Skip to main content

Seboreični dermatitis

Šta je seboreični dermatitis?

Seboroični dermatitis je česta kožna bolest koja nije uzrokovana infekcijom, a karakterišu je svrbež, crvene mrlje i prisutnost masnih, bijelih ili žutih ljuskica na koži, kao i perut na vlasištu. Naziv "seboroični" odnosi se na lojne žlijezde, dok "derm" znači koža". Kada se ovo stanje javlja na vlasištu adolescenata ili odraslih, naziva se perut (pityriasis capitis), dok se na glavi beba naziva tjemenjača.

Seboroični dermatitis, osim na glavi, može se pojaviti i na drugim dijelovima tijela. Najčešće zahvaćena područja su gornji dio leđa i prsa, lice, nabori na dnu nosa, iza ušiju, pupak, obrve, ispod dojki, te pregibi na rukama, nogama i preponama. Ovo stanje je hronično i može nestati liječenjem, ali se povremeno može ponovno pojaviti.

 

Najčešći simptomi seboreičnog dermatitisa

Znakovi i simptomi seboroičnog dermatitisa mogu se pojačati pod uticajem stresa, umora ili promjene godišnjih doba. Najčešći simptomi uključuju:

  • Bijele ljuskice na vlasištu koje svrbe (poznate kao perut) i koje se mogu odvajati, pomiješati s kosom te padati na vrat i ramena.
  • Crvene ili žute ljuske na koži vlasišta kod dojenčadi, obično bez svrbeža, ali češanje može izazvati dodatnu upalu i oštetiti kožu, što može dovesti do krvarenja ili blagih infekcija.

Ostali simptomi seboroičnog dermatitisa uključuju ljuskave crvene rubove kapaka (blefaritis), ružičaste plakove (debelu ljuskavu kožu) na obje strane lica, ljuskaste mrlje na području grudi i linije kose koje mogu biti u obliku latice cvijeta ili prstena. Također, može doći do crvenila u naborima i pregibima genitalija, pazuha i ispod grudi, te upaljenih folikula dlake na obrazima i gornjem dijelu trupa.

 

Šta uzrokuje seboreični dermatitis?

Dermatolozi još uvijek nisu potpuno razjasnili precizan uzrok pojave seboroičnog dermatitisa. 

Postoje mnogi faktori koji se smatraju odgovornim, a neki od njih uključuju:

  • Prisutnost određenog tipa gljivice poznate kao Malassezia, koja se prirodno nalazi na koži svakog čovjeka, no kod nekih ljudi može izazvati reakciju.
  • Povećan nivo hormona androgena u tijelu.
  • Povećan nivo lipida (masnih tvari) na koži.
  • Upalnu reakciju kože.
  • Porodična anamneza - može igrati ulogu, jer se seboroični dermatitis može pojaviti kod više članova iste porodice.

Ostali faktori koji mogu pokrenuti ili pogoršati seboroični dermatitis uključuju stres, hladnu i suhu klimu, masnu kožu, korištenje losiona koji sadrže alkohol te historiju drugih kožnih poremećaja, poput rozacee, psorijaze i akni.

 

Uspostavljanje dijagnoze i liječenje

Kako bi dijagnosticirao seboroični dermatitis, ljekar će s pacijentom obaviti razgovor o simptomima i detaljno pregledati kožu. Možda će biti potrebno izvršiti biopsiju kože kako bi se uzorak poslao na analizu u laboratoriju te isključila mogućnost drugih kožnih stanja.

U liječenju seboroičnog dermatitisa, glavna terapija za adolescente i odrasle uključuje upotrebu medicinskih šampona, krema i losiona. 

Ako proizvodi koji se mogu nabaviti bez recepta i kućne metode liječenja nisu dovoljni, dermatolog može preporučiti neke od sljedećih tretmana:

  • Antifungalne gelove, kreme, losione, pjene ili šampone koji se koriste u kombinaciji s drugim lijekovima. Može biti preporučen proizvod s dva posto ketokonazola ili 1 posto ciklopiroksa ili rotiranje između više proizvoda. Ketokonazol može izazvati suhoću kod kovrdžave ili hemijski tretirane kose te povećati rizik od lomljenja, pa se, zajedno s ovim proizvodom, preporučuje korištenje hidratantnog regeneratora.
  • Kreme, losione, šampone ili masti koji smanjuju upalu. Ljekar može propisati kortikosteroide koji se izdaju na recept, koje se nanose na vlasište ili druga zahvaćena područja. Uključuju hidrokortizon, fluocinolon, klobetasol i dezonid. Ovi lijekovi su učinkoviti i jednostavni za primjenu, ali treba ih koristiti samo dok simptomi ne nestanu kako bi se izbjegle nuspojave koje mogu nastati ako se koriste duže vrijeme.
  • Kreme ili masti koje sadrže inhibitor kalcineurina, poput takrolimusa ili pimekrolimusa, također mogu biti učinkovite i imaju manje nuspojava od kortikosteroida. Međutim, ovi lijekovi nisu prvi izbor jer postoje indikacije koje ukazuju na njihovu moguću povezanost s razvojem karcinoma. Također, takrolimus i pimekrolimus su skuplji od blagih kortikosteroidnih lijekova.

U težim slučajevima, odnosno kada pacijent ne reaguje na pomenute tretmane ili ako je stanje ozbiljno, ljekar može propisati antifungalni lijek u obliku tableta.

 

Može li se seboreični dermatitis spriječiti?

Teško je potpuno spriječiti seboroični dermatitis, jer je to često stanje koje može nastati kao rezultat različitih uzroka. 

Međutim, postoje neke jednostavne stvari koje možete učiniti kako biste smanjili rizik od njegovog razvoja te ublažili simptome:

  • Odmor i smanjenje emocionalnog stresa - mogu pozitivno uticati na zdravlje kože. Stres može pogoršati simptome seboroičnog dermatitisa, pa je važno raditi na svom emocionalnom blagostanju.
  • Blaga izloženost sunčevoj svjetlosti - u malim dozama, sunčeva svjetlost može imati blagotvoran učinak na kožu. Pokušajte izbjegavati izlaganje suncu kada je najjače i uvijek koristite zaštitu od sunca kako biste izbjegli oštećenja kože.
  • Pravilno korištenje medicinskih šampona i proizvoda za njegu kože - ako koristite medicinske šampone ili proizvode koje je preporučio ljekar, važno je pažljivo slijediti upute kako biste postigli najbolje rezultate. Nepravilna upotreba može dovesti do pogoršanja stanja, pa je važno slušati savjete dermatologa i pratiti preporučeni režim liječenja.

Iako se ne može potpuno spriječiti seboroični dermatitis, održavanje zdravih životnih navika i praćenje uputa ljekara može pomoći u smanjenju rizika od pojave ili pogoršanja ovog stanja, te osigurati adekvatnu njegu kože.

 

Liječenje kod kuće

Postoji nekoliko metoda koje pacijent s dijagnozom seboreičnog dermatitisa može primijeniti u kućnim uslovima kako bi sebi olakšao simptome. 

Neke od njih su: 

  • Nanesite ulje na vlasište kako biste omekšali i uklonili ljuske. Koristite mineralno ulje, ulje čajevca, ulje od kikirikija ili maslinovo ulje. Ostavite da djeluje 1 do 3 sata, zatim nježno počešljajte kosu prije pranja.
  • Redovno perite kožu blagim sapunom ili sredstvom za čišćenje bez sapuna, koristeći toplu, nikada vruću vodu. Temeljito isperite i nanesite hidratantnu kremu dok je koža još vlažna.
  • Isprobajte blagu kortikosteroidnu kremu, pjenu, mast ili ulje na zahvaćena područja, izbjegavajući područje oko očiju. Ako ne uspije, možete isprobati kremu protiv gljivica s ketokonazolom.
  • Prestanite koristiti proizvode za oblikovanje kose kao što su sprejevi i gelovi dok liječite seboreični dermatitis.
  • Izbjegavajte proizvode za kožu i kosu koji sadrže alkohol jer mogu pogoršati stanje.
  • Ako imate bradu ili brkove, redovno ih perite šamponom. Seboroični dermatitis može biti izraženiji ispod brkova i brade. Koristite šampon s ketokonazolom jednom dnevno dok se simptomi ne poboljšaju, a zatim smanjite na jednom sedmično ili jednom u dvije sedmice.
  • Nježno očistite kapke ako su upaljeni ili se ljuskaju. Koristite blagi šampon za bebe pomiješan s toplom vodom i obrišite ljuskice pamučnim štapićem. Topla, vlažna krpa na kapcima također može pomoći.
  • Ako vaše dijete ima tjemenjaču, nježno operite vlasište blagim šamponom za bebe jednom dnevno. Prije pranja, nježno uklonite ljuskice krpom ili četkom za bebe. Tjemenjača obično nestaje kroz nekoliko sedmica ili mjeseci.

 

Koje su prognoze za ovo stanje? 

Većina beba razvija tjemenjaču u prvim sedmicama, odnosno mjesecima života, što je općenito bezopasno stanje i obično nestaje do prvog rođendana. Tjemenjača ne uzrokuje bol niti neugodu i jednostavno se može njegovati u kućnim uslovima.

Kod adolescenata i odraslih, seboroični dermatitis vlasišta (perut) ili na licu i tijelu može se javljati povremeno tokom života. Srećom, ovo stanje reaguje dobro na tretmane liječenja i izgled kože se veoma brzo poboljšava.

Ako primijetite da se simptomi dermatitisa ne poboljšavaju ni nakon liječenja, osjećate bolove ili su vam se na zahvaćenom području formirale kore ili gnojni iscjedak, preporučljivo je posjetiti dermatologa kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje.

 

Važno je znati da… 

  1. Seboreični dermatitis utiče na ljude svih dobnih skupina, ali najčešće se javlja kod beba mlađih od tri mjeseca (poznat je kao "tjemenjača") i odraslih između 30. i 60. godine.
  2. Najčešće područje zahvaćeno seboreičnim dermatitisom je vlasište, ali može se pojaviti i na licu, iza ušiju, na prsima, leđima i drugim dijelovima tijela bogatim lojnim žlijezdama.
  3. Tipični simptomi uključuju crvenilo, ljuskice, perutanje kože i svrbež. U težim slučajevima, koža može postati upaljena i ispucala.
  4. Seboreični dermatitis može se pogoršati tokom zimskih mjeseci zbog suhog zraka, dok se ljeti može smiriti zbog veće izloženosti suncu.
  5. Seboreični dermatitis povezan je s gljivicom Malassezia, koja se prirodno nalazi na koži. Neravnoteža ovog mikroorganizma može doprinijeti razvoju bolesti.
  6. Postoji predispozicija za seboreični dermatitis, a genetski faktori mogu povećati vjerovatnoću da neka osoba razvije ovu kožnu bolest.
  7. Seboreični dermatitis može biti povezan s drugim zdravstvenim stanjima poput Parkinsonove bolesti, HIV-a i epilepsije.
  8. Seboreični dermatitis nije zarazan i ne može se prenositi s osobe na osobu.
  9. Stres i umor mogu pogoršati simptome seboreičnog dermatitisa, što ukazuje na povezanost između kože i emocionalnog stanja.
  10. Iako seboreični dermatitis nije potpuno izlječiv, simptomi se mogu kontrolisati i ublažiti različitim tretmanima, uključujući šampone s ketokonazolom, cinkovim piritionom i drugim aktivnim sastojcima, lokalnim kortikosteroidima, antifungalnim kremama i redovnom primjenom hidratantnih proizvoda.
  11. Konsultacije s dermatologom su jako važne kako bi se postavila točna dijagnoza i razmotrili najbolji tretmani za pojedinačne slučajeve seboreičnog dermatitisa.
  12. Psorijaza i seboreični dermatitis slična su stanja kože s crvenim mrljama i ljuskicama na tjemenu i leđima. Psorijaza je upalna bolest kože koja pogađa dva do četiri posto populacije. Ljuske kod psorijaze su deblje nego kod seboreičnog dermatitisa, s jasno definiranim rubovima. Na koži vlasišta, ljuskice psorijaze često su srebrnaste boje. 
  13. Sebopsorijaza je stanje u kojem se preklapaju simptomi seboroičnog dermatitisa i psorijaze. Pacijent može imati i bijele i srebrnaste ljuskice na tjemenu ili leđima, koje svrbe.