Skip to main content

Rezultati pretrage

Sa

Šta je sakroileitis?

Sakroileitis je upalno, bolno stanje koje pogađa sakroilijakalne zglobove koji se nalaze na spoju donjeg dijela kičme i zdjelice. To može rezultirati bolom i ograničenom pokretljivošću u stražnjici ili donjem dijelu leđa, a bol se može širiti niz jednu ili niz obje noge. Dugotrajno stajanje, sjedenje ili penjanje stepenicama mogu pogoršati simptome.

Šta je sarkoidoza?

Sarkoidoza je bolest koja uzrokuje prekomjernu reakciju imunološkog sistema, što dovodi do stvaranja nakupina upalnih ćelija (granuloma u različitim dijelovima tijela, a najčešće u plućima i limfnim čvorovima. Osim navedenih, sarkoidoza može uticati i na druge organe kao što su oči, koža, srce i mnogi drugi. Iako uzrok ove bolesti nije poznat, vjeruje se da je povezan s reakcijom imunološkog sistema na nepoznatu tvar. Neki čimbenici koji se smatraju mogućim uzrocima uključuju infektivne agense, hemikalije, prašinu i abnormalnu reakciju na vlastite proteine.

Šta je sarkom?

Sarkom predstavlja opšti pojam za rijetke, kancerogene tumore koji se mogu razviti u kostima ili mekim, odnosno vezivnim tkivima (poput mišića ili hrskavice). Meka tkiva uključuju mišiće, masnoću, krvne sudove, živce, tetive i obloge zglobova, a njihov glavni zadatak je da pomažu u održavanju ostalih tjelesnih struktura. Sarkomi su rijetki i čine samo jedan posto svih dijagnoza karcinoma kod odraslih, te oko 15 posto dijagnoza karcinoma kod djece. Postoji preko 70 različitih vrsta sarkoma, a liječenje zavisi od vrste, lokacije i brojnih drugih faktora. 

 

Se

Šta je seboreični dermatitis?

Seboroični dermatitis je česta kožna bolest koja nije uzrokovana infekcijom, a karakterišu je svrbež, crvene mrlje i prisutnost masnih, bijelih ili žutih ljuskica na koži, kao i perut na vlasištu. Naziv "seboroični" odnosi se na lojne žlijezde, dok "derm" znači koža". Kada se ovo stanje javlja na vlasištu adolescenata ili odraslih, naziva se perut (pityriasis capitis), dok se na glavi beba naziva tjemenjača.

Šta je sepsa?

Sepsa je vrlo ozbiljno i, često, po život ozbiljno stanje, a javlja se kao pretjeran odgovor organizma za infekciju. Kada je u tijelu prisutna bilo kakva infekcija, tijelo će se, u većini slučajeva, pokušati izboriti s njom. No, postoje situacija u kojima imunološki sistem, umjesto da se bori protiv infekcije, napada zdrava tkiva te ih počne uništavati zbog čega u cijelom tijelu dolazi do teške upale, odnosno prodiranje patogenih mikroorganizama u krv, što se smatra trovanjem krvi.

Šta je septički artritis?

Septički artritis je bolna, progresivna infekcija zglobova koja nastaje kada mikroorganizmi, iz drugih dijelova tijela, putuju kroz krvotok. Također, ovo stanje se može razviti i ako infekcija dospije u zglob nakon ozljede, kao što je ugriz životinje ili neka druga vrsta traume.

Si

O kakvoj ozljedi je riječ?

Iliotibijalni traktus je mišićno-tetivna struktura koja se pruža duž vanjske strane noge,

od zdjelice do goljenične kosti. Sindrom prenaprezanja odnosno Traktus ilitibijalis je vrlo čest uzrok bolova na vanjskim dijelovima koljena. Prvenstveno se javlja kod trkača, pa odatle potiče naziv “Trkačko koljeno” koji je postao uvriježen za ovu vrstu povrede. Sindrom prenaprezanja koljena uzrokuje trljanje traktusa o o lateralni epikondil femura, što, u konačnici, rezultira iritacijom i bolovima u predjelu koljena. 

 

Sj

Šta je Sjogrenov sindrom?

Sjogrenov sindrom predstavlja trajni autoimuni poremećaj koji smanjuje proizvodnju vlage kod žlijezda koje se nalaze u ustima i očima. Ovo stanje je dobilo ime po švedskom oftalmologu Henriku Sjogrenu, koji ga je prvi opisao. Iako se suhoća usta (poznata i kao kserostomija) i očiju smatraju osnovnim simptomima, većina ljudi koji se suočavaju s ovim problemima ne boluje od Sjogrenovog sindroma. 

Postoje dva glavna oblika Sjogrenovog sindroma:

Sk

O kakvoj ozljedi je riječ?

Skakačko koljeno je povreda karakteristična za ljude koji se bave sportom i to najčešće onim koji zahtjeva često skakanje ili naglo zaustavljanje nakon trčanja poput košarke, odbojke, rukometa ili atletike. Patelarna tetiva je tkivo najsličnije pupčanoj vrpci koje spaja čašicu koljena (patelu) i tibiju, odnosno potkoljenicu. Patelarna tendinopatija ili tendonitis je stanje koje karakteriše bol u prednjem dijelu koljena i češće se pojavljuje kod muškaraca nego kod žena.

 

O kakvoj ozljedi je riječ?

Skijaški palac je akutna parcijalna ili kompletna ruptura unutrašnjeg ligamenta palca, odnosno mekog tkiva koje povezuje kosti našeg palca. Naziv je dobila po skijašima kod kojih je pomenuta ozljeda vrlo česta zbog držanja štapa prilikom padova, no ova povreda nije rezervisana isključivo za ljude koji se bave skijanjem. Može se dogoditi pri bilo kojoj vrsti trauma u kojoj dolazi do razdvajanja palca od šake. 

U zavisnosti od jačine povrede, Skijaški palac se pojavljuje u tri oblika:

Šta je skolioza?

Skolioza je stanje u kojem se kičma zakrivljuje bočno i najčešće se dijagnosticira  adolescenatima, odnosno osobama koje su u razvoju. Iako skolioza može biti povezana sa stanjima poput cerebralne paralize i mišićne distrofije, uzrok većine slučajeva dječje skolioze je idiopatski, odnosno ostaje nepoznat. Skolioza je, u većini slučajeva blaga, ali neki deformiteti se pogoršavaju rastom. Teška skolioza može imati ozbiljne posljedice jer izražena zakrivljenost kičme može smanjiti prostor u prsima, što može otežavati normalno funkcionisanje pluća.

Sp

Šta je spina bifida?

Spina bifida je jedna od najtežih urođenih anomalija koje se dijagnosticiraju na samom rođenju. Ova vrsta defekta dešava se kada se, za vrijeme trudnoće, kod fetusa pravilno ne razviju kičma i kičmena moždina. To je, ustvari, urođena greška neuralne cijevi, rane faze razvoja srednjeg nervnog sistema. Ova cijev se počinje razvijati otprilike u trećoj sedmici, a zatvara se do 28. dana od trenutka začeća. Donji dio neuralne cijevi, nakon završetka razvoja prerasta u kičmu i kičmenu moždinu, dok se od gornjeg dijela formira mozak.