abdominalna

Kolektomija - Uklanjanje cijelog debelog crijeva

Kolektomija je hirurški zahvat kojim se uklanja cijelo ili dio vašeg debelog crijeva. Vaše debelo crijevo, dio vašeg debelog crijeva, dugačak je organ u obliku cijevi na kraju vašeg probavnog trakta. Kolektomija može biti neophodna za liječenje ili prevenciju bolesti i stanja koja utječu na vaše debelo crijevo.

Šta je kolektomija?

Kolektomija je resekcija debelog crijeva.  Sastoji se od hirurškog uklanjanja bilo kojeg dijela debelog crijeva, obično segmentalna resekcija (djelomična kolektomija). Kolektomija je nekada neophodan hirurški postupak uklanjanja cijelog ili jednog dijela debelog crijeva. U ekstremnim slučajevima kada se odstrani cijelo debelo crijevo, to se naziva totalna kolektomija, a proktokolektomija označava da je uključen i rektum.

Da bi se odredilo da li je pacijentu sa oboljelim debelim crijevom potrebna kolektomija, ljekari prvo rade ručni pregled rektuma (digitalni tuše) ili kolonoskopiju.

Ko su kandidati za kolektomiju?

Kolektomija je izbor liječenja kod:

·   Raka debelog crijeva

·   Ulcerativnog kolitisa

·   Opstrukcije crijeva

·  Krvarenja koje se ne može zaustaviti

·   Ulcerativni kolitis

·   Divertikulitis

·   Preventivna hirurgija (kada postoji familijarni povećani rizik od nastanka debelog crijeva).

Opcije liječenja biste trebali razmatrati zajedno sa ljekarom, kako bi ste odabrali među različitim tipovima kolektomija (totalna, parcijalna, proktokolektomija).

Tokom kolektomije možete očekivati sljedeće:

· Za operaciju ćete imati opću anesteziju. Ovo je lijek koji uzrokuje da spavate tokom procedure.

· Za otvorenu kolektomiju, hirurg će napraviti dug rez (rez) na vašem stomaku. Za laparoskopski potpomognutu kolektomiju, on ili ona će napraviti nekoliko manjih rezova.

· Hirurg će vam ukloniti dio debelog crijeva.

· 2 otvorena kraja debelog crijeva će biti pričvršćena. Ili će se stvoriti stoma.

· Limfni čvorovi u blizini mjesta raka će biti uklonjeni. Hirurzi često uklanjaju najmanje 12 od ovih limfnih čvorova.

· Kada se operacija završi, rez se zatvara.

Kao i svaka invazivna procedura, tako i proces uklanjanja debelog crijeva (kolektomija) sa sobom nosi rizike. Razgovarajte sa svojim ljekarom ako postoji zabrinutost oko rizika od operacije. Rizici su:

· Unutrašnje krvarenje

· Kila (hernija)

· Reakcija na anesteziju

· Krvni ugrušci u nogama ili plućima

· Oštećenje drugih organa tokom operacije

· Curenje sadržaja na mjestima gdje su se spojila dva kraja crijeva nakon uklanjanja oboljelog dijela crijeva

· Ožiljkaste priraslice (adhezije) u stomaku, koji može blokirati crijeva i dovesti do ileusa.

Priprema za kolektomiju

Vaš ljekar će Vas uputiti u proceduru pripreme za kolektomiju. Tokom dana koji prethode Vašoj operaciji, može se tražiti od Vas da:

·  Prestanete uzimati određene lijekove (određeni lijekovi mogu izazvati komplikacije tokom operacije)

·  Prestanete jesti prije operacije na nekoliko sati

·  Popiti rastvor koji čisti crijeva (rastvor izaziva proljev koji čisti crijeva)

·  Vaš ljekar može prepisati laksativ

·  Uzimati antibiotike kako bi suzbili bakterije koje se prirodno nalaze u Vašim crijevima da izazovu infekciju.

Vjerovatno ćete biti u bolnici 3 do 7 dana. Vjerovatno ćete, također, morati uzimati lijekove protiv bolova nekoliko dana. Možda će Vam biti dozvoljeno da pijete tečnost dok se vaše debelo crijevo počne oporavljati.

Nakon nekoliko dana možda ćete ponovo moći jesti čvrstu hranu. Vaš ljekar će zakazati naknadne preglede kako bi provjerio vaš napredak.

Prije nego što napustite bolnicu, uvjerite se da znate na koje probleme ili nuspojave treba obratiti pažnju. Pazite na znakove problema na svojim ranama, kao što je otok. Pitajte koji broj da pozovete ako imate problema.

Kolektomija - Uklanjanje cijelog debelog crijeva