Skip to main content
ivf

Ginekološki pregled

Pretražite

Uvod

Ginekološki pregled je jako važan u životu svake žene, s obzirom na to da se zahvaljujući njemu mogu pravovremeno uočiti i najmanje neželjene promjene. Pregled se sastoji iz pregleda spoljnih genitalija i vaginalnog pregleda, a izvodi ga specijalista ginekologije i akušerstva. Redoviti ginekološki pregledi su jako važni za spolno zdravlje svake žene, a prvi su korak u obradi ženskih problema sa začećem.

Šta je ginekološki pregled?

Ginekološki pregled je jako važan u životu svake žene pa tako i kod žena koje žele obraditi moguće uzroke problema sa začećem. Ginekološkim pregledom dobija se uvid u stanje i zdravlje reproduktivnih organa žene. 

Početna obrada neplodnosti počinje anamnezom i ginekološkim pregledom žene (PAPA test, transvaginalni UZV, cervikalne briseve), a kod partnera s analizom sjemena (spermiogram). Za plan liječenja od iznimne važnosti su podaci o: dužini menstruacijskog ciklusa, trajanje krvarenja, obilnost krvarenja, bolnost, eventualna neuredna krvarenja, broj i ishod prethodnih trudnoća, bolesti koje mogu ugroziti plodnost, operacije u abdomenu, te upalne bolesti reproduktivnih organa.

Ko su kandidati za ginekološki pregled?

Pregled je potreban svakoj ženi koja:

  •  planira postati spolno aktivna
  •  jeste spolno aktivna
  •  treba savjet o kontracepciji
  • planira trudnoću
  • primjećuje bilo kakvu nepravilnost ciklusa, krvarenje i bol
  • ima neobičan ili pojačan iscjedak iz rodnice, pečenje, svrbež, ranice ili izrasline u području vanjskog spolovila
  •  ima 16 godina, a još uvijek nije dobila menstruaciju
  •  želi se informirati o svom spolnom zdravlju
  • ima poteškoće sa začećem
  • uđe u menopauzu.

Izvođenje

Potrebno je na pregled donijeti svu medicinsku dokumentaciju koju imate kod kuće, a koja je vezana za vaše dotadašnje preglede, operacije, zahvate, porođaje i slično. Nakon razgovora i presvlačenja u kabini započinje pregled na ginekološkom stolu. Uz pomoć ginekologa udobno ćete se smjestiti i staviti noge na mjesta predviđena za to. Zatim će ginekolog prvo pregledati vanjsko spolovilo, nakon čega se u rodnicu uvodi spekulum – metalni ili plastični instrument koji služi za širenje kanala rodnice. Važno je da se prilikom pregleda opustite, jer ukoliko ste napeti to dovodi do grčenja mišića male zdjelice, što otežava pregled i čini ga bolnim. Uvođenje spekuluma u rodnicu ukoliko ste opušteni je potpuno bezbolno. Nakon toga se drvenom špatulom i četkicom uzima bris vrata maternice, tzv. PAPA test, što traje kratko i nije bolno. PAPA test je jednostavna pretraga koja primarno služi za rano otkrivanje raka vrata maternice i promjena koje prethode njegovom nastanku. Osim toga PAPA test može otkriti prisutnost upale i određenih spolno prenosivih bolesti. Rezultati PAPA testa čekaju se i desetak dana. Dalje slijedi bimanualni palpacijski pregled, pri čemu ginekolog uvodi kažiprst i srednji prst jedne ruke u rodnicu, a drugom rukom pritišće donji dio trbuha i na takav način opipava maternicu i jajnike. Ovaj pregled bi također trebao biti bezbolan, a ukoliko nije, važno je o tome obavijestiti ginekologa. Na samom kraju  pregled se nadopunjuje transvaginalnim ultrazvučnim pregledom: sonda se uvodi u rodnicu pri čemu se omogućava detaljna analiza veličine, oblika maternice i debljine njezinog zida kao i smještaj, veličina i izgled jajnika. 

Rizici

Ne postoje rizici za izvođenje ginekološkog pregleda.

Priprema za ginekološki pregled

Ukoliko je moguće planirati pregled, najbolje ga je obaviti u prvom dijelu menstrualnog ciklusa. Prije pregleda kod kuće je potrebno oprati intimno područje vodom ili blagim sapunom. Važno je da se ne koriste agresivna sredstva ili ispire unutrašnjost rodnice, jer navedeno može umanjiti kvalitet uzetih briseva. Pitanje depilacije je uvijek stvar pacijenta. Ginekologu nije važno da li ćete na ginekološki pregled doći obrijani ili ne. Na dan pregleda poželjno je obući haljinu/suknju ili ponijeti sa sobom kako bi vam bilo ugodnije na putu od kabine za presvlačenje do stola za pregled. Također 24 sata prije pregleda preporučuje se izbjegavati spolni odnos. Kako bi vizuelizacija unutrašnjih organa prilikom transvaginalnog ultrazvučnog pregleda bila što uspješnija, poželjno se pomokriti neposredno prije pregleda. 

Oporavak

Nakon završenog pregleda ponovno slijedi razgovor sa ginekologom koji će vam sve objasniti i dati uvid u vaše spolno zdravlje, te preporučiti eventualno liječenje ili daljnje pretrage i postupke s ciljem otkrivanja mogućih uzroka neplodnosti i njihovog otklanjanja. Terapijski proces može biti nekada vrlo stresan i zahtjevan, te je od iznimne važnosti imati emotivnu podršku i dobru komunikacija s partnerom. Sam proces može trajati godinama te je potrebno strpljenje. Danas postoji mnogo opcija za liječenje neplodnosti kod žene i muškarca. Ne zaboravite: neplodnost je danas u visokom postotku izlječiva dijagnoza!

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Ginekološki pregled

Prihvaćam uslove korištenja