- Početna
- Ginekologija i akušerstvo
- Klinasta resekcija jajnika
Pretražite
Uvod
Šta je klinasta resekcija jajnika?
Ko su kandidati za klinastu resekciju jajnika?
Izvođenje
Rizici
Priprema za zahvat (klinastu resekciju jajnika)
Oporavak
Uvod
U domeni ginekološke hirurgije klinasta resekcija jajnika ističe se kao značajna metoda koja povećava mogućnost očuvanja reproduktivne funkcionalnosti i unaprjeđenja kvaliteta života kod žena koje se suočavaju sa različitim oboljenjima jajnika. Ovaj precizni hirurški postupak pruža mogućnost uklanjanja patoloških promjena na jajnicima, dok istovremeno čuva vitalno tkivo, čime otvara vrata nadi za budućnošću majčinstva i hormonske ravnoteže.
Šta je klinasta resekcija jajnika?
Klinasta resekcija jajnika je hirurški postupak koji se koristi za uklanjanje dijela jajnika, obično kao dio tretmana za određene ginekološke probleme ili bolesti. Ovaj postupak se izvodi kada postoji potreba da se ukloni dio jajnika, ali se želi sačuvati što više reproduktivne funkcije jajnika.
Tokom klinaste resekcije hirurg pravi rez u tkivu jajnika kako bi uklonio dio jajnika koji je zahvaćen određenim promjenama. Ključna karakteristika ovog postupka je da se uklanja samo dio jajnika, obično u obliku klina ili klinastog komada, dok ostatak jajnika ostaje netaknut. To omogućava očuvanje preostalog funkcionalnog tkiva jajnika i može pomoći u očuvanju reproduktivnih mogućnosti kod žena koje žele zadržati sposobnost da rađaju.
Klinasta resekcija jajnika može biti dio tretmana za različita patološka stanja kao što su ciste, endometrioza, tumori jajnika ili drugi problemi koji zahvataju jajnike.
Klinasta resekcija jajnika može se izvoditi na dva načina:
- laparotomija (otvorena hirurgija) kada se napravi jedan veći rez kroz koji se pristupa jajniku
- laparoskopija (minimalno invazivna hirurgija) - ovaj postupak se koristi za uklanjanje dijela jajnika putem više malih rezova na trbuhu. Laparoskopska tehnika omogućava hirurzima da koriste specijalne instrumente i kameru za izvođenje operacije s preciznošću i manje je invazivna metoda nego otvoreni pristup.
Odluka o vrsti hirurškog zahvata će zavisiti od specifičnog slučaja, ozbiljnosti problema i želja pacijentice.
Ko su kandidati za klinastu resekciju jajnika?
Kandidati za klinastu resekciju jajnika su obično žene koje imaju određene ginekološke probleme ili bolesti koje zahtijevaju djelimično uklanjanje jajnika. Ova procedura se često primjenjuje kada postoji potreba da se ukloni dio jajnika, ali se istovremeno želi sačuvati što više zdravog tkiva radi očuvanja reproduktivne funkcije.
Najčešći slučajevi u kojima klinasta resekcija jajnika može biti razmatrana:
- cista
- policistični jajnici (stanje koje karakterizira prisustvo više malih cisti na površini jajnika)
-ako ciste na policističnim jajnicima izazivaju značajan bol ili komplikacije kao što je torzija ciste (okretanje), rupture (puknuće) ili krvarenje
-ako ciste na jajnicima uzrokuju značajan hormonalni disbalans - endometrioza (stanje u kojem tkivo slično sluzokoži maternice raste van maternice)
- tumori jajnika (ako je tumor lokaliziran i ograničen samo na određeni dio jajnika)
- reproduktivno zdravlje (kod žena koje žele sačuvati mogućnost za buduće trudnoće i rađanje)
- za uzimanje isječka tkiva jajnika u dijagnostičke svrhe.
Izvođenje
Klinasta resekcija jajnika je hirurški postupak koji se izvodi pod općom anestezijom. Osnovni koraci su:
- Priprema: Pacijentica se priprema za operaciju, uključujući pripremu za anesteziju i postavljanje intravenske linije za primanje tečnosti i lijekova tokom procedure. Pacijentica se nalazi u ležećem položaju. Tokom cijelog postupka prate se vitalni znaci pacijentice (pritisak, disanje i rad srca).
- Pristup: Ovaj korak zavisi od metode kojom se resekcija izvodi.
Pri laparotomiji (otvorena hirurgija) hirurg pristupa jajnicima praveći jedan veći rez na trbuhu. Rez može biti vertikalan (duž sredine trbuha) ili horizontalan (u predjelu bikini zone).
Pri laparoskopiji hirurg pravi nekoliko malih rezova (obično manje od 1 cm) na trbuhu. Kroz ove rezove uvode se laparoskopski instrumenti, uključujući kameru (laparoskop) koja omogućava hirurgu da vidi unutar tijela na ekranu i specijalne instrumente pomoću kojih uklanja dio jajnika.
Gas (ugljen-dioksid) se uvodi tokom laparoskopije kako bi se stvorio prostor između trbušnih organa i trbušnog zida. Ovaj gas je bezbojan, bez mirisa i bez okusa, te je široko prihvaćen i siguran za medicinsku upotrebu.
- Resekcija: Nakon identifikacije izmijenjenog dijela jajnika hirurg pažljivo odvaja zahvaćeni dio od preostalog zdravog tkiva jajnika. Ovaj dio jajnika se potom isiječe u obliku klina ili klinastog komada. Cilj je ukloniti oboljeli dio jajnika, dok se što više zdravog tkiva sačuva.
- Zatvaranje: Nakon uspješne resekcije, hirurg pažljivo zatvara preostali dio jajnika.
- Završetak procedure: Nakon što je operacija završena, hirurg pažljivo zatvara rez (ili rezove) na trbuhu. Mogu se koristiti šavovi, konac ili hirurška traka za zatvaranje kože.
- Oporavak: Nakon operacije pacijentica se prebacuje u salu za oporavak gdje se prate vitalni znaci i pruža postoperativna njega. Dužina oporavka može varirati u zavisnosti od obima operacije i zdravstvenog stanja pacijentice.
Rizici
Kao i kod bilo koje hirurške procedure, laparotomija (otvorena hirurgija) i laparoskopija (minimalno invazivna hirurgija) imaju svoje specifične rizike i komplikacije.
Rizici laparotomije (otvorene hirurgije):
- veći rez može rezultirati većim ožiljcima
- duži oporavak
- veći rizik od infekcija i krvarenja
- veći rizik od adhezija: adhezije ili priraslice predstavljaju vezivno tkivo koje se može formirati unutar tijela nakon otvorene hirurgije, što može uzrokovati komplikacije u budućnosti.
Rizici laparoskopije (minimalno invazivne hirurgije):
- oštećenje unutrašnjih organa prilikom uvođenja instrumenata
- infekcija rane i krvarenje
- osjećaj nadutosti i nelagode u trbuhu uzrokovani gasom koji se uvodi u trbušnu šupljinu, te rjeđe respiratorni problemi kao posljedica nakupljanja gasa u šupljini između pluća i grudnog zida.
Važno je napomenuti da je rizik od komplikacija različit za svaku osobu i da se odluka o pristupu operaciji donosi nakon pažljive procjene rizika i koristi. Hirurg će detaljno obavijestiti pacijenticu o potencijalnim rizicima prije operacije kako bi ona mogla donijeti informiranu odluku.
Priprema za zahvat (klinastu resekciju jajnika)
Priprema pacijentice za hirurški zahvat ključna je kako bi se osigurala sigurnost tokom postupka i što bolji oporavak nakon zahvata.
Prije zahvata obavit ćete:
- detaljan pregled kod ljekara
- laboratorijske testove (kompletna krvna slika, testovi koagulacije i analiza urina)
- EKG srca
- RTG pluća
- pregled kod anesteziologa.
Medicinsko osoblje će Vam dati upute o:
- datumu prijema u bolnicu
- potrebnoj dokumentaciji
- prehrani i unosu tekućine
- pripremi kože na mjestu gdje će se izvesti zahvat
- isključivanju lijekova
- pripremi ličnih stvari.
Oporavak
Nakon laparotomije pacijentica obično ostaje u bolnici 2 do 4 dana, u zavisnosti od složenosti operacije i brzine oporavka. Otvorena hirurgija može zahtijevati duži oporavak zbog većeg reza i većeg oštećenja tkiva.
Nakon laparoskopije pacijentica obično ostaje u bolnici 1 do 2 dana, i to samo ako nema komplikacija i ako se njen oporavak odvija po planu.
Oporavak nakon klinaste resekcije jajnika, bez obzira na to da li je izvedena laparoskopijom ili otvorenom hirurgijom, zahtijeva pažljivu brigu i strpljenje.
U nastavku je opisano nekoliko smjernica i informacija o oporavku:
- Važno je da se pridržavate savjeta ljekara i odmarate se tokom prvih dana nakon operacije. Ograničite fizičku aktivnost i izbjegavajte podizanje većeg tereta.
- Bol je normalna pojava nakon operacije. Ljekar će vam propisati adekvatne lijekove za ublažavanje bolova.
- Rane održavajte čistim i suhim kako biste spriječili infekcije. Pratite upute ljekara o previjanju ili promjeni zavoja.
- Obavijestite ljekara o bilo kakvim neobičnim simptomima kao što su povišena tjelesna temperatura, pojačana bol ili crvenilo na mjestu reza.
- Povratak na radno mjesto vremenski varira od nekoliko dana do nekoliko sedmica.
- Razgovarajte sa svojim ljekarom o tome kada je bezbjedno da se vratite seksualnoj aktivnosti. Obično se preporučuje da se sačeka nekoliko sedmica.
- Redovno se javljajte na zakazane kontrolne preglede.
- Potražite podršku porodice, prijatelja ili stručnjaka ukoliko se suočavate sa stresom ili anksioznošću.
Oporavak je individualan i može varirati od osobe do osobe. Važno je da budete strpljivi prema svom tijelu i da se pridržavate smjernica i uputa koje Vam je dao ljekar kako biste postigli što uspješniji oporavak.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.