Skip to main content

Pretražite

Šta je distalna endoskopija - kolonoskopija?

Distalna endoskopija ili kolonoskopija je sigurna, učinkovita metoda za vizuelni pregled sluznice crijeva pomoću dugog, fleksibilnog, cjevastog instrumenta (kolonoskopa) koji na vrhu ima malu kameru. Pretraga se radi da bi se otkrio uzrok Vaših probavnih tegoba, kod postavljenje sumnje na upalne bolesti crijeva ili tumore donjeg dijela probavnog trakta. Pretraga može uključivati uzimanje uzorka sluznice radi upućivanja na patohistološku anlizu. Također, tokom kolonoskopije se mogu učiniti intervencije poput uklanjanja polipa, dilatacije suženog segmenta probavne cijevi.

Indikacije za kolonoskopiju

-  Ukoliko ste potpuno zdravi i imate preko 45 godina (po preporuci Svjetske zdravstvene organizacije – najbolji način rane prevencije raka debelog crijeva),

-  Kada imate promjene u regularnim crijevnim navikama (smjene mekane i tvrde stolice, …),

-  Kada imete svježu, zgrušanu ili tamnu krv u stolici,

- Kod anemije usljed nedostatka željeza,

- Kod upornih i neobjašnjivih bolova u trbuhu i maloj zdjelici,

- Kada neki laboratorijski nalazi i slikovne pretrage (ultrazvuk, CT, magnetna rezonanca) pokažu sumnju na promjene u debelom crijevu,

- Ako imate preko 40 godina, a neko je u Vašoj bližoj porodici imao/ima zloćudni tumor,

- Kada ste ranije imali dijagnotikovan polip na debelom crijevu ili imate ranije utvrđen maligni tumor,

- Kod praćenja nekih oboljenja kao što je tumor debelog crijeva, ulcerozni kolitis i Crohnova bolest

Priprema pacijenta za kolonoskopiju

Prije planirane kolonoskopije Vaš ljekar i medicinska sestra će Vam dati usmeno i pismeno upustvo kojeg treba da se detaljno pridržavate. Morate pročitati detaljno upustvo jer ako niste dobro pripremljeni za pregled ljekar neće moći vidjeti baš sve dijelove crijeva zbog pokrivenosti sadržajem u crijevima. Ukoliko se pridržavate upustva Vaše crijevo će biti potpuno čisto te će pregled biti tačniji, lakši i ugodniji. Prije kolonoskopije dobit ćete da potpišete saglasnost za proceduru i eventualne komplikacije koja je dio uobičajenog protokola.

VAŽNO UPOZORENJE: Ukoliko pijete neki od navedenih lijekova morate da upozorite Vašeg ljekara:

Aspirin, Dipyridamole (Persantine ® ), Clopidogrel (Plavix ® ), Warfarin (Coumadin ® , Jantoven ® ), Heparin,

Dabigatran (Pradaxa ® ). Vjerovatno ćete morati prestati uzimati navedene lijekove par dana prije planirane kolonoskopije.

Tok izvođenja kolonoskopije

Tok kolonoskopije zavisi da li ste saglasni za uspavljivanje (analgo-sedacija uz prisustvo anesteziologa) ili ćete uraditi pretragu u budnom i svjesnom stanju.

Ukoliko ste se odlučili za uspavljivanje, anesteziolog će vam dati sredstvo za spavanje i opuštanje kroz vašu venu. Ova metoda je skoro bezopasna i vrlo komforna za pacijenta i ljekara koji radi kolonoskopiju.  Nećete osjetiti nikakvu bol, nelagodu i neprijatnost, a nakon buđenja možete ići brzo kući. Ako niste saglasni za uspavljivanje tada će kolonoskopija za većinu pacijenata biti podnošljiva iako procedura može trajati 15 do 30 minuta. Većina pacijenta se žali na bol u trbuhu, nadutost, neugodnost, uznemirenost, osjećaj pražnjenja crijeva, ali je procedura uglavnom potpuno bezbjedna.

Tokom kolonoskopije Vaš ljekar će sa 100%tnom sigurnošću preko kamere vidjeti sve eventualne promjene na debelom crijevu i završnom dijelu tankog crijeva. Tokom kolonoskopije se nekada moraju bezbolno uzeti biopsije promjena na sluznici (mali uzorci tkiva koje patolog naknadno pregleda sa mikroskopom). Tokom kolonoskopije se mogu bezbolno skidati polipi i tako spriječiti nastanak tumora debelog crijeva, te izvršiti adekvatno zaustavljanje krvarenja pomoću endoskopskih instrumenata.

Nakon obavljene kolonoskopije

Ukoliko ste uradili bezbolno kolonoskopiju (uspavani uz pomoć anesteziologa), tada se predlaže da mirujete oko jedan sat nakon procedure u ambulanti i da ne vozite odmah Vaše auto. Na planirane obaveze možete ići za nekoliko sati ili sutra.

Ako ste uradili kolonoskopiju u budnom stanju nije potrebno mirovanje i sve svoje planirane aktivnosti možete obavljati brzo nakon procedure.

Moguće komplikacije

Generalno, kolonoskopija je vrlo sigurna procedura. Ipak, u vrlo malom procentu se mogu desiti nepredviđene i neželjene komplikacije radi samog izvođenja procedure, pacijentovog stanja ili radi anestezije.

Najčešće prateće smetnje su nadutost i bol u trbuhu koje nestaju nakon nekoliko sati.

Ozbiljne i vrlo rijetke komplikacije nakon kolonoskopije su:

- Uporna mučnina i povraćanje,

- Svijetla krv u stolici,

- Bol u gornjem/donjem trbuhu koja se intenzivno pojačava, praćena nadimanjem i grčevima,

- Povišena temperatura ili alergijska reakcija.

Ukoliko ste primjetili neke od navedenih rijetkih komplikacija morate se odmah (bez odlaganja i čekanja) javiti u nadležnu medicinsku ustanovu u bilo koje doba dana ili noći.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Kolonoskopija

Prihvaćam uslove korištenja