- Početna
- Radiologija i interventna radiologija
- Invazivna kateter angiografija svih regija
Pretražite
Uvod
Što je invazivna kateter angiografija svih regija?
Tko su kandidati za invazivnu kateter angiografiju svih regija?
Izvođenje
Rizici
Priprema
Oporavak
Uvod
Invazivna kateter angiografija predstavlja sofisticiran dijagnostički postupak koji omogućuje vizualizaciju krvnih sudova različitih regija tijela putem umetnutog katetera. Ova tehnika pruža izuzetnu preciznost u analizi vaskularnih struktura i doprinosi dijagnozi i planiranju tretmana različitih vaskularnih stanja. Primjenjuje se u širokom spektru medicinskih disciplina, uključujući kardiologiju, radiologiju i vaskularnu hirurgiju, pružajući holistički pristup u procjeni zdravlja pacijenata.
Što je invazivna kateter angiografija svih regija?
Invazivna kateter angiografija svih regija je dijagnostički postupak koji koristi rendgenske zrake i kontrastno sredstvo kako bi se detaljno vizualizirali krvni sudovi u različitim dijelovima tijela. Ovaj invazivni pristup uključuje umetanje tankog, fleksibilnog katetera direktno u krvni sud, obično preko arterija, kako bi se omogućila precizna analiza vaskularnih struktura. Invazivna kateter angiografija često se koristi za procjenu koronarnih arterija srca, cerebralnih arterija u mozgu, perifernih arterija ekstremiteta, arterija u abdomenu ili drugih vaskularnih regija prema kliničkim indikacijama. Iako je ovaj postupak invazivan, on može pružiti izuzetno korisne informacije koje su od suštinske važnosti za postavljanje precizne dijagnoze i planiranje tretmana vaskularnih bolesti.
Tko su kandidati za invazivnu kateter angiografiju svih regija?
Kandidati za invazivnu kateter angiografiju svih regija obično su pacijenti koji pokazuju simptome ili imaju faktore rizika za vaskularne bolesti ili poremećaje u različitim dijelovima tijela. Potencijalni kandidati za ovu proceduru obuhvataju:
- Koronarna angiografija (srce)
- Cerebralna angiografija (mozak)
- Periferna angiografija (ekstremiteti)
- Renalna angiografija (bubrezi)
- Abdominalna angiografija (trbušna regija)
- Multisistemski pregled
Izvođenje
Prije početka postupka, pacijentu će biti postavljena IV linija za primanje tečnosti i lijekova tokom postupka. Područje gdje će se ubaciti kateter bit će lokalno anestezirano kako bi se smanjila bol tijekom postupka. Ovo se obično radi na mjestu poput preponskog područja, ruke ili vrata, u ovisnosti od regiona koji se ispituje. Ljekar će napraviti mali rez na koži i uvesti tanku, fleksibilnu cjevčicu (kateter) u arteriju, obično kroz femoralnu arteriju u preponskom području. Ponekad se koriste i druge arterijske pristupne tačke. Kroz arterijski pristup, kateter se vodi kroz krvne sudove do ciljanog područja. Ljekar koristi rendgensko praćenje (fluoroskopiju) kako bi u realnom vremenu pratio kretanje katetera i postigao tačnu poziciju. Kada kateter stigne do željenog područja, kontrastno sredstvo se ubrizgava kroz kateter. Kontrast omogućuje bolju vizualizaciju krvnih sudova na snimcima.
Ljekar analizira dobivene snimke kako bi procijenio protok krvi, eventualna suženja, aneurizmu ili druge vaskularne promjene. Nakon završetka postupka, kateter se pažljivo uklanja iz arterija. Mjesto uboda se može zatvoriti pritiskom, šavovima ili zatvaračima za arterije. Na mjestu uboda obično se stavlja zavoj kako bi se spriječilo krvarenje. Pacijent će biti praćen u postoperativnom razdoblju radi procene eventualnih komplikacija.
Rizici
Potencijalni rizik za pacijenta kod izvođenja ove procedure:
- Alergijske reakcije na kontrastno sredstvo
- Infekcije ili krvarenje na mjestu uboda
- Problemi sa zgrušavanjem krvi
- Oštećenje krvnih sudova ili okolnih tkiva
- Reakcije na anesteziju (ako se koristi)
- Problem sa bubrezima (kontrastna indukovana nefropatija)
- Radijacijski rizici
Priprema
Pacijent treba detaljno informisati liječnika o svom zdravstvenom stanju, posebno o prethodnim alergijskim reakcijama, hroničnim bolestima, trenutnim lijekovima koje uzima i drugim relevantnim informacijama. Ljekar će vam vjerojatno dati smjernice o tome kada treba prestati sa unošenjem hrane i pića prije postupka. Ovo je važno kako bi se izbjeglo eventualno povraćanje tijekom postupka. Ako vam liječnik preporuči, pacijent može biti upućen da obrije ili pripremi kožu na mjestu gdje će se ubaciti kateter. Ako koristite određene lijekove, liječnik će vam reći da li je potrebno prestati s njihovim uzimanjem prije postupka, posebno ako su u pitanju lijekovi koji utječu na zgrušavanje krvi. Odjeća koju ćete nositi tokom postupka trebala bi biti udobna.
Oporavak
Pažljivo slijedite sve upute koje vam liječnik daje u vezi s postupkom oporavka kod kuće. Ovo uključuje uzimanje propisanih lijekova, pridržavanje režima ishrane, i izbjegavanje određenih aktivnosti ili situacija. Dajte svom tijelu vrijeme da se oporavi. Odmor je ključan, posebno tokom prvih nekoliko dana nakon postupka. Izbjegavajte teške fizičke aktivnosti, dizanje teških predmeta i napor koji bi mogao izazvati nelagodu ili krvarenje. Redovno pratite mjesto gdje je ubačen kateter. Ako primijetite bilo kakve znakove infekcije (crvenilo, otok, bol), krvarenja ili drugih neobičnosti, odmah obavijestite liječnika. Držite mjesto uboda čisto i suvo. Pratite uputstva ljekara o tome kako održavati higijenu područja i koristiti eventualne antiseptičke rastvore. Ako je moguće, izbjegavajte pušenje i konzumaciju alkohola, jer ove tvari mogu produžiti vrijeme trajanja procesa ozdravljenja i povećati rizik od komplikacija.
Pijte dovoljno tečnosti kako biste održavali hidrataciju, posebno ako je korišteno kontrastno sredstvo tijekom postupka.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.