Skip to main content
pedijatrija

Uvođenje trajnog centralnog venskog katetera

Pretražite

Uvod

Centralni venski kateter (CVC) vrsta medicinskog instrumenta (vrsta katetera) koji Vam pomaže u liječenju različitih medicinskih stanja. Napravljen je od duge, tanke, fleksibilne cijevi koja ulazi u Vaše tijelo kroz venu. Cijev putuje kroz jednu ili više vena dok vrh ne dosegne veliku venu koja se ulijeva u Vaše srce (vena cava).

Dakle, vrh Vašeg centralnog venskog katetera nalazi se u Vašoj šupljoj veni. Drugi kraj nalazi se tačno iznad ili ispod Vaše kože negdje na prsima, obično s desne strane. Ako se nalazi na vanjskoj površini Vaše kože, naziva se čvorište. Možete vidjeti i osjetiti čvorište jer je izvan vašeg tijela. Ako je drugi kraj ispod vaše kože, naziva se rezervoar. Možete vidjeti i osjetiti malu kvržicu ispod kože, ali nije toliko uočljiva. Rezervoar je pristupna tačka za Vaš tretman.

Centralni venski kateter omogućuje Vašem pružatelju usluga lak pristup Vašem krvotoku, smanjujući potrebu za mnogim ubodima igle u Vašu venu. 

Šta je uvođenje trajnog centralnog venskog katetera?

Uvođenje centralnog venskog katetera opisuje postavljanje šuplje plastične cijevi (katetera) u veliku venu u prsima. Centralni venski sistemi mogu se koristiti u nekoliko svrha, uključujući isporuku prehrane ili hronične terapije putem vene (intravenski) ili filtriranje krvi. Glavna je korist što nećete trebati ponovljene ubode igala za injekcije ili kanile (male cjevčice koje se stavljaju u vene šaka ili ruku, a koje se moraju mijenjati svakih nekoliko dana). Kateter se postavlja u venu na vratu ili prednjem dijelu prsnog koša i od ove tačke prolazi do velikih vena u sredini prsnog koša. Kateter se može sigurno ostaviti na mjestu onoliko dugo koliko je potrebno.

Ko su kandidati?

Pacijent može trebati centralni venski kateter ako:

·        ima vene koje su krhke ili ih je teško pronaći

·        nije moguće staviti kanilu u jednu ili obje ruke

·        liječenje će trajati najmanje nekoliko mjeseci

·        postoji oštećenje vena od prethodnog tretmana

·        potrebno im je nekoliko infuzija odjednom

·        potrebna im je potpuna parenteralna prehrana (TPN)

·        zahtijevaju lijek koji je prejak ili će uzrokovati oštećenje kože ako iscuri izvan periferne kanile

·        potrebno im je nekoliko infuzija odjednom

Zdravstveni radnici također mogu koristiti središnji venski kateter za pojedince koji trebaju lijekove koji bi mogli uzrokovati flebitis (upalu) ili otvrdnuće (skleroza). Također je potrebno osobama kojima je potrebno praćenje:

·        srednjeg venskog tlaka

·        tlak plućne arterije

·        zasićenje centralnog venskog oksihemoglobina

Izvođenje

U beba i djece postupak se često izvodi u općoj anesteziji. Postupak otprilike traje 30-45 minuta. Na  koži se napravi mali rez (incizija) i igla se uvede u venu ispod kože pod kontrolom ultrazvuka. Mala žica se zatim kroz venu provede do centralnih vena koristeći rendgenske zrake za navođenje, nakon čega su uvodi centralni venski kateter. Zatim se vanjski dio katetera pričvrsti na Vašu kožu privremenim šavom ili posebnim zavojem.

Mogu se koristiti različite vrste katetera, među najčešćima su: tunelirani kateteri s manžetama. Ovi se kateteri uvode u velike vene na vratu kroz mali rez na koži. Zatim se mala žica provede kroz venu do vene u prsima koristeći rendgenske zrake za navođenje, nakon čega se uvodi centralni venski kateter. Umjesto da kateter izlazi iz kože na vratu, on je "tuneliran" ispod kože gornjeg dijela prsnog koša tako da izlazi iz kože udaljeno od mjesta na kojem ulazi u venu vrata.

Rizici

Mogući rizici postavljanja centralnog venskog katetera mogu se pojaviti tijekom i nakon postupka. Ovi rizici mogu uključivati:

·        krvarenje

·        bol

·        infekcija

·        krvni ugrušci

·        začepljenje zbog zgrušane krvi

·        slučajno uklanjanje CVC-a

·        ozljeda dušnika

·        ubod u arteriju

·        ubod pluća sa ili bez kolapsa pluća (pneumotoraks)

·        stenoza središnje vene

·        zračna embolija

·        aritmija

·        pomicanje CVC-a, što će zahtijevati repozicioniranje

Ukoliko je uvođenje centralnog venskog katetera bila uz pomož opšte anestezije, mogući su rizici od anestezije kao što su: alergijska reakcija, anafilaktički šok, delirijum, koma i smrt.

Priprema

Priprema djece prije testa ili postupka može smanjiti tjeskobu, povećati saradnju i pomoći im da razviju vještine suočavanja. Priprema uključuje objašnjavanje djeci što će se dogoditi tijekom testa, na primjer što će vidjeti, osjetiti i čuti. Priprema djeteta za postavljanje centralnog venskog katetera ovisi o dobi i iskustvu djeteta. Važno je ne reći djeci da posjedovanje centralnog venskog katetera znači da više nikada neće morati biti bockana iglom, budući da će im još uvijek možda trebati ubodne igle za neke pretrage krvi.

Od pacijenta će se možda tražiti da budete natašte 6-8 sati prije zahvata. Ako uzimate bilo koji lijek, obavijestite svog liječnika jer će neke lijekove možda trebati zaustaviti ili promijeniti prije toga.

Ukoliko se zahvat rad uz opštu anesteziju, od pacijenta će se tražiti laboratorijske pretrage (KKS, Na, K, ŠUK, INR, APTT, urin biohemijski), zatim RTG i EKG nalaz uz internistički i anesteziološki pregled.

Oporavak

Ukoliko je postavljanje centralnog venskog katetera prošlo bez problema, on je odmah spreman za korištenje. Ako niste imali intravensku sedaciju, uskoro možete jesti i piti. Nakon opće anestezije, pojedinim pacijentima se javlja osjećaj muke, povraćaju ili ih boli grlo. Možete osjećati kratkotrajnu nelagodu u području gdje je postavljen kateter.

Medicinsko osoblje će Vam objasniti kako da vodite brigu o Vašem centralnom venskom kateteru te kad morate ukloniti šavove (ako ih je bilo). Šavovi se običnu uklanjaju 5 do 7 dana nakon procedure. Ako su se koristili male ljepljive trakice od papire, one obično same otpadnu nakon 5 dana.

Odmah nazovite svog liječnika ako imate znakove ili simptome  infekcije. To uključuje:

·        Temperatura

·        Bol ili osjetljivost u blizini centralnog venskog katetera

·        Crvenilo ili crvene pruge na okolnoj koži

·        Topla ili otečena koža

·        Žuta ili zelena drenaža

Također odmah nazovite svog liječnika ako Vam kateter izgleda kao da se produljuje. To može značiti da izlazi iz vaše vene. Ako vam kateter ispadne ili ga greškom uklonite, odmah se obratite svom liječniku.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Uvođenje trajnog centralnog venskog katetera

Prihvaćam uslove korištenja