ortopedija

Minimalno invazivni operativni tretman prijeloma nadlaktice i podlaktice

Prijelomi nadlaktice i podlaktice su uobičajene ozljede koje zahtijevaju precizno i učinkovito liječenje kako bi se osigurala brza rehabilitacija i povratak funkcionalnosti ekstremiteta. Tradicionalni hirurški zahvati često su povezani s agresivnim pristupima koji mogu rezultirati komplikacijama poput ozljeda mekih tkiva, infekcija i produženih perioda oporavka. U posljednjih nekoliko desetljeća, minimalno invazivni operativni pristupi postali su sve popularniji među ortopedskim hirurzima. Ti pristupi omogućuju precizno liječenje prijeloma s minimalnim oštećenjem okolnih tkiva, što rezultira bržim oporavkom i smanjenim rizikom od komplikacija.

Šta je minimalno invazivni operativni tretman prijeloma nadlaktice i podlaktice?

Minimalno invazivni operativni tretman prijeloma nadlaktice i podlaktice je hirurška procedura koja se koristi za liječenje prijeloma gornjih ekstremiteta s minimalnim traumatiziranjem okolnih tkiva. Ova tehnika uključuje upotrebu malih incizija i specijaliziranog hirurškog alata, poput endoskopa ili fluoroskopije, kako bi se postigla stabilizacija i poravnanje frakture. Cilj je obnoviti normalnu anatomiju i funkciju oštećenog područja uz minimalnu štetu na koži, mišićima i ligamentima. Ovaj pristup često rezultira bržim oporavkom, manjom incidencijom komplikacija te kraćim boravkom u bolnici u usporedbi s tradicionalnim otvorenim hirurškim tehnikama.

Ko su kandidati?

Kandidati su pacijenti sa prijelomima koji su relativno stabilni i koji se mogu adekvatno fiksirati bez potrebe za širokim hirurškim pristupom. Prijelomi koji su relativno stabilni i koji nisu povezani s ozbiljnim pomacima kostiju ili oštećenjem mekih tkiva također su pogodni za minimalno invazivni pristup.

Hirurg izvodi male incizije na koži iznad područja prijeloma. Kroz ove incizije, koristi se specijalizirani hirurški alat, poput endoskopa ili fluoroskopa, za vizualizaciju i manipulaciju prijeloma. Koristeći specijalizirane instrumente, hirurg poravnava kosti i koristi različite tehnike fiksacije, poput titanijskih vijaka, metalnih ploča ili intramedularnih čavala, kako bi osigurao stabilnost i adekvatno poravnanje prijeloma. Nakon što je prijelom stabiliziran i poravnat, hirurg provjerava integritet fiksacije i okolnih struktura prije zatvaranja incizija.

• Infekcija na mjestu incizije
  • Oštećenje živaca ili krvnih žila
  • Neuspjeh fiksacije prijeloma, što može zahtijevati dodatne operativne zahvate
  • Loše poravnanje prijeloma, što može rezultirati nepotpunim zarastanjem ili deformitetima
  • Problemi s cijeljenjem rane
  • Bol, oticanje ili ukočenost u području operacije
  • Reakcije na anesteziju
  • Potreba za ponovnim hirurškim intervencijama zbog komplikacija ili neuspjeha tretmana

Priprema

Pacijent može biti upućen na različite preoperativne testove kako bi se procijenilo opće zdravstveno stanje i identificirale eventualne kontraindikacije za operaciju. Prije operacije, pacijent se dogovara s anesteziologom o vrsti anestezije koja će se koristiti tijekom zahvata. Ostale posebne pripreme nema.

Ovisno o preporukama liječnika, možda ćete trebati koristiti pomagala poput štake ili ortoze kako biste olakšali kretanje i podržali ozlijeđeni ud. Postupno povećavajte aktivnost prema uputama kako biste izbjegli preopterećenje ili komplikacije. Možda ćete biti upućeni na fizioterapiju kako biste poboljšali raspon pokreta, snagu mišića i oporavak funkcije ozlijeđenog ekstremiteta.

Minimalno invazivni operativni tretman prijeloma nadlaktice i podlaktice