ortopedija

Operativni tretman halux valgusa (čukljeva)

Stopala nose čitavu težinu našeg tijela, te su zbog toga izložena velikom opterećenju. Stopalo se sastoji od 26 kostiju (plus dvije sezamske kosti), 33 zgloba, preko 100 ligamenata i preko 20 mišića. Hallux valgus predstavlja čest ortopedski problem koji se karakterizira izbočenjem palca prema van. Ova deformacija može uzrokovati bol, ograničenu pokretljivost i estetske probleme, što značajno utječe na kvalitetu života pacijenta. Kada konzervativne metode poput nošenja udobne obuće i fizikalne terapije ne pružaju adekvatno olakšanje, operativni tretman postaje neizbježna opcija.

Šta je operativni tretman hallux valgusa (čukljeva)?

Hirurško liječenje hallux valgusa, je procedura koja se koristi za korekciju deformiteta palca na stopalu, poznatog kao hallux valgus. Hallux valgus je stanje u kojem se palac na stopalu pomiče prema drugim prstima, često uzrokujući bol i nelagodu. Postoji nekoliko različitih operativnih tehnika koje se mogu koristiti za korekciju hallux valgusa, a izbor tehnike zavisi od ozbiljnosti deformiteta, strukture stopala i preferencija pacijenta. Tip zahvata biramo u odnosu na stupanj deformacije. Za blaže deformacija danas se najčešće koristi tzv. chevron osteotomija, a kod uznapredovalih deformacija najčešće koristimo tzv. scarf osteotomiju. Postoperativna rehabilitacija uključuje rasteretni hod na štakama u postoperativnoj cipeli tijekom 10-14 dana. Nakon toga se vade šavovi, a bolesnik se tijekom sljedećih 4 do 6 sedmica, koliko traje koštano cijeljenje može punom težinom osloniti na petu. Povratak punim aktivnostima, te nošenje normalne obuće se očekue nakon 6 do 8 sedmica od zahvata.

Ko su kandidati?

Kandidati za operativni tretman hallux valgusa su obično ljudi koji pate od ozbiljnih simptoma povezanih s ovim deformitetom i koji nisu uspeli da dobiju adekvatno olakšanje simptoma kroz konzervativne metode lečenja. Kandidati za operativni tretman hallux valgusa su:

1. Pacijenti koji doživljavaju intenzivnu bol i nelagodu usled hallux valgusa, posebno oni koji imaju poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti zbog bola, mogu biti kandidati za operaciju.
  2. Pacijenti kod kojih se deformitet palca na stopalu postepeno pogoršava, uprkos primeni konzervativnih mera poput nošenja posebnih cipela ili ortopedskih pomagala, operacija može biti neophodna kako bi se sprečilo dalje pogoršanje i očuvalo zdravlje stopala.
  3. Kod pacijenata kod kojih konzervativne metode liječenja kao što su nošenje posebnih cipela, ortopedskih uložaka ili fizikalna terapija ne donose dovoljno olakšanja simptoma, operacija može biti razmatrana kao sledeći korak.
  4. Pacijenti kod kojih hallux valgus značajno utiče na pokretljivost zgloba palca na stopalu i otežava normalno kretanje, operacija može biti preporučena kako bi se povratila funkcionalnost stopala.

Operativni tretman hallux valgusa može se izvoditi na nekoliko načina, a izbor metode zavisi od specifičnog stanja pacijenta i ozbiljnosti deformiteta.

Osteotomija je jedna od najčešćih metoda za korekciju hallux valgusa. Osteotomija uključuje siječenje ili premeštanje kostiju kako bi se ispravio deformitet. Hirurg može izvršiti osteotomiju na bazi palca, glavičnoj kosti ili drugim delovima stopala kako bi se postigla ispravna pozicija palca. Artrodeza je postupak fuzije zgloba palca. Tokom artrodeze, zglob palca se stabilizuje i fiksira u ispravnom položaju, obično uz pomoć metalnih vijaka ili drugih fiksatora, kako bi se ispravio deformitet i spriječila dalja pokretljivost zgloba. Ponekad se hallux valgus može javiti zbog istegnuća ili oštećenja ligamenata oko zgloba palca. U ovom slučaju, hirurg može izvršiti rekonstrukciju ligamenata kako bi se stabilizovao zglob palca i ispravio deformitet. Artroplastika je postupak zamjene zgloba, koji se ponekad može koristiti za korekciju hallux valgusa kod pacijenata sa ozbiljnim deformitetima i oštećenjem zgloba.

Postupak operacije obično se izvodi pod opštom anestezijom ili lokalnom anestezijom, u zavisnosti od preferencija pacijenta i složenosti procedure.

Kao i kod svake hirurške procedure, operacija hallux valgusa nosi određene rizike i moguće komplikacije:

• Infekcija
  • Bol
  • Nekroza kože
  • Nepotpuna korekcija deformiteta
  • Oštećenje živaca ili krvnih sudova
  • Reaktivni osteoartritis
  • Nestabilnost zgloba palca
  • Tromboza dubokih vena

Priprema

Priprema pacijenta za operativni tretman hallux valgusa ključna je kako bi se osiguralo uspešno izvođenje operacije i brz oporavak nakon nje. Pacijent treba da obavi detaljan razgovor sa svojim hirurgom pre operacije. Preporučuje se da pacijent održava dobru fizičku kondiciju pre operacije. Redovno vježbanje, posebno vežbe jačanja mišića stopala i nogu, može pomoći u bržem oporavku nakon operacije. Pacijent treba unaprijed planirati period oporavka nakon operacije. To može uključivati pripremu doma tako da bude udobno i prilagođeno za oporavak, nabavku potrebnih pomagala kao što su štake ili ortoze, i organizovanje podrške od strane porodice ili prijatelja tokom prvih dana nakon operacije.

Oporavak nakon operacijskog liječenja čuklja traje ovisno o izvedenom zahvatu od 2 do 3 mjeseca. Kod korekcije deformiteta se izvodi osteotomija (presijecanje kosti) koja se fiksira u korigiranom položaju, a zarastanje te osteotomije zahtijeva vrijeme i rasterećenje. Cijeljenje se prati na rtg snimcima stopala i u dogovoru s operaterom se dozirano povećava opterećenje stopala težinom. U postoperativnom toku potrebno je nositi posebno prilagođene uloške.

Operativni tretman halux valgusa (čukljeva)