urgentna

Hitna postavljanja gipsa i ortoza

Hitno postavljanje gipsa i ortoza medicinski je postupak kojim se podupiru i imobiliziraju ozlijeđeni dijelovi tijela. Gipsevi i ortoze su ortopedska pomagala koja se koriste za ograničavanje pokretljivosti zglobova ili kostiju i time omogućavaju optimalne uvjete za cijeljenje. Ovi su postupci često nužni nakon ozljeda kostiju, zglobova ili mekih tkiva, a koriste se u hitnim situacijama kako bi se spriječila daljnja oštećenja i olakšalo zacjeljivanje. Brzo i precizno postavljanje gipsa i ortoza ima ključnu ulogu u pružanju potrebne potpore ozlijeđenim dijelovima tijela, čime se smanjuje rizik od komplikacija i pospješuje oporavak pacijenata.

Šta je postavljanje gipsa i ortoze?

Gips i ortoze su ortopedska pomagala koja se koriste u medicinske svrhe kako bi se pružila podrška ozlijeđenim dijelovima tijela i omogućilo njihovo pravilno ozdravljenje. Oba se sredstva koriste za imobilizaciju, stabilizaciju i podršku zglobovima, kostima ili mekim tkivima tijela. Hitno postavljanje gipsa i ortoza odnosi se na brzu primjenu ovih ortopedskih sredstava u hitnim situacijama. To se može uključiti postavljanje gipsa oko slomljenih kostiju kako bi se spriječilo daljnje pomicanje i oštećenje. Također, hitno postavljanje ortoze može pružiti podršku ozlijeđenim zglobovima ili kičmi kako bi se smanjila bol i spriječile dodatne ozljede. Ovaj postupak se obično izvodi u hitnim odjelima bolnica ili ambulantama kako bi se osigurala hitna i odgovarajuća skrb za pacijenta.

Ko su kandidati za postavljanje gipsa i ortoze?

Kandidati za hitno postavljanje gipsa i ortoza uključuju:

• Prijelom kostiju
  • Ozljede zglobova
  • Postoperativna imobilizacija
  • Deformacije i poremećaji kostiju ili zglobova
  • Ozljede mišića ili ligamenata
  • Traumatske ozljede
  • Ozljede kičme.

Postavljanje gipsa

Medicinsko osoblje ocjenjuje ozljedu, provjerava stepen oštećenja i utvrđuje potrebu za gipsom. Pacijent se postavlja u udoban položaj, a okolni dijelovi tijela zaštite od eventualnih ozljeda tokom postupka. Ako je riječ o prijelomu, ozlijeđeni dio tijela se postavlja u optimalan položaj kako bi se spriječilo daljnje oštećenje. Ponekad se koristi vata ili jastučići kako bi se održala stabilnost. Na ozlijeđeni dio nanosi se obloga impregnirana gipsom. Gips se oblikuje i oblikuje prema konturama tijela kako bi se osigurala čvrsta potpora.

Gips se utvrđuje kontaktom sa zrakom, a proces može trajati nekoliko minuta. Pacijentu se može reći da ne pomakne ozlijeđeni dio tijela kako bi se osigurala pravilna postavka gipsa.

Postavljanje ortoza

Na osnovu ozljeda ili stanja medicinsko osoblje odlučuje o vrsti ortoze koja je potrebna.

Ortoza se postavlja na ozlijeđeni dio tijela, bilo da je riječ o koljenu, gležnju, kičmi ili nekom drugom području. Velika pažnja posvećuje se pravilnom postavljanju kako bi se osigurala učinkovita podrška. Ortoza se prilagođava anatomiji pacijenta, a fiksira se pomoću traka, čičak traka ili drugih mehanizama za osiguranje stabilnosti. Medicinsko osoblje provjerava udobnost ortoze i osigurava da ne uzrokuje nelagodu ili dodatne ozljede.

Iako je hitno postavljanje gipsa i ortoze uobičajen i siguran medicinski postupak, postoje određeni rizici i komplikacije koje pacijenti mogu doživjeti.

Potencijalni rizici su:

• Pogrešna postavka
  • Poremećaj cirkulacije
  • Nelagodnost i svrbež
  • Infekcija
  • Alergijske reakcije
  • Pogoršanje ozljeda ili komplikacije
  • Mišićna atrofija.

Priprema

Priprema pacijenta za hitno postavljanje gipsa ili ortoze igra ključnu ulogu u osiguranju sigurnog i učinkovitog postupka.

Ako je to moguće, pacijent se postavlja u optimalan položaj kako bi mu se olakšalo postavljanje gipsa ili ortoze. Ovo može uključiti postavljanje ozlijeđenog dijela tijela u položaj neutralnog poravnanja. U nekim slučajevima, kada je potrebno smiriti pacijenta ili smanjiti bol, može se primijeniti analgetik ili sedativ prije postavljanja gipsa ili ortoze.

Ako znate da imate alergije na određene materijale, obavijestite medicinsko osoblje kako bi se izbjegle neželjene reakcije. Ako je moguće, odjenite odjeću koja olakšava pristup ozlijeđenom dijelu tijela. Nosite labavu ili laganu odjeću koja se lako skida. Razgovarajte s ljekarima o planu rehabilitacije nakon postavljanja gipsa ili ortoze.

Slijedite sve upute koje vam je dao ljekar ili medicinsko osoblje. To uključuje ograničenje pokreta, nošenje ortoze prema rasporedu, uzimanje propisanih lijekova i slično.

Redovno pratite oticanje i bol. Ako primijetite znakove povećane otekline, crvenila ili intenziviranja boli, odmah se posavjetujte s ljekarom. Ako vam ljekar preporučuje, držite ozlijeđeni dio tijela iznad nivoa srca kad god je to moguće kako biste smanjili oticanje.

Primjena hladnih obloga na ozlijeđeno područje može pomoći u smanjenju oticanja i ublažavanju boli. Pazite na higijenu oko gipsa ili ortoze. Držite kožu suhom i čistom, a ako je moguće, izbjegavajte potpuno uranjanje gipsa u vodu.

Ako ljekar dopušta, redovito izvodite vježbe koje poboljšavaju pokretljivost dijelova tijela koji nisu ozlijeđeni. To može spriječiti atrofiju mišića i poboljšati oporavak.

Držite se ograničenja opterećenja koja vam je propisao ljekar. Izbjegavajte stvaranje pritiska ili težine na ozlijeđenom dijelu tijela. Hranite se uravnoteženo kako biste podržali proces ozdravljenja. Povećajte unos hrane bogate kalcijem i vitaminom D koji su važni za zdravlje kostiju. Ako vam je ljekar preporučio, koristite pomagala poput štaka ili štaka kako biste olakšali hodanje i smanjili pritisak na ozlijeđeni dio tijela.

Hitna postavljanja gipsa i ortoza