Skip to main content
pedijatrija

Torakocenteza - Evakuaciona punkcija pleuralnog prostora

Pretražite

Uvod

Evakuaciona punkcija pleure sa ispiranjem podrazumijeva dijagnostičku i terapijsku metodu pri kojoj se višak tečnosti odstranjuje iz pleuralnog prostora u grudnom košu. Unutar pleuralnog prostora postoji normalno mala količina tečnosti koja je zanemariva, koja smanjuje trenje i olakšava pokretljivosti između listova pleure pri disajnim pokretima. Kada dođe do nakupljanja tečnosti unutar pleuralnog prostora, pacijent osjeća izrazite tegobe: kašalj, otežano/ubrzano disanje, pritisak u plućima, bol u grudima, ubrzano zamaranje. 

Što je evakuaciona punkcija pleure?

Evakuaciona punkcija pleure predstavlja dijagnostičku i terapijsku metodu pri kojoj se u pleuralni prostor (prostor između plućnog tkiva i spoljne plućne maramice) uvodi punkcijska igla ili cijev pomoću koje se evakuira višak tečnosti iz pleuralnog prostora. Odstranjena tečnost se potom šalje u laboratorij na daljnja ispitivanja i obradu. Punkcija pleure je dijagnostička metoda jer se uz pomoć ove procedure može utvrditi iz evakuisanog sadržaja vrsta i sadržaj tekućine te uzrok nakupljanja u pleuralnom prostoru. Ujedno, ova procedura je i terapijska metoda jer odstranjivanjem nakupljene tečnosti dolazi do olakšanja disanja kod pacijenta, smanjenja kašlja, napetosti, bolova i pritiska u grudima. Višak tečnosti u pleuralnom prostoru se otkriva prilikom fizikalnog pregleda, a potvrđuje se rentgenskim snimanjem srca i pluća.

Tko su kandidati za evakuacionu punkciju pleure?

Evakuaciona punkcija pleure se preopučuje uraditi osobama koje imaju višak tečnosti u pleuralnom prostoru, a najčešći uzroci nakupljanja tečnosti su bolesti poput limfoma, karcinoma pluća, popuštanja srca (naročito lijeve komore), infekcije pluća, plućnog apscesa i bronhiektazija. Odstranjivanje tečnosti je obavezno uraditi kod osoba sa teškim disanjem, sa izrazito jakim kašljem, sa bolovima i pritiskom u grudima kako bi im se olakšali simptomi. 

Izvođenje

Pacijent se postavlja na ivicu kreveta u sjedećem položaju, nagnutom prema naprijed. Liječnik u toku izvođenja zahvata, stoji iza pacijenta te operativno polje mu se nalazi na leđima pacijenta. Prije izvođenja punkcije, površina kroz koju će se izvoditi punkcija se opere antiseptikom te se nakon toga pristupa apliciranju lokalnog anestetika kojeg će pacijent osjetiti kao ubod iglom. Lokalni anestetik će umiriti pacijenta i pacijent neće osjetiti bol niti neugodnost prilikom izvođenja punkcije. Nakon provjere da li pacijent ima osjete ili utrnulost na odgovarajućem području, liječnik načini mali rez kroz koji uvodi punkcijsku iglu ili cijev u pleuralni prostor. Uz pomoć UZV, liječnik prati uvođenje igle i pozicionira je prema mjestu najvećeg nakupljanja tečnosti. U toku zahvata, moguće je da se pacijent zamoli da zadrži dah zbog lakšeg pristupanja tečnosti. Nakon evakuacije sadržaja, tečnost se stavlja u posebne posude i šalje na daljnju laboratorijsku analizu. Nakon završetka zahvata, mali rez se prekriva zavojem i pacijent se upućuje na rentgensko snimanje koje je kontrolnog tipa da bi se vidjeli rezultati punkcije i ustanovile moguće komplikacije. 

Rizici

Svaka procedura nosi sa sobom odgovarajuće rizike pa tako i ova, a neki od njih su:
- pneumotoraks (kolaps pluća)
- plućni emfizem
- krvarenje
- infekcije
- nakupljanje tečnosti u plućima
- oštećenje pluća i srca iglom
- oštećenje jetre i slezene

Priprema za evakuacionu punkciju pleure

Pacijent je dužan da 4 sata prije procedure ne konzumira hranu niti piće.
Ukoliko pacijent koristi lijekove za dijabetes ili lijekove za razrjeđivanje krvi, izuzetno je bitno da prije procedure prestane koristiti lijekove kako bi se spriječile neželjene komplikacije i povećan rizik od krvarenja. 
Za sve ostale lijekove koje pacijent koristi, bitno je da se konsultuje sa ljekarom u vezi nastavljanja korištenja i mogućih posljedica korištenja u toku zahvata. 
Ukoliko je pacijent već imao operaciju pluća, bitno je da ljekara obavijesti o tome kako bi ljekar bio spreman na otežano izvođenje punkcije zbog prisustva ožiljka. 
Kod osoba koje su trudne ili sumnjaju na trudnoću, za izvođenje pleuralne punkcije bitna je konsultacija i odobrenje ljekara. 

Oporavak

Ova procedura se radi u lokalnoj anesteziji i traje 10 do 15 minuta stoga nije potrebno da pacijent nakon zahvata ostane u bolnici na praćenju, nego se otpušta uz ambulantno praćenje. Pošto je veoma riskantno u prvom izvođenju pleuralne punkcije izvaditi svu količinu prisutne tečnosti zbog nastanka plućnog edema, liječnik obično prvo vadi do 1L tečnosti. U narednim punkcijama, će se sve veće količine tečnosti izbaciti kako bi evakuisali u potpunosti čitav sadržaj i spriječili nastanak ponovno. 

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Torakocenteza - Evakuaciona punkcija pleuralnog prostora

Prihvaćam uslove korištenja