ginekologija

Operativno zbrinjavanje problema s maternicom

Postoji mnogo različitih uobičajenih problema s maternicom koji pogađaju žene, a najčešći problem su jaki menstrualni grčevi, nazvani dismenoreja. Drugi uobičajeni poremećaji maternice uključuju endometriozu i tumore maternice. Relativno rjeđi problemi su upalna bolest zdjelice i urođene anomalije maternice.

Šta je zbrinjavanje poremećaje maternice?

Stanja koja utječu na funkciju maternice uključuju fibroide maternice, endometriozu, prolaps maternice i tuberkulozu maternice.

Fibroidi maternice – tačan uzrok fibroida maternice nije poznat. Međutim, neki faktori poput hormona, porodične anamneze i trudnoće povećavaju rizik od mioma maternice.

Endometrioza – lokalizacija endometriotičnog tkiva izvan maternice

Prolaps maternice – starenje, niže razine estrogena, oštećeni mišići ili tkiva zdjelice, pretilost, hronični zatvor, hronični kašalj mogu povećati rizik od prolapsa maternice.

Tuberkuloza maternice - spolni kontakt sa zaraženom osobom.

Ko su kandidati za zbrinjavanje problema s maternicom?

Neki uobičajeni simptomi problema s maternicom uključuju:

1. Bol u području maternice
  2. Abnormalno ili teško vaginalno krvarenje
  3. Neredovit menstrualni ciklus
  4. Abnormalni vaginalni iscjedak
  5. Bol u zdjelici, donjem dijelu trbuha ili rektalnom području
  6. Pojačani menstrualni grčevi
  7. Pojačano mokrenje
  8. Bol tokom spolnog odnosa
  9. Krvarenje nakon spolnog odnosa
  10. Dugotrajna menstruacija
  11. Oticanje abdomena
  12. Zatvor, nelagoda tokom pražnjenja crijeva
  13. Ponavljajuće infekcije mokraćnog mjehura
  14. Umor
  15. Vrućica.

Kako bi dijagnosticirao problem s maternicom, vaš će ljekar prvo detaljno ispitati vašu medicinsku i porodičnu historiju. Najčešće predloženi testovi su ginekološki pregled, pregled u spekulima, PAPA bris, i transvaginalni ultrazvučni pregled.

Abnormalno krvarenje ili bol u zdjelici mogu biti znakovi abnormalnog rasta stanica u maternici, glavnom ženskom reproduktivnom organu. Maternica sadrži različite vrste stanica koje pomažu ženama da nose dijete. Kada stanice rastu abnormalno, mogu se pojaviti tri uobičajena – a ponekad i bolna – stanja:

1. Miomi (najčešći)
  2. Polipi maternice
  3. Adenomioza.

Svako stanje uzrokuje simptome koji mogu negativno utjecati na kvalitetu života žene, kao što su bol, abnormalno krvarenje i problemi s plodnošću. Međutim, liječenje je dostupno lijekovima ili operacijom, ovisno o specifičnim potrebama žene. Ako se ne liječi, mogu nastati ozbiljniji problemi. Naprimjer, veliki fibroidi mogu pritiskati druge organe u abdomenu i zdjelici, uključujući crijeva, mjehur i krvne žile. Pritisak može uzrokovati simptome ili tiho uzrokovati štetu, kao što je smanjenje protoka mokraće iz bubrega ili stvaranje predispozicije kod žena za stvaranje krvnih ugrušaka u nogama. Fibroidi također mogu iskriviti šupljinu maternice, što može rezultirati poteškoćama u trudnoći.

Priprema

Ako žene nemaju neugodan pritisak ili bol u zdjelici, obično počinjemo s lijekovima – kontracepcijskim tabletama ili tabletama hormona progesterona – za kontrolu krvarenja. Hirurško liječenje također je dostupno ženama čiji se simptomi ne popravljaju lijekovima. Opcije mogu uključivati:

Ablacija endometrija: Ovaj postupak uključuje uništavanje (ablaciju) sluznice vaše maternice (endometrija). Postupak koristi laser, radiofrekvenciju ili toplinu koja se primjenjuje na endometrij kako bi se uništilo tkivo.  Ne preporučuje se trudnoća nakon ovog postupka.

Embolizacija mioma maternice: interventni radiolog ugrađuje sićušna zrnca u krvne žile koje opskrbljuju maternicu kako bi se prekinuo dotok krvi, uzrokujući tako smanjenje fibroma. Ne preporučuje se trudnoća nakon ovog postupka.

Laparoskopska ultrazvučno vođena radiofrekventna ablacija: Ovaj noviji tretman uključuje vrlo male rezove na abdomenu putem laparoskopije za izravan pregled fibroida, zatim umetanje malog uređaja u svaki miom za zagrijavanje i smanjenje fibroida.

Miomektomija: Hirurg uklanja fibrome i rekonstruira maternicu kako bi sačuvao organ. Ovisno o broju, veličini i položaju mioma, to se može učiniti preko abdomena (često minimalno invazivnim putem) ili preko vagine u maternicu.

Histerektomija: Hirurg uklanja maternicu kroz vaginu kroz male rezove u abdomenu ili kroz veći rez na abdomenu.

Histerektomija je obično rezervirana kada drugi tretmani ne djeluju. To je jedino liječenje koje garantuje da se neće ponoviti, ali uzrokuje da žene izgube sposobnost iznošenja vlastite trudnoće.

Problemi s maternicom mogu se liječiti kombinacijom lijekova (uključujući hormone), vježbi i operacije kao što je histerektomija, miomektomija. Za neka stanja može se preporučiti 'budno čekanje'. To znači da nema liječenja, ali ćete morati redovno posjećivati svog ljekara kako biste pratili svoje stanje i pratili simptome.

Operativno zbrinjavanje problema s maternicom