Skip to main content

Rezultati pretrage

La

Šta je lajmska bolest?

Lajmska bolest, poznata i pod nazivom lajmska borelioza, je infektivno oboljenje izazvano bakterijom borelije, a prenosi se ugrizom zaraženog krpelja koji su nosioci ovih bakterija.

Krpelji koji prenose bakterije borelije prisutni su svuda u svijetu, međutim, lajmska bolest je najučestalija u gornjem srednjem zapadu, sjeveroistočnim i srednjeatlantskim državama, te u Evropi i na jugu centralne i jugoistočne Kanade.

Le

Šta je leukemija vlasastih ćelija?

Leukemija vlasastih ćelija je rijetki oblik raka koji pogađa bijela krvna zrnca, poznata kao B limfociti ili B ćelije, ključne za odbranu organizma od infekcija. U ovom tipu leukemije, te B ćelije postaju maligne i počinju nekontrolisano da se razmnožavaju, ne odumirući kako bi prirodno trebale. Kao rezultat, ove ćelije se nakupljaju u tijelu i izazivaju neugodne simptome.

Šta je leukoplakija?

Leukoplakija je stanje u kojem se na desnima, unutrašnjosti obraza, dnu usta i (u nekim slučajevima) na jeziku formiraju zadebljane, bijele mrlje koje se ne mogu ukloniti struganjem. Uzrok leukoplakije nije potpuno poznat, no doktori smatraju da je hronična iritacija duhanskim proizvodima (pušenje ili žvakanje duhana) glavni faktor koji dovodi do njenog razvoja. U većini slučajeva leukoplakija je nekancerogena (benigna), iako neke mrlje mogu pokazivati rane znakove raka koji se može pojaviti dnu usne šupljine koja je zahvaćena leukoplakijom.

Li

Šta je lichen planus?

Lichen planus je upalno, dermatološko oboljenje koje može izazvati oticanje i iritaciju na koži, kosi, noktima i sluznici. Na koži se lichen planus obično manifestuje u vidu malih, ravnih izbočina koje svrbe i razvijaju se tokom nekoliko sedmica. Na sluznici, kao što su usta, vagina i druga područja, lichen planus stvara bijele, mrežaste mrlje, ponekad s bolnim ranicama. U većini slučajeva lichen planus se liječi u kućnim uslovima i nema potrebe za ozbiljnom terapijom.

Šta je limfedem?

Limfedem je zdravstveno stanje koje uzrokuje oticanje tkiva zbog nakupljanja tečnosti bogate proteinima, koja obično cirkuliše kroz limfni sistem tijela. Limfedem najčešće zahvaća ruke ili noge, ali može uticati i na druge dijelove tijela, kao što su grudni koš, abdomen, vrat i genitalije. Limfni čvorovi su ključni za normalno funkcionisanje limfnog sistema, a limfedem ih može oštetiti, posebno ako je pacijent podvrgnut tretmanima protiv raka. Bilo kakve opstrukcije koje remete pravilan protok limfne tečnosti mogu izazvati limfedem.

Šta su limfomi?

Limfomi su maligna oboljenja koja započinju, kako im i sam naziv kaže, u limfnom sistemu organizma. Limfni sistem je jedan od dva glavna sistema cirkulacije u tijelu, a njegova uloga je da bude nosilac imuniteta našeg organizma. Limfni sistem se sastoji od limfe (bezbojne tekućine koja ima ulogu posrednika između krvi i tkiva), limfnih čvorova (limfnih žlijezda), timusne žlijezde, slezene i koštane srži.

Šta je lipom?

Lipom je masno tkivo okruglog ili ovalnog oblika koje raste neposredno ispod kože. Karakterističan je po tome što je mekan i pokretljiv na dodir, te obično ne uzrokuje bol. Lipomi mogu nastati na različitim dijelovima tijela, ali su najčešći na leđima, trupu, rukama, nogama, čelu, ramenima i vratu. Veoma rijetko se lipomi razvijaju na mišićima, unutrašnjim organima ili na mozgu. Većina ljudi s lipomom ima samo jedan, no, kod nekih pacijenata se može pojaviti i više od jednog lipoma.

Šta je liposarkom?

Liposarkom je rijedak oblik raka koji započinje u masnim ćelijama. Najčešće se javlja u stomaku ili mišićima ruku i nogu, ali može nastati u svim masnim ćelijama u tijelu. Liposarkom spada u grupu karcinoma koji se nazivaju sarkomi mekog tkiva. Ovi tumori razvijaju se u vezivnom tkivu tijela i postoji mnogo različitih vrsta sarkoma mekog tkiva. Liposarkom češće pogađa starije osobe, ali se može pojaviti u svakoj životnoj dobi. Uobičajeno liječenje liposarkoma uključuje operaciju kako bi se uklonio tumor.

Lo

O kakvoj ozljedi je riječ?

Zglob je formiran od dvije kosti podlaktice – radijusa i lakatne kosti – i osam malih karpalnih kostiju. Karpalne kosti su raspoređene u dva reda na dnu šake, a u svakom redu su četiri kosti. Lom skafoidne, odnosno čunaste kosti je lom jedne od malih kostiju ručnog zgloba. Ova vrsta loma se najčešće javlja nakon direktnog pada na ispruženu ruku. Simptomi loma skafoidne kosti, kao i kod većine lomova uključuju bol i osjetljivost u području području ispod palca. Simptomi se pogoršavaju ako pokušate nešto uhvatiti ili uštinuti.

Lu

Šta je lupus?

Sistemski eritemski lupus ili jednostavnije samo lupus, je hronična, autoimuna bolest (bolest koja nastaje kada imunološki sistem tijela napada vlastita zdrava tkiva i organe), a koja uzrokuje upale koje se mogu manifestovati na različitim dijelovima tijela poput: zglobova, kože, bubrega, krvnih ćelija, mozga, srca i pluća. Znakovi i simptomi lupusa mogu dosta podsjećati na mnoštvo ostalih bolesti, tako da je uspostavljanje dijagnoze, za doktore i medicinske radnike, vrlo često veoma izazovno.

Ly

Šta je Lynch sindrom?

Lynchov sindrom, također poznat kao hereditarni nepolipozni kolorektalni karcinom (HNPCC), je nasljedno genetsko stanje koje povećava sklonost pojedinca ka razvoju određenih vrsta karcinoma, posebno raka debelog crijeva i rektuma, ali i drugih organa kao što su maternica, jajnici, želudac, tanko crijevo, urinarni trakt te žučni mjehur. Termin HNPCC se koristi za opisivanje porodica sa čestim dijagnozama raka debelog crijeva. Međutim, naziv dijagnoze Lynchov sindrom se koristi kada se identificira gen prisutan u porodici koji je povezan s pojavom raka.