Skip to main content
Ciste na jajnicima - Uzroci simptomi i tretmani-

Ciste na jajnicima - Uzroci, simptomi i tretmani

Da li su ciste na jajnicima opasne, šta su policistični jajnici, kako nastaju čokoladne ciste i kako ih liječiti?

Šta su ciste na jajnicima?

Ciste na jajnicima su patološke tvorevine, odnosno vrećice ispunjene tečnim ili polučvrstim materijalom koje se formiraju na površini te unutar jednog ili oba jajnika. Jajnici su mali organi u karlici koji drže jajne ćelije i proizvode hormone, poput estrogena i progesterona. 

Žene imaju po dva jajnika, po jedan s obje strane maternice. Svaki jajnik je otprilike veličine i oblika badema. U jajnicima se jajašca razvijaju i sazrijevaju, oslobađajući se u mjesečnim ciklusima tokom reproduktivnih godina.

Ciste na jajnicima su vrlo česte i procjenjuje se da će se svaka žena, bar jednom u životu, suočiti s ovim stanjem. Postoje različite vrste cisti na jajnicima, od kojih je većina bezbolna i bezopasna (benigna) i većina takvih cisti nestane bez liječenja u roku od nekoliko mjeseci. 

Ciste na jajnicima obično ne izazivaju simptome, pa često nećete znati da ih imate osim ako ih vaš ginekolog ne otkrije tokom ultrazvučnog snimanja ili rutinskog pregleda karlice. Međutim, ponekad se ciste jajnika mogu iskriviti ili pući, što može izazvati ozbiljne simptome. 

Da biste zaštitili svoje zdravlje, redovno obavljajte preglede karlice i informišite svog ginekologa o svim simptomima s kojima se susrećete, a koji mogu ukazivati na ozbiljne probleme s reproduktivnim organima.

Vrste cisti na jajnicima

Većina cisti na jajnicima nastaje kao rezultat menstrualnog ciklusa i tada se one označavaju kao funkcionalne ciste. Postoje i neki drugi oblici cisti, ali su one mnogo rjeđe.

Funkcionalne ciste jajnika

Svaki mjesec, vaši jajnici razvijaju male ciste zvane folikuli koje proizvode hormone estrogen i progesteron te se otvaraju kako bi oslobodili jaje tokom ovulacije. 

Funkcionalne ciste nastaju kada folikul nastavi rasti. Postoje dvije vrste funkcionalnih cisti:

  • Folikularna cista - oko sredine ženinog menstrualnog ciklusa, jajašce izbija iz svog folikula i putuje niz jajovod. Folikularna cista se formira kada folikul ne pukne i ne oslobodi jaje, već nastavi rasti.
  • Cista žutog tijela - nakon što folikul oslobodi jaje, smanjuje se i počinje proizvoditi estrogen i progesterone koji su potrebni za začeće. Folikul se tada naziva žuto tijelo. Ponekad se otvor odakle je jaje došlo začepi, pa se tečnost nakuplja unutar žutog tijela i tako se formira cista.

Funkcionalne ciste su obično bezopasne, rijetko uzrokuju bol i često nestaju same u roku od dva do tri menstrualna ciklusa.

Sta izaziva ciste na jajnicima

Patološke ciste na jajnicima

Postoje i druge vrste cisti na jajnicima koje nisu povezane s menstrualnim ciklusom:

  • Dermoidna (luteinska) cista – koja se naziva još i teratom, a formira se iz reproduktivnih ćelija koje stvaraju jajašca u jajniku (germinativne ćelije). Cista može sadržavati tkivo poput kose, kože ili zuba i rijetko je kancerogena.
  • Cystadenoma - razvija se iz ćelija na površini jajnika i može biti ispunjena vodenastim ili sluzavim materijalom. Može narasti veoma velika.
  • Endometriom – uzrokovan je endometriozom, a nastaje kada ćelije slične onima koje oblažu unutrašnjost maternice rastu izvan maternice. Dio tkiva može se učahuriti, odnosno vezati za jajnik i formirati cistu zvanu endometriom.

Dermoidne ciste i cistadenomi mogu mnogo narasti te pomjeriti jajnik iz njegovog položaja, povećavajući mogućnost bolnog uvrtanja jajnika, što se naziva torzija jajnika. Torzija može smanjiti ili zaustaviti dotok krvi u jajnik.

Simptomi cisti na jajnicima

Manje ciste često ne izazivaju simptome, pa možda nećete biti svjesni da ih imate. Veće ciste mogu uzrokovati bolove u zdjelici, otekline u predjelu abdomena, bolne menstruacije te vrtoglavice.

Bolovi u zdjelici

Prvi simptom cisti na jajnicima obično je tupa ili oštra bol u karlici koja se javlja povremeno. Bolovi mogu biti prisutni i za vrijeme seksualnog odnosa te ze vrijeme fizičke aktivnosti. Ovi bolovi ne nestaju nakon menstruacije.

Ako bol postane jača ili nepodnošljiva, to može biti znak torzije jajnika. U tom slučaju, prekida se opskrba jajnika krvlju, što uzrokuje intenzivnu bol. Tada je potrebno što prije posjetiti ginekologa.

Otekline stomaka

Oticanje je često nejasan simptom, ali može biti povezano s cistom na jajniku, ovisno o njenoj veličini. Većina žena ima ciste manje od 10 centimetara, ali ponekad ciste mogu biti veoma velike, čak i veličine lubenice. 

Mnoge žene pripisuju oticanje debljanju, ali abdominalna bol i nadutost mogu biti rezultat rastuće mase u abdomenu. Dakle, ako osjećate težinu samo u abdominalnoj regiji, a ne možete pronaći drugi razlog za dobivanje kilograma, naručite se na ginekološki pregled.

Bolovi tokom menstruacije

Bolovi za vrijeme menstruacije često su uzrokovani poremećajem u reproduktivnim organima, najčešće endometriozom. Bol se s vremenom pogoršava i često traje duže od uobičajenih menstrualnih grčeva, naprimjer može početi nekoliko dana prije menstruacije. Bol se može intenzivirati tokom menstruacije i možda neće nestati ni nakon što ona završi.

Vrtoglavica

Ciste na jajnicima mogu nepovoljno uticati na ravnotežu hormona, što može uzrokovati vrtoglavicu. Jaki bolovi koje ciste ponekad izazivaju mogu dovesti do pada krvnog pritiska, što takođe može rezultirati vrtoglavicom. 

Vrtoglavica ili nesvjestica praćene ubrzanim disanjem, oštrim bolom u zdjelici te povišenom temperaturom zahtijevaju hitan ljekarski pregled jer mogu ukazivati na rupturu ciste ili torziju jajnika. 

Torzija jajnika je rijetka komplikacija pri kojoj se jajnik uvija, smanjujući ili potpuno prekidajući protok krvi do jajnika. Ako je vrtoglavica praćena vaginalnim krvarenjem, to može biti indikator da cista krvari. Odmah se obratite ljekaru jer ovaj oblik krvarenja može dovesti do gubitka krvi i anemije.

Svi navedeni simptomi, posebno ako traju duži period, mogu ukazivati na sindrom policističnih jajnika (PCOS). PCOS uzrokuje neredovne menstruacije i druge hormonalne probleme, uključujući gojaznost i neplodnost. 

Ostali simptomi PCOS-a uključuju hirzutizam (pojačanu dlakavost na tijelu), akne, seboreju (kožno oboljenje), opadanje kose te gojaznost i teškoće s gubitkom težine.

Šta izaziva ciste na jajnicima

Atipična reprodukcija ćelija može uzrokovati stvaranje cisti poput dermoida i cistadenoma. Iako stres i hormonalni disbalans također mogu uzrokovati pojavu cisti na jajnicima, vodeći uzročnik njihove pojave je poremećaj u procesu ovulacije.

Ovulacija 

Najčešći uzrok nastanka ciste je neuspjeh folikula da pukne i da oslobodi jajnu ćeliju tokom ovulacije. Umjesto toga, folikul nastavlja rasti i puniti se tekućinom, obično dostižući veličinu do 6 centimetara. Ovakav oblik cisti svrstava se u folikularne ciste. 

Endometriom – uzrokovan je endometriozom

Endometrioza 

Ovakva vrsta cisti često se formira na jajnicima u uznapredovalim stadijumima endometrioze. Endometrioza je stanje u kojem tkivo slično sluznici materice raste na drugim dijelovima tijela, uzrokujući neugodne simptome i poteškoće s ostvarivanjem trudnoće. 

Endometrij je unutrašnja sluznica materice koja se obnavlja tokom menstruacije, a ako dođe do trudnoće, podržava rani razvoj fetusa. Kod endometrioze, ovo tkivo raste na drugim organima ili strukturama, poput abdomena, karlice ili grudi, i može se upaliti tokom menstrualnog ciklusa, što uzrokuje ciste jajnika, lezije, čvorove, adhezije i ožiljno tkivo. 

Kada se ovakvo tkivo smjesti unutar jajnika i ispuni tekućinom, stvara se cista. Ta tekućina je najčešće krv koja s vremenom poprima smećkastu boju, zbog čega se ova vrsta ciste naziva čokoladna cista.

Zapaljenja zdjelice 

Teške infekcije karlice mogu se proširiti na jajnike, uzrokujući ciste. Upalna bolest zdjelice je infekcija koja zahvata maternicu, jajovode ili jajnike i obično je uzrokovana spolno prenosivim infekcijama. Simptomi uključuju bol u donjem dijelu abdomena i vaginalni iscjedak. 

Brzo liječenje ove infekcije, najčešće antibioticima, pomaže u sprečavanju komplikacija kao što je neplodnost. Od velike je važnosti da i partner obavi testiranje i, ukoliko je potrebno, dobije adekvatnu terapiju.

Da li su ciste na jajnicima opasne

Većina cisti na jajnicima je bezopasna i često nestane sama od sebe. Neke vrste imaju veću vjerovatnoću da postanu kancerogene ili da uzrokuju komplikacije, no to je vrlo rijetko. 

Manje od jedan posto cisti na jajnicima je maligno. Kada ih uoče, ginekolozi pažljivo prate sve ciste, posebno one koje izazivaju zabrinutost kako bi se smanjio rizik od komplikacija.

Kako se dijagnosticiraju ciste na jajnicima

Cista na jajniku se može otkriti tokom pregleda karlice ili slikovnog testa, poput ultrazvuka karlice. Ovisno o veličini ciste i njenom sadržaju, bilo da je ispunjena tekućinom ili čvrstom tvari, ginekolog će preporučiti dodatne testove kako bi utvrdio vrstu ciste i eventualnu potrebu za liječenjem.

Test za trudnoću

S obzirom na to da se ciste žutog tijela veoma često formiraju tokom trudnoće, ginekolog će prvo isključiti trudnoću kao mogući uzrok vaših simptoma. 

Ultrazvuk

Korištenjem transduktora koji šalje i prima visokofrekventne zvučne valove, stvara se slika maternice i jajnika na ekranu. Ovaj test potvrđuje prisutnost ciste, njenu lokaciju te ljekaru pomaže da utvrdi da li je cista ispunjena tekućinom ili je čvrsta.

Osim ultrazvuka, često se koristi i laparoskopija procedura u kojoj se tanak, osvijetljeni instrument (laparoskop) ubacuje u abdomen kroz mali rez. 

Ljekar, pri proceduri, može direktno vidjeti jajnike i ciste, te po potrebi odmah ukloniti cistu. Ovaj zahvat podrazumijeva anesteziju. Rjeđe vrste cisti mogu se otkriti tokom karličnog pregleda. 

Čvrste ciste jajnika koje se javljaju nakon menopauze mogu biti maligne, pa su redovni pregledi karlice izuzetno važni.     

Testovi krvi

Nivoi proteina poznatih kao antigeni raka u krvi često su povišeni kod raka jajnika. Ako se cista čini čvrstom i postoji visok rizik od raka jajnika, ljekar može naručiti test za antigen raka 125 (CA 125) ili druge krvne pretrage. Međutim, nivo CA 125 može biti povišen i kod nekanceroznih stanja, kao što su endometrioza i upalna bolest karlice.

Kako izliječiti ciste na jajnicima

Liječenje će varirati ovisno o dobi, vrsti i veličini ciste te simptomima s kojima se pacijentica suočava. Ljekar najčešće predlaže metodu pažljivog praćenja i čekanja kako bi se vidjelo hoće li cista nestati sama nakon nekoliko mjeseci. 

Ova opcija se najčešće koristi kada je cista mala, ispunjena tekućinom i ne izaziva neugodne simptome. Moguće je da će biti potrebno nekoliko kontrolnih ultrazvučnih pregleda zdjelice kako bi se pratilo da li cista mijenja veličinu i izgled.

Lijekovi

Hormonski kontraceptivi, kao što su kontracepcijske pilule, sprečavaju ovulaciju, što može smanjiti mogućnost nastanka novih cisti na jajnicima. Međutim, postojeće ciste neće se smanjiti uzimanjem kontracepcijskih pilula.

Operacije

U slučaju kada se cista na jajnicima ne smatra funkcionalnom, kada je velika, raste ili uzrokuje bol ljekar može preporučiti uklanjanje ciste. Postoje opcije kao što je cistektomija, gdje se cista može odstraniti bez potrebe za uklanjanjem jajnika. 

U nekim situacijama, ako je cista složenija, može se izvesti ooforektomija, što uključuje uklanjanje jajnika zajedno s cistom. Operacija se često izvodi minimalno invazivnom laparoskopskom hirurgijom, koristeći laparoskop i male rezove na trbuhu. 

U slučajevima kada je cista izuzetno velika ili postoje indikacije da se radi o karcinomu, može biti potrebna otvorena operacija (laparotomija) s većim rezom.

Terapije

Za ublažavanje jakih bolova uzrokovanih cistama na jajnicima obično se preporučuju ibuprofen ili paracetamol. Hormonski tretmani, poput kontracepcijskih pilula ili progestina, mogu pomoći u regulaciji menstrualnog ciklusa i smanjenju simptoma policističnih jajnika.

Zdrava prehrana, redovna fizička aktivnost i održavanje optimalne tjelesne težine mogu biti korisni alati za upravljanje simptomima cisti na jajnicima, posebno kada se radi o policističnim jajnicima.