- Početna
- Opća i abdominalna hirurgija
- Uklanjanje tumora rektuma
Pretražite
Uvod
Šta je operacija za uklanjanje tumora rektuma?
Ko su kandidati za operacije uklanjanja tumora rektuma?
Izvođenje
Rizici
Priprema za operacije uklanjanja tumora rektuma
Oporavak
Uvod
Rektum je naziv za krajnji dio debelog crijeva koji ima ulogu skladištenja fekalnih materija prije samog procesa defekacije.
Tumori na nivou rektuma su jedna od češćih pojava današnjice. Bilo da su u pitanju benigni tumori, poput polipa, ili maligni tumori, poput karcinoma, operativni zahvati često mogu biti opcija za tretiranje takvih stanja.
Od svih su stanja najopasniji karcinomi. Iako se mogu liječiti i zračenjem i hemoterapijom, operacija je vrlo često jedan od osnovnih načina terapije. Postoje različite vrste operativnih zahvata, međutim koji tačno će biti izveden zavisi od stadija karcinoma i samog cilja operativnog zahvata.
Naziv protektomija se obično koristi za operativni zahvat uklanjanja dijela ili cijelog rektuma. U nekim slučajevima neće biti potrebni opsežni operativni zahvati poput navedenog, već isključivo uklanjanje tumora iz crijeva. Ljekar procjenjuje stanje pacijenta, te određuje koji od mnogih operativnih zahvata je najadekvatniji.
Šta je operacija za uklanjanje tumora rektuma?
Operativni zahvati koji se izvode s ciljem uklanjanja tumora rektuma su:
- polipektomija
- lokalna transanalna resekcija ili ekscizija
- transanalna endoskopska operacija
- prednja resekcija
- niska prednja resekcija
- abdominoperinealna resekcija.
Od svih navedenih procedura polipektomija se može vršiti uz kolonoskopiju. Više informacija na sljedećem linku: (...članak polipektomija). Ostale procedure su okarakterizirane kao hirurške.
Ko su kandidati za operacije uklanjanja tumora rektuma?
Pacijenti koji imaju dijagnosticirane:
- polipe na nivou rektuma
- prekancerozne lezije na nivou rektuma
- karcinome na nivou rektuma.
Pacijenti koji imaju dijagnosticiran karcinom na nivou rektuma su najčešći kandidati za hirurške procedure uklanjanja tumora. Važno je naglasiti da kandidati za hirurški zahvat nisu svi pacijenti sa navedenom dijagnozom. Potrebu za operativnim zahvatom primarno procjenjuje ljekar nakon analize individualnog zdravstvenog stanja pacijenta i karakteristika tumora. Vrlo je važno uzeti u obzir proširenost tumora i zahvaćenost drugih tkiva i organa, te veličinu tumora.
Izvođenje
Operativni zahvat se vrši u općoj anesteziji. Različite procedure se vrše različitim tehnikama.
Ukoliko su u pitanju raniji stadiji karcinoma – kada su tumori ograničeni samo na zid rektuma (ili prekancerozne lezije) obično se nastoji izbjeći abdominalna operacija upotrebom minimalno invazivnih tehnika. Tumori se tada nastoje ukloniti kroz analni otvor. Takve procedure su:
- lokalna transanalna resekcija ili ekscizija – hirurg koristi specijalne hirurške intrumente koje unosi kroz rektum da bi odstranio tumor sa zida crijeva (pri tome se može ukloniti i dio okolnog tkiva rektuma)
- transanalna endoskopska operacija – hirurg unosi savitljivu, tanku cijev imena endoskop kroz analni otvor u rektum, te koristi posebne instrumente kako bi uklonio tumore koji se nalaze na početnim dijelovima rektuma.
Ukoliko su u pitanju tumori koji se ne mogu ukloniti kroz analni otvor, onda se pristupa invazivnijim tehnikama. Takve su:
- prednja resekcija
- hirurg uklanja cijeli dio rektuma na kojem se nalazi tumor
- nakon toga se spajaju dva kraja debelog crijeva koja preostanu
- obično se koristi kod pojave tumora na gornjem dijelu rektuma;
- niska prednja resekcija
- hirurg pravi rez na prednjem trbušnom zidu, te uklanja cijeli rektum
- potom se ostatak debelog crijeva pripaja sa analnim otvorom kroz proces tzv. koloanalne anastomoze
- tokom anastomoze, hirurg može napraviti proširenje u debelom crijevu kako bi se zamijenila uloga kolona u sakupljanju fecesa
- ovako se uklanjaju tumori na središnjem i donjem dijelu rektuma;
- abdominoperinealna resekcija
- hirurg pravi rez na prednjem trbušnom zidu i uklanja rektum, te pravi rezove oko analnog otvore i uklanja mišiće anusa te analni kanal
- ovako se uklanjaju tumori.
Ukoliko su pravljeni rezovi na površini tijela, na kraju operativnog zahvata se pristupa zašivanju. Pokrivaju se sterilnim gazama, flasterima i zavojima.
Rizici
Rizici navedenih zahvata su rijetki, ali podrazumijevaju:
- opsežnog krvarenja koje može zahtijevati transfuziju
- infekcije rane ili infekcije unutar stomaka
- stvaranje krvnih ugrušaka
- reakcije na anesteziju
- curenje sadržaja kroz spojene dijelove crijeva
- problemi sa uriniranjem
- problemi sa stolicom.
Priprema za operacije uklanjanja tumora rektuma
Standardni dio pripreme podrazumijeva opsežne konsultacije sa hirurgom i ljekarom, gdje pacijent dobiva detaljne upute o pripremi za proceduru, samom postupku i oporavku. Ljekar procjenjuje stanje pacijenta, te određuje koji tip operativnog zahvata je najadekvatniji, te daje detaljne upute vezane sa specifičnu pripremu za navedene zahvate.
Uvijek se prije operacije vrši preoperativna procjena stanja pacijenta koja uključuje: opsežnu kontrolu krvne slike i različite slikovne dijagnostičke metode poput ultrazvučnog, rendgenskog pregleda i sl. kako bi se dobilo što više podataka o stanju pacijenta i karakteristikama tumora. Rade se i testovi za procjenu funkcije pluća (zbog upotrebe anestezije), te EKG.
Za potpunu pripremu za postupak, može se očekivati da:
- crijeva pacijenta budu prazna - može se očekivati promjena prehrambenih navika nekoliko dana pred operaciju, prema uputama ljekara
- moguće je da će biti potrebno sprovesti proceduru čišćenja crijeva (u formi klizmi ili korištenja laksativa naprimjer)
- pacijent nikako ne konzumira hranu ili piće barem 6-8 sati prije procedure - za sprječavanje dehidratacije obezbjeđuju se infuzije tečnosti
- uz konsultaciju sa ljekarom može se zahtijevati privremeni prestanak konzumiranja određenih lijekova
- s obzirom na to da će biti aplicirana anestezija tokom postupka, te lijekovi protiv boli tokom oporavka, potrebno je obezbijediti prijevoz nakon procedure.
Ukoliko su u pitanju invazivniji oblici operacija, prije procedure će se otvoriti venski put: pacijentu će se postaviti posebna cjevčica u venu (najčešće ruke) kako bi se direktno u krv unosili lijekovi i tečnost.
Oporavak
Vrijeme boravka u bolnici varira, u zavisnosti od stanja samog pacijenta i kompleksnosti zahvata. Može se očekivati boravak od nekoliko dana.
Nakon buđenja kod pacijenta se očekuje pojava umjerenog bola, nelagodnosti i modrila, koji su prolaznog karaktera. Mogu se konzumirati lijekovi protiv bolova, prema potrebi.
Prva sedmica ili dvije se smatraju vremenom kada je potrebno pretežno mirovati. Poželjno je da se što prije krene za laganim kretanjem, barem do toaleta. Nakon toga se preporučuje postepeno vraćanje svakodnevnim aktivnostima. Nikako se ne smiju podizati teški predmeti, i poželjno je dosta odmarati kako bi se organizam oporavio.
Pri težim operativnim zahvatima, pacijentu će se dati upute za prehranu prvih dana nakon operacije.
Smatra se da je za povratak svakodnevnim aktivnostima nakon invazivnijih procedura potrebno barem između 2-5 sedmica, međutim tačno vrijeme zavisi i od načina kako je protekla operacija, ali i od individualnog zdravstvenog stanja pacijenta prije operacije. Ukoliko je izvršen otvoreni hirurški zahvat, bit će potrebno više vremena za oporavak. U razgovoru sa ljekarom se može procijeniti očekivano vrijeme. Obično se očekuje minimalno 6 sedmica za potpuni oporavak nakon izvršenih invazivnih procedura.
Procedure koje se izvode preko analnog otvora zahtijevaju znatno kraći period oporavka i brži povratak svakodnevnom životu.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.