- Početna
- Ortopedija
- Konzervativni i operativni tretman rupture Ahilove tetive
Pretražite
Uvod
Šta je konzervativni i operativni tretman rupture Ahilove pete?
Ko su kandidati?
Izvođenje
Rizici
Priprema
Oporavak
Uvod
Ahilova tetiva je najsnažnija tetiva u ljudskom tijelu. To je zajednička tetiva stražnje površinske skupine mišića potkoljenice. Ruptura Ahilove tetive je relativno česta sportska, rekreacijska i radna ozljeda, te je jedna od najčešćih ozljeda u sportu. Ozljeda ima bimodalnu dobnu distribuciju s prvim vrhuncem kod pacijenata između 25 i 40 godina, a drugim vrhuncem u starijih od 60 godina. Dva su osnovna načina liječenja rupture Ahilove tetive. Prvi je konzervativni odnosno neoperativni način, a drugi operativni način gdje se koriste otvorena i perkutana metoda.
Šta je konzervativni i operativni tretman rupture Ahilove pete?
Konzervativni tretman podrazumeva primenu terapijskih metoda koje ne uključuju hiruršku intervenciju. Ovaj pristup često uključuje imobilizaciju zahvaćenog ekstremiteta pomoću gipsa, ortoze (čizme koja ograničava pokretljivost stopala) ili druge imobilizacijske opreme kako bi se omogućilo da se Ahilova tetiva prirodno zaliječi. Fizikalna terapija je takođe ključna komponenta konzervativnog tretmana. Fizioterapeut može preporučiti specifične vežbe za jačanje mišića stopala, istezanje Ahilove tetive i poboljšanje ravnoteže kako bi se ubrzao proces ozdravljenja i smanjio rizik od ponovne povrede. Protivupalni lijekovi mogu se propisati radi smanjenja bola i otoka u području Ahilove tetive.
Operativni tretman podrazumeva hiruršku intervenciju radi popravke povrede ili rupture Ahilove tetive. Ovaj pristup se često koristi u slučajevima potpune rupture Ahilove tetive ili kada konzervativni tretman nije dao željene rezultate. Tokom operacije, hirurg može izvesti rekonstrukciju Ahilove tetive, popraviti povređeni deo tetive ili primeniti druge tehnike u cilju obnavljanja funkcije tetive.
Ko su kandidati?
Kandidati za konzervativni ili operativni tretman Ahilove tetive uključuju osobe koje su doživjele povredu ili rupturu Ahilove tetive.
Pacijenti sa djelimičnom rupturom Ahilove tetive ili manjom povredom obično su kandidati za konzervativni tretman, dok pacijenti sa potpunom rupturom tetive ili sa drugim ozbiljnijim povredama mogu zahtijevati operativni tretman. Starost pacijenta može uticati na izbor tretmana. Mlađi, aktivniji pacijenti, posebno oni koji se bave sportom ili fizički zahtevnim aktivnostima, možda će se više odlučiti za operativni tretman radi bržeg povratka aktivnostima. Opšte zdravstveno stanje pacijenta takođe treba uzeti u obzir. Pacijenti sa zdravstvenim problemima koji mogu povećati rizik od komplikacija tokom operacije ili oporavka mogu biti bolji kandidati za konzervativni tretman.
Izvođenje
Konzervativni tretman rupture Ahilove tetive
Ljekar će prvo pažljivo procijeniti ozbiljnost povrede Ahilove tetive, obično kroz fizikalni pregled, rendgenske snimke ili magnetnu rezonancu (MRI). U slučaju da je povreda određena kao pogodna za konzervativni tretman, pacijentu će se možda preporučiti imobilizacija zahvaćenog ekstremiteta pomoću gipsa, ortoze ili druge imobilizacijske opreme kako bi se omogućilo da se Ahilova tetiva prirodno zaliječi. Fizioterapeut će raditi sa pacijentom na programu rehabilitacije koji uključuje vježbe jačanja mišića, istezanje Ahilove tetive i poboljšanje ravnoteže kako bi se ubrzao proces ozdravljenja i smanjio rizik od ponovne povrede.
Operativni tretman Ahilove tetive
Tokom operacije, hirurg će pristupiti Ahilovoj tetivi i izvesti odgovarajući postupak rekonstrukcije ili popravke tetive, u skladu sa specifičnim potrebama pacijenta.
Rizici
Rizici povezani sa tretmanom Ahilove tetive, bilo da se radi o konzervativnom ili operativnom pristupu, mogu varirati u zavisnosti od specifičnih okolnosti i individualnih faktora pacijenta.
Rizici konzervativnog tretmana:
- Ponovna ruptura
- Slabljenje mišića
- Dugotrajni gubitak pokretljivosti
Rizici operativnog tretmana:
- Infekcija
- Oštećenje okolnih struktura
- Problemi sa zarastanjem rane
- Ponovna ruptura
Priprema
Pacijent treba da bude pažljivo informisan o svim aspektima povrede Ahilove tetive, uključujući uzroke, simptome, dostupne tretmane i očekivani ishod. Dobro razumijevanje situacije pomaže pacijentu da donese informisanu odluku o tretmanu.
Ako se odluči za operativni tretman, pacijent će dobiti detaljne instrukcije o pripremi za operaciju. To može uključivati prekid uzimanja određenih lijekova, poput antikoagulanasa, i uputstva o preoperativnoj pripremi, kao što su uputstva o postu ili zabrani uzimanja hrane i pića prije operacije. Povrede Ahilove tetive mogu biti stresne i zahtijevaju emocionalnu podršku. Pacijentima može biti korisno da razgovaraju sa ljekarom, fizioterapeutom ili psihologom kako bi razgovarali o svojim osećajima i pripremili se emocionalno za proces oporavka.
Oporavak
Nakon konzervativnog tretmana, pacijent može biti imobiliziran pomoću gipsa, ortoze ili druge imobilizacijske opreme kako bi se omogućilo da se Ahilova tetiva prirodno zaliječi. Nakon operativnog tretmana, takođe može biti potreban period imobilizacije kako bi se omogućilo da se tetiva adekvatno zacijeli. Fizikalna terapija igra ključnu ulogu u procesu oporavka. Pacijent će raditi sa fizioterapeutom na programu rehabilitacije koji uključuje vježbe jačanja mišića, istezanje Ahilove tetive, poboljšanje ravnoteže i postepeni povratak normalnim aktivnostima.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.