- Početna
- Pedijatrija
- Mjerenje parametara neonatusa
Pretražite
Uvod
Paramteri vitalnosti novorođečeta predstavljaju procjenjivanje APGAR indexa i detaljan fizikalni pregled novorođenčeta koji se čini odmah po rođenju. APGAR index se određuje svakom novorođenčetu odmah po rođenju u 1. i 5. minuti života kako bi se procijenilo da li je dijete sposobno samostalno da nastavi funkcionisati ili postoji potreba za medicinskim intervencijama i reanimacijom kako bi se omogućilo normalno funkcionisanje djeteta. APGAR index se upisuje u otpusno pismo djeteta i percentilne krivulje te pomoću njega se može predvidjeti napredovanje djeteta. Fizikalni pregled se radi do 24h života te pedijatar detaljno pregleda novorođenče u cilju otkrivanja anomalija, malformacija i eventualnih poteškoća te ovaj pregled je veoma bitan za daljnje praćenje zdravlja i razvoja djeteta.
Šta su parametri vitalnosti neonatusa?
Paramteri vitalnosti neonatusa podrazumijevaju procjenjivanje vitalnosti i adaptacije novorođenčeta određujući mu APGAR score u prvih 5 minuta života te detaljan fizikalni pregled u prvih 24h života neonatusa. APGAR index predstavlja procjenu vitalnosti ili ugroženosti djeteta u 1. minuti života i procjenu adaptacije na novu sredinu u kojoj se beba nalazi u 5.minuti po rođenju. Pomoću APGAR indexa se stepenuje 5 kliničkih znakova od 0 – 2 te ukupna vrijednost indexa je 10, te se prate: srčana radnja, disanje, mišićni tonus, refleksi i boja kože.
7-10 pokazatelj uredne vitalnosti
4-6 umjerena asfiksija
0-3 izražajna asfiksija, potreba za reanimacijom
U prvih 24h pedijatar treba da učini detaljan fizikalni i neurološki pregled novorođenčeta . Tokom pregleda treba misliti i na eventualne porođajne traume i malformacije te se posebna pažnja treba obratiti i na genetske bolesti i detaljnu anamnezu roditelja.
Ko su kandidati?
Vitalnost parametara neonatusa se radi svim neonatusima čim se rode u prvim minutama života kako bi se procijenila sposobnost samostalnog disanja i života u novoj sredini i eventualno brzo odgovorili na moguće komplikacije koje uslijede ukoliko dijete nije vitalno.
Prvi klinički pregled novorođenčeta je od posebnog značaja te čini osnovu za daljnje praćenje zdravlja i razvoja djeteta.
Izvođenje
Odmah po rođenju, obavezno je izmjeriti obim glave djeteta, porođajnu težinu i dužinu i odrediti APGAR index. APGAR index se određuje sa:
- pregledom boje kože (blijeda - 0, tijelo ružičasto i ekstremiteti modri - 1, koža ružičasta - 2), - mišićnog tonusa (mlitavo - 0, smanjen, bez pokreta - 1, normalan s aktivnim pokretima - 2)
- refleksa (nema - 0, grimase - 1, sisa, plače, kašlje - 2)
- srčane radnje ( odsutna - 0, manje od 100/min - 1, više od 100/min - 2)
- disanje ( odsutno - 0, iregularno disanje - 1, regularno disanje - 2).
Normalna porođajna dužina je 49 - 51 cm, težina 2500 - 4200 g, a obim glave 34 - 38 cm.
Nakon toga pristupa se određivanju broja respiracija ( normalno 40 - 60 resp/minuti) i srčane frekvencije (120 - 160/minuti).
Nakon toga slijedi detaljan fizički pregled prije kojeg se dijete potpuno oslobodi odjevnih predmeta. Pregled podrazumijeva:
Koža - pregled boje kože (modra, ružičasta, žuta, šarena), dlačica koje je prekrivaju (lanugo) i njihove raspoređenosti, ožiljaka, mladeža, depigmentacija, izraslina i ostalih promjena
Glava - oblik, veličina, pokretljivost kostiju, fontanele, tumore i malformacije glave.
Oči - pregled boje sklera (normalno bijele), mogućeg krvarenja zbog povećanog očnog pritiska.
Nos - pregled prohodnosti nosnih hodnika, prisustvo malformacija i anomalija.
Usna šupljina - pregled mekog i tvrdog nepca zbog mogućeg prisustva rascjepa, postojanja neonatalnog zuba, pregled sluznice unutrašnjosti usne šupljine.
Vrat - ispitivanje pokretljivosti, postojanja porođajnih trauma u vidu hematoma mišića ili frakture klavikule.
Grudni koš - prati se način disanja, pravilnost uvlačenja grudnog koša, izbočenost rebarnog luka, uvlačenje sternuma. Pregledom se utvrđuje asimetrija kostiju grudnog koša, te potrebno je uz pomoć auskultacije stetoskopom i UZV učiniti pregled srca zbog isključivanja dijagnoza urođenih anomalija srca i prisustva šumova.
Abdomen - Pregledom je potrebno uočiti oblik abdomena i položaj u odnosu na grudni koš, potrebno je i prstima palpirati jetru i slezenu, njihove položaje i veličine. Auskultacijom uz pomoć stetoskopa se vrši pregled rada crijeva.
Genitalije - kod ženskog novorođenčeta se pregledaju velike stidne usne i klitoris te se pažljivo pregleda da li se uočava sekret iz vagine. Kod dječaka je bitno provjeriti da li su testisi uredno spušteni, da li postoji anomalija i malformacija na muškom spolnom organu.
Prvo mjerenje temperature provodi se rektalno čime se ujedno mjeri i prohodnost anusa.
Ekstremiteti: pregled ruku i nogu čime se isključuje postojanje urođenih anomalija poput viška/manjka prstiju, spojenih prstiju i brazdi koje ukazuju na genetske sindrome.
Rizici
Ovaj pregled se radi manuelno, potpuno je bezbjedan i siguran za dijete te komplikacije ne postoje.
Priprema
Za procjenjivanje APGAR indexa, bitno je da je prekinuta veza između djeteta i majke, odnosno pupčana vrpca te na osnovu samostalnog dječijeg disanja procjenjuje se sposobnost samostalnog življenja.
Za detaljan fizikalni i neurološki pregled nije potrebna posebna priprema jer dijete je već okupano i zbrinuto poslije porođaja.
Oporavak
Pregled ne zahtjeva oporavak jer se radi samo o procjeni parametara djeteta na osnovu fizičkog izgleda.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.