Skip to main content
radiologija

Ultrazvuk kukova kod beba

Pretražite

Uvod

Normalno je da su bokovi dojenčadi malo opušteni. Ali to se obično riješi samo od sebe. Osobito je često kod beba koje su rođene s nogama ili stražnjicom naprijed. Ako su im kukovi previše labavi, mogu se lako subluksirati ili iščašiti. Ako je vaš liječnik zabrinut zbog mogućeg DDH-a (developmental dysplasia of the hip – razvojni poremećaj kuka), može preporučiti da vaša beba ode ortopedu na procjenu. Ponekad procjena može uključivati ultrazvuk bebinih kukova. Ako vaša beba ima DDH, ortoped će vam vjerovatno preporučiti uređaj kao što je Pavlikov pojas za poticanje bebinih kukova na normalan razvoj.

Šta je ultrazvuk kukova kod beba?

Ultrazvučni pregled kuka jedna je od najvažnijih dijagnostičkih metoda za rano otkrivanje iščašenja kuka kod beba. Rana dijagnoza razvojnog poremećaja kuka od velike je važnosti jer su tok i dužina terapije kraći i bezbolniji te u većini slučajeva bez kasnijih posljedica. Dužina terapije ovisi o stepenu iščašenja i određuje je ortoped. Svaki izgubljeni mjesec usporava zacjeljivanje za oko 30 posto. Danas ultrazvučni pregled predstavlja redoviti i obavezni pregled u svim europskim zemljama koji se provodi do 3. mjeseca života. Istraživanja pokazuju da su operacije kukova, nakon uvođenja ove metode kao sastavnog dijela kontrole razvoja djece, u stalnom padu u odnosu na prije, kada su se pregledi kukova obavljali samo kliničkim pregledom kukova.

Ko su kandidati za ultrazvuk kukova kod beba?

Kako se displazija kukova ne može sa sigurnošću utvrditi samo kliničkim pregledom, u slučaju bilo kakve sumnje na nju dijete se upućuje na ultrazvučni pregled. Ultrazvučni pregled kukova potrebno je napraviti i kod djece koja imaju neki od sljedećih čimbenika rizika:

  • Poremećaj razvoja kuka u obitelji,
  • Postojanje deformiteta vrata ili stopala,
  • Prvorođeno žensko dijete,
  • blizanačka trudnoća,
  • Nedostatak amnionske tekućine tijekom trudnoće,
  • Nedonošče.

Izvođenje

Ultrazvučni pregledi beba mogu se provoditi već od prvog dana života bez opasnosti od zračenja. Dijagnoza se postavlja mjerenjem kutova zglobne čašice i položaja glave bedrene kosti. Kod dijagnostike razlikujemo 4 tipa/stepena položaja kuka. Tip 1 i 2 su "centrirani" kukovi, dok su tip 3 i 4 "decentrirani" kukovi (zglobna glava je izvan čašice zgloba kuka). Da bi se snimka mogla analizirati i mjeriti uglovi, snimka mora biti "upotrebljiva", što znači da na snimci mora biti vidljivo 8 tačaka koje liječnik mora prepoznati i na temelju toga utvrditi stanje kuka, tj. tip. Klinički pregled kuka bebe koja leži na leđima na potpuno ravnoj podlozi i zdjelicom pritisnutom na podlogu, uz savijanje spojenih nogu u kuku za 90 stepeni i provjeru simetrije brazdi na stražnjoj strani nogu. Nakon kliničkog pregleda kukova, koji se obavlja odmah nakon uzimanja podataka o djetetu, dijete se smjesti u krevet posebno napravljen za ovaj pregled, gdje beba udobno leži na boku i pri čemu su pokreti u području kukova minimalni, što je vrlo važno za ispravnu sliku, na temelju koje se određuje tip kukova. Nakon snimanja desnog i lijevog kuka dijete je spremno i može se početi spremati. U međuvremenu doktor analizira snimak, tj. mjerenje ugla i dobivate tačnu dijagnozu koja ćete dobiti napisana i objašnjena na kraju pregleda. Kompletan pregled ne traje duže od 20 minuta.

Rizici

Nema dokazanih rizika. Prednost ove metode je što je neškodljiva i bez zračenja pa je i najbolja prevencija razvoja poremećaja kukova. Vrlo je važno rano otkrivanje problema - ako se dijete pregleda u prvih šest sedmica života, šanse za izlječenje su stopostotne, a do trećeg mjeseca tek 50 posto.

Priprema za ultrazvučni pregledi beba

Kao najbolja prevencija koriste se rani ultrazvuk i široko povijanje. I jedno i drugo je neškodljivo i preporučljivo, čak i kad je s kukom sve u redu i njegov razvoj teče "po planu". Prvi ultrazvuk poželjno je napraviti sa šest sedmica života djeteta. Drugi kontrolni pregled kukova radi se s tri mjeseca, a treći sa šest. Do te dobi najvažnije je pratiti razvoj kukova. Ako ni tada nismo zadovoljni nalazom, praćenje se nastavlja sve dok ultrazvučni nalaz ne bude zadovoljavajući.  Ako se na prvom pregledu utvrdi da kuk nije dovoljno razvijen, liječnik, osim širokog zavoja, može preporučiti i odgovarajuće vježbe. To ne znači da je kuk patološki promijenjen, već da nije dovoljno sazrio, što se najčešće događa kod prijevremeno rođene djece. Kukovi beba razvijaju se do 18. mjeseca života

Oporavak

Ako se kod beba dijagnosticira poremećaj u razvoju kuka, liječenje započinje ortopedskim pomagalima kao što su „Grafove steznice/gaćice“ ili „Pavlikove steznice“. Dužina terapije ovisi o stepenu iščašenja i određuje je ortoped. Tokom tretmana kontrolira se položaj kukova.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Ultrazvuk kukova kod beba

Prihvaćam uslove korištenja