- Početna
- Radiologija i interventna radiologija
- MRI bubrega sa kontrastom
Pretražite
Uvod
MRI (magnetna rezonanca) bubrega sa kontrastom je dijagnostička procedura koja se koristi za detaljnu vizualizaciju struktura bubrega pomoću jakog magnetnog polja i radio talasa. Dodatak kontrastnog sredstva omogućava preciznije analize bubrega i okolnog tkiva. Ova vrsta MRI se koristi u dijagnostici različitih stanja bubrega i može pružiti informacije o veličini, obliku, strukturi i protoku krvi kroz ove organe.
Što je MRI bubrega sa kontrastom?
Magnetna rezonanca (MRI) bubrega je dijagnostička procedura koja koristi jak magnet i radio talase za dobijanje detaljnih slika bubrega i okolnog tkiva. Prednost ove metode, koja je inače komplementarna CT-u, je što nema zračenja, a posebno je pogodna za preglede trudnica i djece. Njegovi nedostaci su manja dostupnost i duže vrijeme snimanja, što može predstavljati problem zbog potrebe pacijenta da diše, pri čemu se pokreću i bubrezi.
Tko su kandidati?
Magnetna rezonanca (MRI) bubrega sa kontrastom može se preporučiti različitim pacijentima kako bi se dijagnosticirala i pratila različita stanja bubrega. Najčešće se radi kod:
- Sumnja na tumorske lezije;
- Praćenje postojećih tumora;
- Procjena vaskularnih promjena;
- Studija strukturnih promjena;
- Sumnja na upalne procese;
- Praćenje funkcije bubrega;
- Procjena vaskularnih promjena;
Izvođenje
Postupak za izvođenje MRI bubrega s kontrastom uključuje nekoliko koraka kako bi se osigurala tačna i korisna dijagnostička slika.
- Priprema pacijenta:
Pacijent će dobiti upute kako se pripremiti za pregled, uključujući skidanje metalnih predmeta kao što je nakit i oblačenje u odjeću bez metala. Osim toga, pacijent treba obavijestiti liječnika o svim alergijama, posebno na kontrastna sredstva.
- Plasman na stolu:
Pacijent će biti stavljen na sto aparata za magnetnu rezonancu, te tokom pregleda mora biti strogo miran kako bi se izbjegla pomeranja koja mogu uticati na kvalitet slike.
- Postavljanje intravenske (IV) linije:
Ako se koristi kontrast, medicinsko osoblje će postaviti intravensku (IV) liniju u ruku ili podlakticu kako bi se kontrast ubrizgao tokom pregleda.
- Primjena kontrasta:
Kontrastno sredstvo ubrizgava se kroz IV liniju tokom pregleda. Ovo poboljšava vizualizaciju krvnih sudova i drugih struktura u bubrezima.
- Slikati se:
Tokom pregleda, pacijent će se postepeno uvlačiti u tunel MRI aparata. Uređaj generiše magnetno polje i radio talase za stvaranje detaljnih slika bubrega i okolnih struktura.
- Kontrolisano disanje:
Pacijent će dobiti upute za disanje kako bi se minimiziralo kretanje tokom snimanja.
Kada se dobiju sve potrebne slike, pacijent će biti pušten sa MRI aparata i IV linija će biti uklonjena.
Rizici
Magnetna rezonanca (MRI) bubrega s kontrastom općenito je sigurna dijagnostička procedura, ali kao i kod svakog medicinskog testa, postoje određeni rizici i potencijalne komplikacije. Važno je napomenuti da su ozbiljne nuspojave vrlo rijetke, a koristi od dijagnostičke procedure obično su veće od rizika. Potencijalni rizici su:
- Alergijske reakcije;
- Nefrogena sistemska fibroza (NSF);
- Rizik od trudnoće;
- Problemi sa venama;
Priprema
Priprema za MRI (magnetnu rezonancu) bubrega s kontrastom uključuje nekoliko koraka kako bi se osiguralo sigurno i uspješno izvođenje dijagnostičke procedure.
Prije zakazivanja MR sa kontrastom, pacijent treba obavijestiti svog liječnika o svim poznatim alergijama, posebno na kontrastna sredstva koja se koriste u postupku. Ako je pacijent alergičan na kontrastna sredstva, liječnik će poduzeti odgovarajuće korake da smanji rizike.Ukoliko postoji mogućnost trudnoće, pacijent treba da obavijesti lJekara. Iako je magnetna rezonanca obično sigurna tokom trudnoće, upotreba kontrasta može biti ograničena, posebno u prvom trimestru. Pacijent treba ukloniti sve metalne predmete, uključujući nakit, kopče i druge metalne dijelove odjeće. Metalni predmeti mogu ometati magnetsko polje i smanjiti kvalitetu slike. Ako je planiran kontrast, pacijent će dobiti intravensku (IV) liniju, obično postavljenu u ruku ili podlakticu, kako bi se omogućila brza primjena kontrastnog sredstva tokom pregleda. U nekim slučajevima, lJekar može preporučiti post (ne jesti ili piti) nekoliko sati pre pregleda, posebno ako će se dati kontrastno sredstvo.
Pacijent treba sa svojim doktorom podijeliti sve relevantne informacije o svojoj istoriji bolesti, uključujući prethodne operacije, intervencije ili druge relevantne informacije.
Ukoliko pacijent ima bilo kakve simptome, kao što su bol, vrtoglavica ili slabost, treba o tome obavijestiti svog liječnika prije zakazivanja pregleda. Pacijent treba da nosi udobnu odjeću koja ne sadrži metalne dijelove kako bi se osiguralo udobno iskustvo tokom pregleda.
Oporavak
U većini slučajeva, pacijenti mogu odmah nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima nakon završetka MRI pregleda. Ne postoje posebna ograničenja u pogledu fizičke aktivnosti ili drugih svakodnevnih zadataka.
Ako je tokom pregleda primijenjen kontrastno sredstvo, pacijentu se može preporučiti povećanje unosa tekućine kako bi se olakšalo izlučivanje kontrasta iz tijela. Ovo se posebno odnosi na pacijente sa oštećenom funkcijom bubrega.
Ako se primjenjuje kontrastno sredstvo, pacijent može pratiti moguće nuspojave, kao što su svrab, crvenilo na mjestu injekcije ili drugi simptomi. Ove nuspojave obično nisu ozbiljne i brzo prolaze.
Ukoliko pacijent nakon pregleda primijeti bilo kakve neuobičajene simptome, o tome treba obavijestiti svog ljekara. To može uključivati bilo kakve alergijske reakcije, nelagodu ili druge simptome koji se javljaju nakon primjene kontrasta.
Ukoliko pacijent redovno uzima lijekove, treba da nastavi da ih uzima u skladu sa preporukama svog ljekara.
Važno je napomenuti da je magnetna rezonanca bezopasna procedura koja ne koristi ijonizujuće zračenje, tako da ne postoji rizik od efekata zračenja. Pacijent može očekivati da će se vratiti svojim uobičajenim aktivnostima odmah nakon pregleda.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.