urgentna

Hitni pregledi traume i povrede kičme

Trauma kičme može uzrokovati ozljede pršljenova, kičmene moždine ili oboje. Povremeno su zahvaćeni kičmeni nervi.

Šta je povreda kičme?

Kičma se sastoji od 32 do 35 pršljenova (7 vratnih, 12 grudnih, 5 slabinskih te krstačna koja ima 5 sraslih pršljenova i sjedalna kost kod koje varira broj sraslih pršljenova). Pršljenovi nose većinu tjelesne težine i stoga su pod velikim pritiskom. Diskovi hrskavice između pršljenova pomažu u ublažavanju i zaštiti kostiju. Kičma čini zaštitni kanal kosti u koji je omotana kičmena moždina.

Kičmena moždina je duga, krhka struktura u obliku cijevi koja počinje na kraju moždanog stabla i nastavlja se do donjeg dijela kralježnice. Kičmena moždina se sastoji od nerava koji prenose dolazne i odlazne poruke između mozga i ostatka tijela.

1.      Ozljeda kičme

Tu spadaju:

·         Prijelomi, koji mogu zahvatiti tijelo pršljena, laminu i pedikule, kao i spinozne, zglobne i poprečne procese

·         Dislokacije, koje obično uključuju fasete

·         Subluksacije, koje mogu uključivati rupturu ligamenta bez ozljeda kostiju.

U vratu, prijelomi stražnjih elemenata i dislokacije mogu oštetiti vertebralne arterije, uzrokujući sindrom nalik na moždani udar.

Nestabilne ozljede kralježaka su one kod kojih je integritet kosti i/ili ligamenta poremećen dovoljno da može doći do slobodnog kretanja, potencijalno komprimirajući kičmenu moždinu ili njenu vaskularnu opskrbu i rezultirajući izraženim bolom i potencijalnim pogoršanjem neurološke funkcije. Takvo pomicanje pršljenova može se desiti čak i sa pomjeranjem položaja pacijenta. Stabilni prelomi pršljenova su u stanju da se odupru takvom pokretu.

2.      Ozljeda kičmene moždine

Ozljeda kičmene moždine uključuje oštećenje bilo kojeg dijela kičmene moždine. Također može uključivati oštećenje nerava na kraju kičmene moždine, poznato kao konjski rep (cauda equina). Kičmena moždina šalje i prima signale između mozga i ostatka tijela. Ozljeda kičmene moždine često uzrokuje trajne promjene u snazi, osjećaju i drugim tjelesnim funkcijama ispod mjesta ozljede.

Ljudi koji su imali ozljedu kičmene moždine također mogu doživjeti mentalne, emocionalne i socijalne nuspojave.

Mnogi naučnici su optimistični da će napredak u istraživanju jednog dana omogućiti popravak ozljeda kičmene moždine. Istraživačke studije su u toku širom svijeta. U međuvremenu, tretmani i rehabilitacija omogućavaju mnogim ljudima s ozljedama kičmene moždine da vode produktivan, samostalan život.

Ozljede kičmene moždine uzrokuju oštećenje ili disfunkciju živaca na jedan od sljedećih načina:

·         Potres zbog tupe povrede (kao što je pad ili sudar)

·         Pritisak (kompresija) zbog slomljenih kostiju, otoka ili nakupljanja krvi (hematom)

·         Djelomične ili potpunog presijecanja (rupture).

Ko su kandidati za hitni pregled?

Ako ste ozlijedili leđa, možete imati sljedeće simptome:

·         Bol ili osjetljivost (bol na dodir)

·         Bol koji se pogoršava kada se krećete, kašljete, kišete ili se smijete

·         Poteškoće pri savijanju, hodanju ili uspravnom stajanju

·         Mišićni grčevi

·         Modrice

·         Otok

·         Bol koji se širi niz Vaše ruke ili noge

·         Kompresioni prijelom Vašeg kralješka može uzrokovati pogrbljeno držanje i malo smanjenje visine.

Ako ste ozlijedili kičmenu moždinu, možete imati sljedeće simptome:

·         Slabost mišića

·         Gubitak voljnih pokreta mišića u prsima, rukama ili nogama

·         Problemi s disanjem

·         Gubitak osjećaja u grudima, rukama ili nogama

·         Gubitak funkcije crijeva i mjehura.

Hitni pregledi traume i njihovo izvođenje

Povrede kičme koje su rezultat traume nisu uvijek očigledne. Ozljeda kičme i kičmene moždine mora se uzeti u obzir kod pacijenata sa:

·         Povredama koje uključuju glavu

·         Prijelomima karlice

·         Penetrirajućim povredama u predjelu kičme

·         Povrede zadobivene u sudaru motornih vozila

·         Teške tupe povrede

·         Povrede zadobivene padom sa visine ili ronjenjem u vodi.

Kod starijih pacijenata ozljeda kičmenog stuba također se mora uzeti u obzir nakon manjih padova.

Ozljedu kičme i kičmene moždine također treba uzeti u obzir kod pacijenata sa izmijenjenim senzorima, lokaliziranom osjetljivošću kičme, bolnim ozljedama koje ometaju ili kompatibilnim neurološkim deficitima.

Zdravstveni radnici u hitnoj pomoći uradit će pregled, testirajući senzornu funkciju i kretanje i postavljaju pitanja o nesreći. Na osnovu ove procjene mogu isključiti ozljedu kičmene moždine.

Mogu biti potrebni i hitni dijagnostički testovi. Treba ih uraditi ako povrijeđena osoba ima bol u vratu, nije potpuno budna ili ima očiglednu slabost ili neurološke povrede.

Ovi testovi mogu uključivati:

X-zrake - Rendgenski snimci mogu otkriti oštećenje kostiju koje okružuju kičmenu moždinu, poznate kao pršljenovi. Također mogu pronaći tumore, frakture ili promjene na kičmi.

CT skener - CT skeniranje može pružiti jasniju sliku u poređenju sa rendgenskim snimkom. Ovo skeniranje koristi kompjutere za formiranje niza slika poprečnog presjeka koje mogu definirati kosti, disk i druge promjene.

MRI - MRI koristi jako magnetno polje i radio talase za proizvodnju kompjuterski generiranih slika. Ovaj test je koristan za gledanje kičmene moždine kako bi se pronašle hernije diskova, krvni ugrušci ili druge mase koje bi mogle komprimirati kičmenu moždinu.

Nekoliko dana nakon ozljede, kada bi dio otoka mogao nestati, može se obaviti sveobuhvatniji neurološki pregled. Ispit se razmatra stepen i potpunost povrede. Ovo uključuje testiranje mišićne snage i Vaše sposobnosti da osjetite lagani dodir i ubod.

Hitni pregledi traume i povrede kičme