pedijatrija

Pregled i obrada reumatološkog pacijenta

Reumatologija je dio medicine koji proučava grupe bolesti u kojih prvenstveno dolazi do oštećenja i ograničene funkcije zglobova i susjednih zglobnih struktura. Radi se o vrlo velikoj grupi bolesti (više od 150 entiteta) različitog uzroka, koje su obično progresivne. Uzroci reumatskih bolesti su različiti - često su nepoznati, dok su za neke poznati uzroci ili bar faktori rizika. Ukoliko dođe do pojave simptoma kao što je ukočenost zgloba, oticanje zglobova i traju već nekoliko dana, potrebno je da Vaše dijete dovedede na pregled kod pedijatra reumatologa.

Reumatska oboljenja obuhvataju široku lepezu bolesti i bolnih stanja, kao što su:

·        otok, crvenilo, ukočenost u zglobovima

·        bolovi u leđima, vratu, mišićima, tetivama

·        upalni proces i smanjena pokretljivost

·        pogoršanje tegoba na hladnoći te pri promjeni vremenskih prilika

·        povišena temperatura, umor i brzo zamaranje

·        osip na koži

Reumatska oboljenja su u porastu, i sve su češća kod mladih ljudi i djece. Pravilna ishrana, fizička aktivnost te uzimanje odgovarajućih medikamenata može značajno poboljšati kvalitetu života te smanjiti degenerativne promjene.

Što je reumatološki pregled?

Reumatološki pregled obuhvaća pregled doktora pedijatra subspecijalista reumatologije. Ovaj pregled obuhvata pregled zglobnih tijela i susjednih zglobnih struktura, kao i uzimanje istorije prijašnjih bolesti, anamnezu ili heteroanamenzu, detaljna analiza svih Vaših snimaka (RTG, ultrazvuk, MRI ili CT) te analiza laboratorijskih pregleda. Reumatološki pregled nije rutinski pregled i ne radi se po rođenju ili prilikom redovnih kontrola te je zaista bitno da ukoliko uočite neke od simptoma koji su povezani sa reumatologijom da se obratite našoj klinici.

Tko su kandidati za reumatološki pregled?

Kandidati za ovaj pregled su pacijenti koji imaju neke od sljedećih simptoma:

·        bol u zglobovima

·        bol u mišićima

·        dugotrajna temperatura

·        ponavljajuća temperatura

·        nejasni kožni osipi

·        hronični umor

·        ograničeni zglobni pokreti

Reumatološki pregled i obrada pacijenta obuhvata uzimanje anamneze/heteroanamneze, prethodne historije bolesti, fizikalni pregled, analiza slikovnih pretraga (ultrazvuk, RTG, MRI ili CT) te analiza laboratorijskih parametara.

Anamneza/heteroanamneza: doktor će Vam postaviti neka pitanja vezana za Vaš dolazak (zbog čega ste došli, koji su Vaši osnovni simptomi, kad su se prvi put pojavili, koliko traju, koliki je njihov intenzitet, da li se pojavljuju u određeno doba dana ili godine, da li se pogoršavaju ili smiruju i kad se to dešava, te mnoga druga pitanja).

Historija bolesti: u ovom dijelu pregleda je jako značajno da kažete Vašem liječniku o svim Vašim prijašnjim bolestima te da ponesete svu svoju medicinsku dokumentaciju (ako je imate).

Fizikalni pregled: ovaj pregled se sastoji od posmatranja i držanja pacijenta, zatim posmatranja pacijenta prilikom hodanja. Zatim se vrši inspekcija kože, vidljivih sluznica i zglobova u potrazi za otokom i crvenilom. Nakon toga se pristupa opštem internističkom pregledu (mjerenje tlaka, slušanje pluća te srca, pregled limfnih regija i dostupnih krvnih sudova i po potrebi načini EKG zapis). Zadnji korak jeste detaljni pregled svih zglobova tijela te opservacija njihovih pokreta.

Analiza slikovnih pregleda: ukoliko imate već načinjene snimke od prije ili ste već od prije bili kod reumatologa i on Vam preporučio neke od ovih procedura, oni će biti detaljno analizirane.

Analiza laboratorijskih parametara: neki od parametara koji su korisni za otkrivanje dijagnoza u reumatologiji su SE, CRP, RF (reumatoidni faktor), ASTO (antistreptolizinski faktor), ANA (antinuklearna antitijela), Anti-CCP. O ovim pretragama će Vas bolje upoznati naše ljubazno osoblje.

Reumatološki

Priprema za reumatološki pregled

Ovo su neki postupci kojima možete olakšati pregleda Vašem doktoru:

·        Vodite dnevnik simptoma - pokušajte biti što precizniji, opisujući ne samo koji zglobovi bole, već i kakav je osjećaj boli (pulsirajuća, žareća, oštra, bolna, konstantna, povremena) i okolnosti kada je bolja ili lošija. Ako imate druge simptome, kao što je oticanje, ograničena sposobnost pokretanja zgloba ili osip, opišite i njih u detalje

·        Napravite popis svojih lijekova - to uključuje lijekove na recept i lijekove bez recepta, kao i dodatke prehrani i biljne preparate. Popis lijekova je važan jer neki lijekovi za artritis loše reagiraju ili su manje učinkoviti u kombinaciji s drugim lijekovima.

·        Ispišite detaljnu povijest bolesti - zapišite sve svoje probleme kojih se možete sjetiti - operacije, bolesti, prijelome kostiju kao i alergije - kada su se dogodili i kako su liječeni.

Poseban oporavak nakon reumatološkog pregleda nije potrebna. Kako reumatološke bolesti mogu biti teške i ograničavajuće, za pacijenta može biti teško prihvatanje neke od reumatoloških dijagnoza te se s toga u tim situacijama peporučuje razgovor za psihologom ili psihijatrom.

Pregled i obrada reumatološkog pacijenta