radiologija

MRI angiografija karotidnih krvnih sudova

MRI angiografija je bezbolna dijagnostička metoda koja se sastoji od magnetne rezonance i intravenske aplikacije kontrasta radi vizuelizacije krvnih sudova. Poslije aplikacije kontrasta vaši krvni sudovi postaju vidljivi na snimku i  vaš ljekar će moći da procjeni stanje vaših krvnih sudova.

Što je MRI angiografija karotidnih krvnih sudova?

Karotidna angiografija koristi snažno magnetno polje, radio valove i kompjuter za procjenu krvnih sudova i pomoć pri identifikaciji abnormalnosti. Ovaj pregled ne koristi zračenje i može zahtjevati injekciju kontrastnog materijala. Manje je vjerovatno da će kontrastni materijal izazvati alergijsku reakciju. Ovim pregledom se vrši vizualizacija karotidnih arterija koje se nalaze na području vašeg vrata.

Tko su kandidati za MRI angiografiju karotidnih krvnih sudova?

Ovaj pregled se preporučuje pacijentima kod kojih se sumnja na:

• Arterijsku aneurizmu
  • Ostale bolesti karotidnih arterija

Ovaj postupak se izvodi tako što vas tehnolog postavi na pokretni sto na kojem će se obavljati magnetno snimanje. On može koristiti određene podupirače koji će vam omogućiti da ostanete mirni tokom pregleda. Ako se za vaš pregled koristi kontrastni materijal vaš tehnolog će vam u uvesti intravenski kateter krzo određenu ruku. Na taj način se uvodi kontrastni materijal u vaše krvne sudove kako bi oni postali jasno vidljivi za dijagnozu nekog određenog oboljenja. Poslije toga pokretni stol se premjesti u magnetnu jedinicu gdje se vrši detaljno snimanje vaših krvnih sudova. Vaš tehnolog će biti u sobi pored i detaljno posmatrati proces snimanja. Kada se pregled završi vaš tehnolog ća izvaditi venski kateter i staviti mali zavoj preko mjesta umetanja kanile. Cijeli postupak uobičajno traje 60 minuta.

MRI pregled ne predstavlja rizik za pacijenta ako se poštuje sve smjernice prilikom obavljanja istog. Ako se koriste lijekovi za smirenje prije pregleda trebalo bi pričekati da prođe utjecaj lijekova te izbjegavati upravljanje motornim vozilom. Također treba pripaziti na određene medicinski imlantate koje pacijent može posjedovati jer magnetno zračenje može uzrokovati štetu na istim. Preporučuje se dojiljama da izbjegavaju dojenje svoje djece 48 sati nakon ovog pregleda.

Priprema

Prilikom pripeme za ovaj pregled trebali bi pratiti neke od ovih smjernica:

• Tokom ovog pregleda možete nositi vašu odjeću ako ona nema neke metalne kopče na sebi jer bi utjecalo na kvalitetu snimaka.
  • Ukoliko vaš doktor ne savjetuje drugačije držite se svoje dneve rutine vezane za obroke
  • MRi pregled zahtjeva ubrizgavanje kontrasta u vašu venu. Shodno tome vaš doktor radiolog će vas pitati da li imate alergija
  • Trebali bi da svojim ljekarom popričate o stanju vaših bubrega zbog apliciranja kontrastnog sredstva
  • Također ne bi trebali izvoditi ovaj pregled ako ste trudni jer je kontrast u trudnoći kontraindikovan
  • Ako bolujete od klaustrofobije trebali bi pričati sa vašim ljekarom o upotrebi lijekova za smirenje
  • Prije ovog pregleda potrebno je da sebe skinete sav nakit, uklonite sve metalne stvari koje imate kod sebe
  • Također pacijenti koji imaju određene imlantate neće moći pristupiti snimanju dok se ne provjeri bezbjednost po njihovo zdravlje
  • Također je poželjno da se prijave rane od metka, stare tetovaže

Poslije ovoga pregleda pacijent bi trebao polako da ustane sa stola jer bi moglo doći do vrtoglavice uzrokovane dugotrajnim ležanjem. Nije potreban poseban vid oporavka poslije ovog pregleda.

MRI angiografija karotidnih krvnih sudova