Dr. Sc. Selma Jusufović, dr.med

Dr. Sc. Selma Jusufović, dr.med.

Specijalista interne medicine, subspecijalista endokrinologije i dijabetologije

Profesionalnu karijeru započela je na Odjeljenju endokrinologije Univerzitetskog Kliničkog Centra Tuzla od 2003. do 2011. godine, gdje je završila specijalizaciju iz Interne medicine. Karijeru nastavlja u Fresenius Medicinskom Centru za hemodijalizu u Istočnom Sarajevu sa fokusom na dijalizni tretman oboljelih od dijabetesa. Od 2013. do 2016. godine nastavlja svoje usavršavanje u Univerzitetskom kliničkom centru Sarajevo u Jedinici internističke intenzivne terapije, gdje usavršava endokrinološke aspekte kritično oboljelih pacijenata. Od 2016. godine radi na Klinici za endokrinologiju i dijabetologiju Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo, gdje završava subspecijalizaciju iz endokrinologije i dijabetologije.

Kontinuirano unapređuje svoje znanje kroz  programe poslijediplomskog stručnog usavršavanja. Završila je postdiplomsku edukaciju iz ultrazvuka štitne žlijezde i kliničke tireoideologije u KBC Rebro u Zagrebu 2008. godine, te tečaj abdominalnog ultrazvuka u UKC Tuzla 2010. godine, kao i niz edukacija iz oblasti endokrinologije i dijabetologije. Treninge za CSII (terapiju inzulinskim pumpama) obavljala u Univerzitetskoj bolnici u Beču, kao i na Medtronic akademiji. U 2024. godini završava edukaciju iz kliničke endokrinologije Harvard Medical School.

Osim stručnog usavršavanja, doktorica Jusufović napreduje akademski, te završava magisterij iz oblasti oboljenja štitne zlijezde, a potom i doktorat iz oblasti dijabetesa, te stiče akademsko zvanje doktora nauka.

Pored značajnih 20 godina kliničkog iskustva u oblasti endokrinologije, doktorica Jusufović je i senior asistent na predmetu Interna medicina na Medicinskom fakultetu SSST Univerziteta.

Specijalizovana je za dijagnostiku i liječenje endokrinoloških oboljenja, dijabetesa i bolesti metabolizma. Specijalizirana je za endokrinološki UZ štitne, paraštitnih žlijezda i vrata, te tretman dijabetesa inzulinskim pumpama (CSII/CGM).

Autor je brojnih naučnih radova objavljenih u medicinskim časopisima, kao i poglavlja u knjigama iz oblasti endokrinologije i medicinske etike. Aktivno učestvuje na međunarodnim kongresima i sarađuje sa Univerzitetskom bolnicom u Beču.

Obrazovanje i stručno usavršavanje

• Doktorat: Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli
  • Subspecijalizacija: Klinički centar Univerziteta u Tuzli (2016)
  • Specijalizacija: Klinički centar Univerziteta  u Tuzli (2011)