abdominalna

Apendektomija - Uklanjanje slijepog crijeva zahvaćenog upalom

Akutni appendicitis (upaljen crvuljak) predstavlja najčešće akutno stanje u abdominalnoj hirurgiji i skoro uvijek je uzrokovan opstrukcijom lumena. Apendektomija je hirurško uklanjanje crvuljka, a radi se u svrhu liječenje upaljenog crvuljka. Crvuljak se nalazi u donjem desnom dijelu abdomena (stomaka) i ukoliko se upaljen crvuljak ne odstrani, može dovesti do pucanja crijeva.

Šta je apendektomija?

Apendektomija predstavlja operativni zahvat kojim se uklanja upaljeni crvuljak. Operacija se sastoji u odstranjenju oboljelog crvuljka, uz maksimalne mjere opreza kako u toku hirurškog rada ne bi došlo do diseminacije (širenja) gnojnog procesa.

Postoje dvije vrste apendektomije, i to: otvorena apendektomija i laparoskopska apendektomija. Vrlo je važno što prije otkloniti upaljeni crvuljak kako ne bi došlo do njegovog pucanja i širenja upalnog procesa u trbuhu. Ukoliko dođe do pucanja, onda se operacija radi otvorenom tehnikom. Međutim, iako je otvorena apendektomija standard, sve više se koristi laparoskopska zbog svojih prednosti.

Ko su kandidati za apendektomiju?

Kandidati za apendektomiju su pacijenti koji imaju simptome upale slijepog crijeva kako bi se izbjegle komplikacije.

Neki od simptoma uključuju:

• bol u trbuhu čiji je početak iznenadan u okolini pupka, pa se širi prema donjoj desnoj strani abdomena
  • otok trbuha
  • stegnuti trbušni mišići
  • zatvor ili proljev
  • mučnina
  • povraćanje
  • gubitak apetita
  • povišena tjelesna temperatura.

Treba imati na umu da je bol najčešće u donjem desnom dijelu abdomena, međutim u nekim slučajevima crijevo može biti pomjereno na drugu stranu, pa ne treba zanemariti i bol u drugom dijelu trbuha.

Postoje dvije vrste apendektomija čije se tehnike razlikuju.

• Otvorena apendektomija - predstavlja standardnu metodu liječenja upaljenog crvuljka. Rez se pravi na donjoj desnoj strani trbuha. Kroz rez se vadi slijepo crijevo, a onda se rez zatvara koncima. Ova vrsta apendektomije pogodna je ukoliko je došlo do pucanja crvuljka ili ukoliko je pacijent imao ranije operacije na trbuhu.
  • Laparoskopska apendektomija -  manje je invazivna metoda. To znači da se radi bez velikog reza. Umjesto toga, rade se od 1 do 3 mala reza. Duga, tanka cijev koja se zove laparoskop stavlja se u jedan od rezova, a koja ima malenu videokameru i hirurški alat. Hirurg gleda u monitor kako bi vidio unutrašnjost trbuha. Slijepo crijevo se uklanja kroz jedan od rezova.

Neki mogući rizici apendektomije uključuju:

• krvarenje
  • infekcija rane
  • infekcija te crvenilo i oteklina (upala) trbuha koja se može pojaviti ako crvuljak pukne tokom operacije (peritonitis)
  • začepljena crijeva
  • povreda okolnih organa.

Priprema za apendektomiju

Prije apendektomije važno je izbjegavanje unošenja hrane i pića najmanje 8 sati pred operaciju. Važno je naglasiti ljekaru eventualnu terapiju koju pacijent koristi. Budući da se procedura radi u općoj anesteziji, važno je s pacijentom obaviti razgovor i dobiti pristanak.

Oporavak zavisi od vrste procedure koja je korištena. Ukoliko se radi o otvorenoj apendektomiji, pacijent ostaje duže vremena u bolničkim uvjetima, a ukoliko se radi o laparoskopskoj apendektomiji, pacijent može ići kući ili isti dan ili naredni dan.

Obično pacijent dobija antibiotski tretman i preporuku za unos hrane. Potrebno je smanjiti fizičku aktivnost narednih nekoliko dana. Posebnu pažnju treba obratiti na rane od rezova, da ne dođe do infekcije.

Apendektomija - Uklanjanje slijepog crijeva zahvaćenog upalom