- Početna
- Gastroenterologija
- Polipektomija
Pretražite
Uvod
Šta je polipektomija?
Ko su kandidati za polipektomiju?
Izvođenje
Rizici
Priprema za polipektomiju
Oporavak
Uvod
Polipektomija predstavlja medicinski postupak uklanjanja izraslina koje se nazivaju polipi.
Polip je naziv za abnormalnu izraslinu tkiva koja strši sa zida šupljih organa prema unutra – najčešće se pojavljuju na zidu debelog crijeva. Polipi su u najvećem broju slučajeva benigne prirode, međutim u određenim okolnostima polipi mogu biti okarakterizirani kao tzv. “prekancerozne lezije” – takvi mogu progredirati u karcinome.
Ne može sa sigurnošću dokazati koji je polip benigan, a koji prekancerozan ili maligan, dok se polip ne ukloni i pošalje na patohistološku analizu. Upravo iz tog razloga je poželjno odstranjenje polipa, čak ako i ne dovode do ikakvih simptoma.
Šta je polipektomija?
Polipektomija je postupak koji se najčešće vrši u sklopu kolonoskopije, dakle prilikom uvođenja duge, tanke, pokretljive cijevi sa kamerom, kroz analni otvor, u rektum i debelo crijevo. Obično se kolonoskopijom samo promatraju promjene zida debelog crijeva, no ponekad se mogu vršiti i dopunske procedure, uz upotrebu specijaliziranih instrumenata koji se također uvode na isti način. Jedna takva procedura je i polipektomija.
Procedura se može vršiti i hirurški, ukoliko je polip isuviše velikih dimenzija ili je njegovo uklanjanje izrazito komplicirano. Međutim, ne pribjegava se često hirurškim zahvatima.
Ko su kandidati za polipektomiju?
Svim pacijentima koji imaju polipe dokazane određenim dijagnostičkim procedurama može se preporučiti polipektomija.
Polipektomija je posebno potrebna pacijentima sa simptomima koje uzrokuju polipi, kakvi su, naprimjer, nekontrolirano krvarenje ili osjećaj bola ili pritiska.
Izvođenje
Neposredno prije polipektomije pacijentu će biti aplicirana anestezija. Od pacijenta se očekuje da leži na boku sa koljenima privučenim grudima. Sam postupak polipektomije podrazumijeva uvođenje duge, pokretljive cijevi sa kamerom (kolonoskop) u rektum pacijenta, potom u debelo crijevo, te se orijentirajući kamerom pronalazi lokacija polipa. Nakon toga ljekar uvodi kroz umetnutu cijev tanku žicu sa vrhom u obliku omče, koju postavlja na bazu polipa, te zagrijanom omčom odvoji polip od zida crijeva. Potom se ukloni bilo kakav ostatak tkiva polipa uz zid, a nakon toga slijedi zaustavljanje krvarenja iz rane standardnim procedurama.
Uklonjeni polip se potom šalje na patohistološku analizu, kako bi se utvrdilo da li je benigne ili maligne prirode.
Procedura obično traje između 20 i 60 minuta.
Specijalni postupci polipektomije
Kao što je navedeno, u specijalnim slučajevima može se zahtijevati hirurški postupak uklanjanja polipa. Ukoliko je polip previše velikih dimenzija ili ukoliko je izrazito ravan ili lokaliziran na području koje je teško vizuelizirati ili kojemu je teško pristupiti bez oštećenja okolnog tkiva, mogu se indicirati specijalne metode polipektomije, shodno savjetu ljekara. Specijalni postupci polipektomije uključuju:
- Laparoskopsku operaciju – u toj proceduri minimalne invazivnosti, hirurg pravi nekoliko malih rezova na trbušnom zidu, kroz koje uvodi specijalne instrumente i kameru, te obavlja proceduru polipektomije
- Endoskopsku mukoznu resekciju (EMR) – postupak podrazumijeva uklanjanje polipa, ali i dio zida crijeva neposredno ispod polipa
- Endoskopsku submukoznu disekciju (ESD) – postupak podrazumijeva korištenje posebnog elektrohirurškog instrumenta koji pravi rez još dublje u tkivo zida crijeva; ova procedura se obično vrši za uklanjanje većih polipa.
Rizici
Kao i sve procedure, i polipektomija nosi određene rizike, iako su izuzetno rijetki. Oni podrazumijevaju:
- opsežno krvarenje
- infekcije
- bolove u abdomenu
- osjećaj nadutosti
- perforaciju organa – izrazito rijetko - podrazumijeva probijanje zida crijeva
- nepotpuno odstranjenje – nekada prilikom postupka ljekar ne uspije ukloniti cijeli polip, pa nastane potreba za dodatnom polipektomijom.
Priprema za polipektomiju
Da bi se izvršio postupak polipektomije, nužno je da crijeva pacijenta budu prazna. Iz tog razloga bit će potrebno obratiti pažnju na pražnjenje crijeva 1-2 dana prije procedure: od pacijenta se može očekivati upotreba laksativa ili klizme. Također, u skladu sa savjetom ljekara, može se očekivati kratki prekid konzumiranja određene hrane, ili specijalna dijeta u navedenom periodu.
Oporavak
Očekuje se brz i potpun oporavak. U prvim satima nakon procedure mogu se pojaviti nadutost, gasovi, bolovi ili grčevi, te rektalno krvarenje. Međutim, ti simptomi su blagi i obično prolaze nakon 24 sata. Pacijentima se ne preporučuje da voze 24 sata nakon polipektomije.
Može se preporučiti izbjegavanje određene hrane i pića barem 2-3 dana nakon procedure koji mogu iritirati crijeva, poput kafe, čaja, alkohola ili začinjene hrane. Po potrebi se mogu uzimati lijekovi protiv bolova.
Ukoliko ljekar procijeni da ima razloga, može se ubrzo očekivati i kontrolna kolonoskopija kako bi se provjerilo stanje pacijenta.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.