Skip to main content
urologija

Vazektomija (hirurška sterilizacija muškaraca)

Pretražite

Uvod

Vazektomija jest siguran i učinkovit hirurški zahvat koji osigurava trajnu kontrolu rađanja za muškarce. Ovaj oblik kontracepcije sprječava izlazak sperme iz penisa. Postupkom se zatvaraju krajevi sjemenovoda, upravo onih cijevi koje nose spermu.

Prije samog postupka trebali biste biti sigurni da u budućnosti ne želite postati otac djeteta. Također, vazektomija ne pruža zaštitu od spolno prenosivih bolesti. 

Šta je vazektomija?

Vazektomija je hirurški zahvat sterilizacije muškaraca. Izvodi se prekidom transporta spermija (muških spolnih stanica) iz testisa do sjemenih mjehurića što znači da ejakulat neće sadržavati spermije te neće moći oploditi žensku spolnu stanicu.

Na ovaj način muškarci trajno gube sposobnost stvaranja potomstva. 

Ko su kandidati za vazektomiju?

Kandidati za vazektomiju obično uključuju muškarce koji su sigurni da više ne žele imati djecu ili su odlučili završiti s roditeljstvom. Takođe, na ovaj postupak se odlučuju parovi kod kojih žena ima medicinske razloge zbog kojih joj se ne preporučuje da koristi bilo kakav oblik kontracepcije. U takvim situacijama muškarac može razmotriti vazektomiju kao oblik zaštite od neželjene trudnoće. Ako imate kroničnu bol u testisima ili bolest testisa, niste dobar kandidat za vazektomiju.

Prije izvođenja zahvata, trebali biste biti sigurni da je ovo metoda izbora za Vas. Poništenja vazektomije su moguća, ali nisu uvijek uspješna. 

Izvođenje

Postoje dvije vrste vazektomija. Jedna je incizijska vazektomija, a druga je vazektomija bez skalpela. Oba postupka pristupaju lokalnoj anesteziji radi umrtvljivanja skrotuma.

Cijeli hirurški zahvat obično traje 10 do 30 minuta. 

Evo detaljnog opisa obavljanja vazektomije:

  1. Priprema za zahvat:

Prije početka zahvata bit ćete informisani o cijelom procesu vazektomije i trebat ćete potpisati obrazac pristanka. Obratite se svom hirurgu ako imate bilo kakvih nedoumica ili pitanja.

  1. Lokalna anestezija: 

Zahvat obično počinje anesezijom područja operacije kako bi se omogućilo bezbolno izvođenje vazektomije. To se izvodi ubrizgavanjem lokalnog anestetika u kožu skrotuma malom iglom.

  1. Pristup sjemenovodu: 

 Ukoliko ste se odlučili na klasičnu (incizijsku) vazektomiju, hirurg će napraviti mali rez u gornjem dijelu skrotuma. Ako pak preferirate vazektomiju bez skalpela, hirurg će napraviti mali otvor u skrotumu umjesto reza. 

  1. Prekid sjemenovoda:

U idućem koraku, Vaš hirurg pronalazi cijev koja vodi spermu iz Vaših testisa (sjemenovod). Zatim izvlači dio sjemenovoda kroz rez ili otvor u koži skrotuma te prereže sjemenovod.

Hirurg, na dalje, zatvara sjemenovod podvezivanjem, lokalnim djelovanjem visoke temperature (kauterizacija), hirurškim kopčama ili kombinacijom metoda. Po završteku, Vaš će ljekar vratiti krajeve sjemenovoda u skrotum. 

  1. Kraj operacije:

Na kraju postupka hirurg zatvara rez na području operacije koristeći šavove ili ljepilo za kožu.

  1. Upustva i daljnji koraci:

Na kraju zahvata, ljekar će Vam dati upute i preporuke za dalje korake. Cijeli postupak traje 10-30 minuta te ćete moći napustiti bolnicu istog dana. Svakako ćete trebati neko vrijeme za oporavak, uključujući mirovanje i izbjegavanje fizičkih aktivnosti kroz nekoliko sljedećih dana. Također, nakon vazektomije rutinski provjeravamo uzorke sjemena kako bismo bili sigurni da u ejakulatu nema spermija. 

Rizici

Moguća dilema kod vazektomije jest da biste se u budućnosti mogli predomisliti o tome želite li imati dijete. Vazektomiju je moguće poništiti reverzibilnom operacijom, no nema garancije da će uspjeti. Stoga, prije vazektomije budite sigurni u vlastitu odluku konsultujući se sa svojom partnericom. 

Za većinu muškaraca, vazektomija je siguran način kontracepcije s rijetkim komplikacijama.

Nuspojave nakon operacije mogu uključivati:

  • Blaga bol ili nelagoda
  • Oteklina ili modrice na skrotumu
  • Krvarenje ili krvni ugrušak unutar skrotuma
  • Krv u ejakulatu
  • Infekcija područja operacije

Odgođene komplikacije uključuju:

  • Nakupljanje tekućine u testisu, što može uzrokovati tupu bol koja se pogoršava s ejakulacijom
  • Neuspješna vazektomija - predstavlja mogućnost trudnoće, ali se događa veoma rijetko.
  • Abnormalna cista (spermatokela) koja se razvija u cjevčici na gornjem dijelu testisa koja skuplja i prenosi spermu (epididimis)
  • Granulom sperme - može se razviti tvrda, ponekad bolna kvržica zbog curenja sperme iz prerezanog sjemenovoda. Nerijetko izaziva nelagodu, ali ne predstavlja opasnost.

Mnoga istraživanja su se bavila dugoročnim zdravstvenim učincima vazektomije te su potvrdila da nema značajnijih rizika.

Priprema za vazektomiju

U pripremi za zahvat, imat ćete konsultaciju sa ljekarom. Budite otvoreni razgovarati o Vašem razumijevanju vazektomije kako bi ljekar bio siguran da je to pravi oblik kontracepcije za Vas. Također, Vaš će ljekar razgovarati s Vama o povijesti bolesti, alergijama na anestetike, lijekovima koje koristite. 

Od Vas će se tražiti da potpišete obrazac pristanka u kojem navodite da razumijete vazektomiju i njene rizike. Važno je da razriješite sve nedoumice prije odlučivanja na ovaj postupak. 

Vaša osobna priprema za ovaj zahvat jednostavna je i ne zahtijeva mnogo vremena i truda. Ona se sastoji od:

  • Pranje - istušurajte se na dan operacije. Kako biste smanjili rizik od infekcije obavezno temeljito operite područje genitalija. 
  • Brijanje - večer prije ili na dan vazektomije, obrijte dlake s cijelog skrotuma. Uklonite dlake sve do vrha penisa.
  • Odjeća - ponesite par uskog donjeg rublja ili kompresijskih hlačica kako biste poduprli skrotum i smanjili otok nakon zahvata.
  • Hrana - pripazite da ne jedete oblino, ali nemojte ni izbjegavati hranu. Pijte dosta tekućine prije zahvata.

Oporavak

Većina ljudi može se vratiti na posao za manje od 7 dana i nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima unutar nekoliko dana (obično 48 do 72 sata) nakon zahvata. Potpuni oporavak slijedi u roku osam do devet dana.

Nakon vazektomije, ljekar će Vam dati upute za oporavak koje uključuju:

  • Pozovite ljekara ukoliko se jave komplikacije poput znakova infekcije, povišene tjelesne temperature, pogoršanje boli ili crvenilo.
  • Stavljajte hladne obloge na skrotum kroz sljedeća dva dana.
  • Poduprite skrotum zavojem ili uskim donjim vešom kroz sljedeća dva dana.
  • Odmarajte sljedeća 24 sata. Ograničite aktivnosti tjedan dana ili dva nakon operacije. Izbjegavajte dizanje teških predmeta i bavljenje sportom kako biste zaobišli dodatnu bol ili krvarenje unutar skrotuma.
  • Izbjegavajte bilo kakvu seksualnu aktivnost tjedan dana ili dva. 
  • Nakon vazektomije ćete ejakulirati sjemenu tekućinu, ali ona neće sadržavati spermu nakon što ejakulirate 20-ak puta. Stoga, ako imate spolni odnos, koristite neki drugi oblik kontracepcije dok Vaš liječnik ne potvrdi da sperma više nije prisutna u Vašem sjemenu.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Vazektomija (hirurška sterilizacija muškaraca)

Prihvaćam uslove korištenja