abdominalna

Popravak tkiva i struktura anusa u rektuma nakon traume

Rektum je naziv za krajnji dio debelog crijeva koji ima ulogu skladištenja fekalnih materija prije samog procesa defekacije. Anus je krajnji dio probavne cijevi. Predstavlja završni dio rektuma. Naziv se odnosi na otvor kroz koji feces izlazi prilikom defekacije. Anus je građen od mišića (tzv. sfinktera) koji omogućavaju čovjeku kontroliran proces defekacije.

Rekonstruktivna hirurgija područja anusa i rektuma je vrlo važna u obnovi funkcije i izgleda ovih dijelova crijeva. Traume ovoga područja su često povezane i sa istovremenim povredama crijeva i mokraćovoda, frakturama kostiju zdjelice, ozbiljnim krvarenjima koja mogu biti i opasna po život, pa čak i sa gubicima ekstremiteta. Sve to čini zahvate ovog područja izrazito zahtjevnim i teškim.

Šta je rekonstrukcija nakon traume anusa i rektuma?

Naziv podrazumijeva operativne zahvate koji nastoje popraviti funkciju i građu anusa i rektuma nakon traumatskih povreda.

Traumatske povrede su obično vrlo opsežne i nepredvidljive. Cijeli postupak zbrinjavanja pacijenta zavisi od povrede koja se desila i organa koji su oštećeni.

Obično se prvo saniraju povrede koje ugrožavaju život, pa se pristupa tretiranju rane: uklanja se sve tkivo koje je oštećeno i devitalizirano. Nakon toga slijedi rekonstruktivni zahvat.

Ko su kandidati za rekonstrukciju nakon traume anusa i rektuma?

Svi pacijenti sa traumama na području anogenitalne regije se mogu podvrgnuti ovakvim rekonstruktivnim zahvatima.

Cijeli postupak izvođenja ovisi o vrsti traume koja se desila, te zahvaćenosti tkiva i organa.

Hirurg obično nastoji ukloniti sve tkivo koje je uništeno, a potom apliciranjem šavova sačuvati rektum i analni kanal i njihove funkcije.

Organi se hirurški mogu vratiti na adekvatnu poziciju, ukoliko je došlo do poremećaja njihovog položaja. Ukoliko je do njih došlo, povrede mišiće se također mogu hirurški sanirati – postupak je označen imenom sfinkterektomija. Vrlo često se na mjesto rane apliciraju drenovi – posebne tanke cjevčice koje izvlače tečnosti, gnoj i krv koja se nakuplja u rani. Tako se olakšava cijeljenje rane.

Zahvat može obuhvatati i:

• kožnu graft operaciju – zahvat pri kojem se zdrava koža sa jednog dijela tijela pacijenta transplantira na oštećeno područje, ukoliko je povreda kože bila opsežna
  • kožnu flap operaciju – zahvat pri kojem se uklanja zdrava koža sa jednog dijela tijela, uključujući i krvne sudove, te se potom fiksira na oštećeno područje – obično se koristi u kompleksnijim stanjima i dubljim povredama kože.

Procedure se obično vrše uz upotrebu opće ili lokalne anestezije, shodno kompleksnosti procedure.

Rizici navedenih zahvata su rijetki, ali podrazumijevaju rizik od:

• opsežnog krvarenja koje može zahtijevati transfuziju
  • infekcije
  • stvaranja krvnih ugrušaka
  • reakcije na anesteziju
  • problema sa uriniranjem
  • problema sa defekacijom
  • nastajanja suženja ili fistula (usljed infekcija).

Nakon traumatskih povreda, nešto je veći rizik za razvoj infekcija.

Priprema za rekonstrukciju nakon traume anusa i rektuma

Ovakvi operativni zahvati se vrše hitno, u vrlo kratkom vremenskom periodu nakon nastanka trauma. Tada su mjere pripreme strogo ograničene.

Po prijemu se vrši fizikalni pregled i procjena općeg stanja pacijenta. Preoperativna procjena uključuje laboratorijske pretrage krvi, EKG, te slikovne dijagnostičke pretrage poput CT-a, ultrazvuka, magnetne rezonance i slično.

Na ovaj se način dobivaju informacije o tačnoj lokaciji i opsežnosti traume te o povredama okolnih tkiva, organa i krvnih sudova.

Važno je odrediti i definirati poremećaje koji ugrožavaju život, te što prije početi sa njihovim tretmanom.

Tačan oporavak zavisi od individualnog stanja pacijenta. Zavisi od opsežnosti i lokalizacije povrede, zahvaćenosti drugih organa, općeg zdravstvenog stanja pacijenta, te ranije prisutnih bolesti.

Pacijenti se obično zadržavaju nekoliko dana u bolnici, a ukoliko je stanje izrazito ozbiljno, može uključivati i boravak na jedinici intenzivne njege. Detaljno se prate vitalni znaci i bilo kakve promjene u općem stanju. Drenovi se uklanjaju nakon 3-6 dana, a šavovi se vade u prosjeku nakon 2 sedmice.

U ovakvim se stanjima velika pažnja posvećuje sterilnosti operiranog područja i rana. Briga nakon operacije je gotovo jednako važna kao i sama operacija. Očekuju se strogi i precizni higijenski postupci, previjanje rana i dezinfekcija rana. U početku će obično medicinske sestre sanirati rane, no po otpustu pacijentu će se dati detaljne upute o brizi za rane. Također će biti obezbijeđene upute za određene modifikacije u ishrani pacijenta.

Tačno vrijeme oporavka zavisi od opsežnosti traume i stanja pacijenta, ali se procjenjuje da je potrebno u prosjeku 4-6 sedmica. Ponekad oporavak može zahtijevati i fizikalne terapije.

Sve upute nužne za što brži i uspješniji oporavak pacijent će dobiti pri konsultaciji sa ljekarom.

Popravak tkiva i struktura anusa u rektuma nakon traume