kardiologija

Implantacija monitora rada srca (loop recorder)

Naše srce samostalno i neprestano proizvodi električne impulse potrebne za njegov rad. Impuls se stvara u jednom dijelu srca, zatim se širi i stimulira cijeli srčani mišić. Bilo kakav faktor koji utiče na stvaranje impulsa ili negovo širenje dovodi do poremećaja ritma koji se označavaju kao aritmije. Aritmije mogu uzrokovati da srce ne može pumpati dovoljnu količinu krvi koja je potrebna tkivima. To privremeno ograničeno snadbijevanje mozga krvlju dovodi do pojave omaglice ili nesvjestice. Kada se ponovo uspostavi normalan ritam, simptomi se povlače. Takođe, u trenutku pojave aritmija moguće je da osjetite ubrzan ili nepravilan rad srca, takozvano “preskakanje srca”.
Svaki poremećaj ritma srca zahtijeva drugačiji pristup i tretman. Zbog toga je potrebno otkriti poremećaj, kao i njegov uzrok. Monitor rada srca ili loop recorder pomaže da se otkriju ovi poremećaji tako što prikuplja informacije o radu srca i njegovoj električnoj aktivnosti. Djeluje u osnovi kao EKG aparat, ali praćenje loop recorderom traje neprekidno i do 3 godine.

Što je implantacija monitora rada srca (loop recorder)?

Implantacija monitora rada srca podrazumijeva ugrađivanje malog električnog uređaja (loop recorder-a) pod kožu pacijenta jednostavnim hirurškim zahvatom. Njegova svrha je detekcija poremećaja srčanog ritma, te snimanje, memorisanje i prenos EKG signala. U slučaju pojave simptoma, pacijent može sam aktivirati sistem ili se sistem aktivira automatski prema zadatim parametrima koje je kardiolog prethodno programirao. Nakon toga, pacijent se treba javiti svom liječniku kako bi se očitao zapis na loop recorder-u. Takođe, interpretacija zapisa vršit će se i na zakazanim kontrolnim pregledima.

Tko su kandidati za implantaciju monitora rada srca?

Kandidati za implantaciju monitora rada srca su osobe sa sljedećim simptomima, a čiji uzrok nije otkriven drugim testovima:

• ponavljajući osjećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca, takozvano “preskakanje srca”
  • pojava omaglice i nesvjestice sa sumnjom na poremećaj srčanog ritma
  • starije osobe kojima se često dešavaju neobjašnjivi padovi.

• Ukoliko je potrebno, bit će Vam dati lijekovi za relaksaciju.
  • Primit ćete lokalnu anesteziju potkožnom injekcijom.
  • Doktor će napraviti mali rez u području prednje lijeve strane grudnog koša, uz grudnu kost.
  • Na mjestu reza ugradit će loop recorder u mali džep ispod kože.
  • Rez će zatvoriti šavovima i previti zavojem

Budući da procedura podrazumijeva samo mali rez na koži, rizici i komplikacije su minimalni. Ponekad se mogu javiti:

• krvarenje ili pojava modrica na mjestu implantacije
  • infekcija (teže infekcije mogu zahtijevati odstranjivanje uređaja)
  • bol.

Priprema za implantaciju monitora rada srca

Prije zahvata, obavit ćete konsultaciju sa doktorom o tome kako se pripremiti za proceduru. Takođe će Vam objasniti koje lijekove smijete, a koje ne smijete koristiti. Uputit će Vas koje testove ćete obaviti prije zahvata, kao što je EKG. U bolnicu dolazite na dan kada je određen termin izvođenja zahvata.

• Procedura ne zahtijeva hospitalizaciju, te ćete moći kući isti dan nakon izvođenja zahvata.
  • Ukoliko bude potrebno, doktor će Vam propisati analgetike kako bi Vam ublažili osjećaj bola na mjestu implantacije uređaja.
  • Preporučuje se da s Vama u pratnji dođe osoba s kojom ćete se vratiti kući, a nakon toga se možete vratiti normalnim aktivnostima.
  • Važno je da dolazite na zakazane kontrolne preglede.
  • Prema potrebi, uređaj ćete nositi 2-3 godine, a nakon toga će biti uklonjen sličnom procedurom.

Implantacija monitora rada srca (loop recorder)