upala sluznice želuca što uzrokuje probavne smetnje, mučninu, povraćanje i bol. Gastritis može biti akutni, odnosno pojaviti se iznenada (češći oblik i bilježi se kod otprilike osam od hiljadu ljudi), ili hronični (rjeđe se dijagnosticira i dešava se kod dvoje od 10.000 ljudi) kada se razvija postepeno i traje duže.

Šta je Gastroenteritis?

Gastroenteritis je bolest probavnog sistema koju uzrokuje virusna ili bakterijska infekcija. Gotovo da ne postoji osoba na svijetu koja bar jednom u životu nije iskusila ovu vrstu infekcije za koju je karakteristično povraćanje, vodenasta stolica te bolni grčevi u predjelu stomaka. Sinonimi za ovu infekciju su: Rotavirus, Crijevna viroza, Stomačna gripa, Norwalk viroza, te Virusni gastroenteritis. 

 

Šta je gastroskopija?

Gastroskopija je endoskopski, odnosno dijagnostički postupak uz pomoć kojeg se vrši detaljan pregled gornjeg digestivnog trakta. Pored gastroskopije, postoje još dvije endoskopske metode za otkrivanje stanja sluznice, unutrašnjosti ždrijela, jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog crijeva, a to su kolonoskopija i enteroskopija. 

U nastavku ćemo navesti razlike između navedenih dijagnostičkih metoda:

Ge

Šta je geografski jezik?

Geografski jezik (lat. lingua geographica) je bezopasno, upalno stanje koje karakterišu promjene na jeziku. Zdrav jezik je ružičast, grube teksture i prekriven je mnoštvom papila, koje su zadužene za čulne i mehaničke procese, odnosno za žvakanje hrane i percepciju okusa. Kod geografskog jezika pomenute papile izostaju, a na površini jezika se pojavljuju glatke, crvenkaste mrlje sa bijelim rubovima što podsjeća na geografsku kartu po čemu je ovo stanje i dobilo ime.

Šta je gestacijski dijabetes?

Trudnoća je stanje u kojem se tijelu mijenja, raste i prilagođava se potrebama stvaranja novog života. Kod nekih žena se, za vrijeme trudnoće, povećava udio šećera u krvi i to stanje je poznato pod nazivom gestacijski dijabetes. Posebna karakteristika ove vrste dijabetesa je da se on po prvi put javlja za vrijeme trudnoće.

Gi

Šta je giht?

Giht ili urični artritis je upala jednog ili više zglobova koji nastaje zbog pretjeranog taloženja mokraćne kiseline u krvi (hiperuricemija) te mokraćnih kristala u zglobovima. Radi se o metaboličkoj bolesti koju karakterišu akutni napadi boli, crvenila, otekline te osjetljivosti u jednom ili na više zglobova istovremeno. Giht najčešće pogađa nožni palac i tada pacijent osjeća goruću, probadajuću bol koja mu onemogućava normalno funkcionisanje, mada može biti dijagnosticiran i na koljenima, laktovima, nožnim člancima, ramenima te ručnim zglobovima.

Šta je Gilbertov sindrom?

Gilbertov sindrom je nasljedni poremećaj jetre koji utiče na sposobnost tijela da obrađuje bilirubin, koji je nusproizvod razgradnje starih crvenih krvnih ćelija. U ovom sindromu, jetra ne proizvodi dovoljno enzima potrebnih za održavanje normalnih nivoa bilirubina što dovodi do nakupljanja viška bilirubina u tijelu, stanja poznatog kao hiperbilirubinemija. Bilirubin je prisutan u žuči, probavnoj tekućini koju jetra proizvodi za pomoć u apsorpciji masti.

Kako se ohrabriti za ginekološki pregled

„Sve nam je dostupno.“

Gl

Šta su glavobolje kod djece?

Glavobolje kod djece su vrlo česta pojava i procjenjuje se da čak 25 posto djece ispod deset godina i 75 posto tinejdžera ima iskustva sa glavoboljom. Praksa pokazuje da je migrena peta najčešća bolest koja se javlja kod djece. Dječije glavobolje, u pravilu, nisu ozbiljne i mogu biti uzrokovane različitim tipovima glavobolje poput migrene, glavobolje koja je nastala kao rezultat izlaganja stresnoj situaciji (tenzijska glavobolja), glavobolje koja je nastala uslijed infekcije ili manjih trauma glave.

Šta je glioblastom?

Glioblastom, poznat i pod nazivom glioblastom multiforme (GBM) predstavlja najagresivniji tip tumora odraslih osoba koji počinje unutar mozga. Ćelije raka u GBM tumorima brzo se razmnožavaju, a tumor se može proširiti i na druga područja mozga dok se veoma rijetko širi na ostale dijelove tijela.

Šta je gliom?

Gliom je maligni tumor koji se razvija u mozgu ili leđnoj moždini i obično nastaje iz glijalnih ćelija. To je oblik tumora koji proizlazi iz nekontrolisanog rasta ćelija u mozgu ili leđnoj moždini. Ćelije koje čine gliom, poznate kao glijalne ćelije, često podsjećaju na normalne moždane ćelije i obično podržavaju funkciju živčanih ćelija.

Gr

Šta su grčevi kod beba?

Plač je bebin način komunikacije i najčešće se dešava kada neka od bebinih potreba nije adekvatno zadovoljena. Uobičajno je da beba prvih nekoliko mjeseci plače dva do tri sata na dan što može biti iscrpljujuće za roditelje. Bebe najčešće plaču kada su gladne, iako postoji još mnogo različitih razloga zbog kojih novorođenče može plakati, a neki od njih su: puna pelena koja im stvara neugodu, žele bliskost ili utjehu, žele manje ili više stimulacije, imaju skok u razvoju, umorni su ili ih muče grčevi.