Pretražite
Uvod
Biopsija je medicinska procedura pri koje se od pacijenta uzima uzorak tkiva za pregled ili dijagnostifikovanje određenih bolesti ili zdravstvenog stanja. Postoje mnoge vrste bipsije u zavisnosti od lokalizacije tkiva koje se uzima za analizu. Nakon što se tkivo ukloni obično se stavlja u konzervans i šalje u patološki labaratorij gdje se stavlja u vosak i fino reže. Poslije toga dijelovi izrezanog tkiva se stavljaju na predmetna stakalca i boje raznim bojama koje ističu različite vrste ćelije koje se nalaze u tkivu. Na osnovu ovoga mogu se identificirati abnormalne ćelije i na temelju rezultata može se odlučiti o daljem liječenju. Ovaj proces pripreme tkiva traje najmanje 24 sata nakon čega vaš patolog može pogledati i protumačiti vaš nalaz. Ponekad tokom operacije hirurg može zatražiti pregled određenog tkiva koje se reže boji i rezultati budu gotovi unutar nekoliko minuta
Šta je biopsija?
Biopsija je medicinska procedura kojom vaš ljekar može može procjeniti vaše zdravstveno stanje. Ovom metodom vaš ljekar uzima uzorke vaših tkiva, ćelija ili određenih tjelesnih tekućina kako bi ljekar patolog mogao ustanoviti postoji li neki znak bolesti. Možda kad čujete riječ biopsija prvo što pomislite bude “rak” ali vaš ljekar može zatražiti biopsiju radi dijagnostifikovanja nekih drugih bolesti kao što su:
- Upalne bolesti kao što su nefritis, hepatitis
- Infekcije poput tuberkoloze
- Hronični pankreatitis
- Peptički ulkus
- Endometrioza
Tko su kandidati za biopsiju?
Najčešće indikacije za biopsiju su:
- Zapaljenske lezije tkiva nepoznatog uzroka koje perzistiraju dugo vremena
- Lezije tkiva ili organa koje narušavaju funkciju datog organa
- Lezije kostiju koje se ne mogu analizirati uobičajnim radiološkim metodama
- Pregled promjene tkiva koja nas podsjeća na tumorsku promjenu
Izvođenje
Postoji nekoliko vrsta biopsija. Vaš ljekar će odlučiti koju vrstu biopsije će izvesti na osnovu vašeg zdravstvenog stanja. Koji god vid biopsije se izvodi primićete lokalnu anesteziju odnosno nećete osjetiti bol u području gdje se uzima tkivo za analizu.
Vrste biopsije:
- Biopsija koštane srži- u unutrašnjosti nekih velikih kostiju u vašem tijelu kao što su npr butna kost ili kost kuka postoji tkivo koje proizvodi krvne matične ćelije. Ako vaš ljekar posumnja imate bolest vezanu za vašu krv biće te podvrgnuti ovom vidu biopsije. Ovim testom može se otkriti da li bolujete od leukemije, anemije, infekcije ili limfoma. Koštanoj srži se pristupa najlakše pomoću duge igle koja se umeće u vašu kost kuka. Ova metoda se izvršiti kako u bolnici tako i običnoj ljekarskoj ordinaciji. Potrebno je naglasiti da lokalni anestetik ne prodire do dubokih dijelova kosti tako da prilikom ove metode možete osjećati tupu dosadnu bol. Dosta ljudi nema ovaj osjećaj.
- Endoskopska biopsija- ova vrsta biopsije nam služi da uzimamo dijelove tkiva iz unutrašnjosti našeg organizma. Tokom ove metode vaš ljekar koristi savitljivu tubu koja na sebi ima kameru po nazivu endoskop. Ova kamera omogućuje vašem ljekaru da bolje vidi dijelove tkiva sa kojih uzima dijelove za analizu. On dijelove tkiva uzima hirurškim intrumentima koje zajedno sa endoskopom umeće u vaše tijelo. Endoskop se može umetnuti kroz malu inciziju negdje na vašem tijelu ili kroz neki otvor na vašem tijelu kao što je uretra, usta, nos, rektum. Endoskop se uvodi u vaše tijelo najviše 20 minuta.
- Biopsija iglom- ovaj metod biopsije se koristi za uzimanje dijelova kože za analizu ili potkožna tkiva kojim se lako pristupa kroz kožu. Postoji par vrsta ove metode biopsije a to su:
- Biopsija širokom iglom
- Biopsija tankom iglom koja je priključena na špricu u koje se zakupljaju dijelovi tkiva za analizu
- Biopsija uz pomoć radioloških slikovnim metoda
- Vakum asistirana biopsija
- Kožna biopsija- ako imate osip ili neke druge kožne promjene koje podsjećaju na neko oboljenje a samim tim ne odgovaraju na prethodnu terapiju vaš ljekar će donijeti odluku da se otklonu dio vaše kože i pošalje to na patološku analizu. Oba metoda se izvodi tako što prvo primite lokalnu anasteziju i vaš ljekar sa hiruršim instrumentom odstrani dio kože sa promjenom koja upućuje na oboljenje. Poslije isječak tkiva se pošalje da se provjeri da li postoji infekcija, tumor ili zapapljenska lezija kože i potkožnih struktura.
- Hirurška biopsija- ova metoda biopsije se izvodi ako pomoću gore navedenih metoda ne možemo pristupiti tkivu da bi uzeli dio tkiva za analizu. Ako imate tumore koje se nalaze u dubini vašeg trbuha vaš hirurg će laparoskopski ili hiruršim rezom otvoriti vaš abdomen i tako pristupiti dubini vašeg abdomena.
Rizici
U zavisnosti koji vam je vid biopsije rađen postoji mogućnost od razvoja sljedećih komplikacija:
- Krvarenje
- Infekcija
- Povreda okolnih mekih tkiva
- Utrnulost kože oko mjesta biopsije
Priprema
Ovaj postupak može zahtjevati od vas određenu vrstu pripreme od strane pacijenta, kao što je priprema crijeva, čista tečna ishrana ili da ne uzimate ništa oralno. Vaš ljekar će vam dati upute šta da uradite prije ove procedure.
Prije ove procedure potrebno ja da vašem ljekaru kažete koje lijekove i suplemente koristite. Možda ćete morati da prestanete uzimati neke vrste lijekova prije biopsije kao što su aspirin ili nesteroidne antiinflamatorne lijekove. Razlog za to je što ovi lijekovi povećavaju rizik od krvarenja.
Oporavak
Poslije biopsije naše preporuke su:
- Da se odmarate u sljedeća dva dana
- Ograničite korištinje tog dijela tijela na kojem je rađena biopsija
- Izbjegavajte teške fizičke aktivnosti ili podizanje teških predmeta
- Poželjno bi bilo da mjesto na kojem je izvedena biopsija držite suhim bar deset dana nakon biopsije
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.