Skip to main content
orl

Popravka bubne opne

Pretražite

Uvod

Bubna membrana je tanka membrana između vanjskog i srednjeg uha koja vibrira kada zvučni valovi udare u nju. Ponavljajuće infekcije uha, operacije ili traume mogu uzrokovati oštećenje bubne opne ili kosti srednjeg uha, što se mora popraviti operacijom. 

Šta je popravka bubne opne?

Myringoplastika se izvodi ako je rupica ili pukotina na bubnoj opni mala. Liječnik može prvo pokušati zatvoriti rupu gelom ili papirnatom maramicom. Ovaj zahvat traje 15 do 30 minuta i često se može obaviti u ordinaciji samo uz lokalnu anesteziju.

Timpanoplastika se radi ako je rupa u bubnoj opni velika ili ako imate hroničnu infekciju uha koja se ne može liječiti antibioticima. Najvjerovatnije ćete biti u bolnici zbog ove operacije i bit ćete stavljeni pod opću anesteziju. Hirurg će koristiti laser da nježno ukloni višak tkiva ili ožiljno tkivo koje se nakupilo u srednjem uhu. Zatim će se mali komad vašeg tkiva uzeti iz vene ili mišićne membrane i presaditi na bubnu opnu kako bi se zatvorila rupa. Hirurg će ili proći kroz vaš ušni kanal kako bi popravio bubnu opnu ili će napraviti mali rez iza uha kako bi dobio pristup bubnoj opni. 

Osikuloplastika se radi ako su tri sitne kosti u srednjem uhu, poznate kao koščice, oštećene infekcijom uha ili traumom. Ovaj zahvat se također izvodi pod općom anestezijom. Kosti se mogu zamijeniti donorskim kostima ili protezama.

Ko su kandidati za popravku bubne opne?

Upala srednjeg uha najčešći je razlog zbog kojeg je potrebna operacija uha. Hronična upala uha, dakle ona upala uha koja traje duže od 2 mjeseca, dovodi do trajnog oštećenja bubnjića. Rezultat je perforacija bubnjića, curenje iz uha, iscjedak iz uha, slabiji sluh (nagluhost) zbog prekida lanca slušnih košćica koje provode zvuk prema pužnici, oštećenje centra za ravnotežu, pa čak i oštećenje ličnog živca – pareza facijalisa. Neliječena upala srednjeg uha može dovesti i do komplikacija na mozgu.

Izvođenje

Operacija srednjeg uha, poznata i kao timpanoplastika, hirurški je zahvat kojim se popravlja oštećenje bubne opne i/ili srednjeg uha. Postoje različiti pristupi timpanoplastici, a najčešći su sljedeći:

  1. Endauralna timpanoplastika – hirurg pristupa srednjem uhu kroz vanjski slušni kanal. U ovom pristupu se koristi mikroskop za povećanje vidljivosti i preciznost.
  2. Retroauralna timpanoplastika – hirurg pristupa srednjem uhu kroz kožni rez iza uha. Ovaj pristup se koristi kada je potrebno obaviti složenije zahvate, poput rekonstrukcije strukture srednjeg uha.

Operacija srednjeg uha se obično izvodi pod općom anestezijom i traje od 1 do 3 sataPostupak uključuje sljedeće korake:

  1. Hirurg pristupa srednjem uhu kroz odabrani pristup.
  2. Oštećena bubna opna se ukloni, a srednje uho se temeljito pregleda kako bi se utvrdilo postoji li bilo kakvo drugo oštećenje.
  3. Hirurg popravlja oštećenje bubnjića koristeći različite materijale, poput tkiva iz uha ili umjetnih materijala.
  4. Ako postoji bilo kakvo drugo oštećenje u srednjem uhu, kao što su oštećene koštane strukture, hirurg će ih popraviti.
  5. Nakon završetka zahvata, hirurg zatvara pristupni rez i stavlja tamponadu, koja pomaže u zacjeljivanju i sprječava infekciju.

Rizici

Postoje rizici povezani sa bilo kojom vrstom operacije. Rizici mogu uključivati ​​krvarenje, infekciju na mjestu operacije i alergijske reakcije na lijekove i anesteziju koja se koristi tokom zahvata.

Komplikacije nakon operacije popravke bubne opne su rijetke, ali mogu uključivati:

  • oštećenje facijalnog živca ili nerva koji kontrolira vaše čulo ukusa
  • oštećenje kosti srednjeg uha koje uzrokuje gubitak sluha
  • nepotpuno zarastanje rupe u bubnoj opni
  • umjeren ili teški gubitak sluha
  • Holesteatom - abnormalni rast kože iza bubne opne.

Priprema za popravak bubne opne

Obavijestite svog ljekara o svim lijekovima i suplementima koje uzimate. Također ih trebate obavijestiti o svim mogućim alergijama, uključujući lijekove, lateks ili anesteziju. Obavezno recite svom ljekaru ako se ne osjećate dobro. U tom slučaju će operacija će možda morati odgoditi.

Možda će od vas biti zatraženo da ne jedete niti pijete nakon ponoći noć prije operacije. Ako trebate uzeti lijek, uzmite ga s malim gutljajem vode. 

Oporavak

Nakon operacije doktor će vam ispuniti uho pamučnim štapićem. Ovaj zavoj treba da ostane u uhu pet do sedam dana nakon operacije. Zavoj se obično stavlja preko cijelog uha kako bi se zaštitio. Ljudi koji imaju operaciju popravke bubne opne obično se odmah otpuštaju iz bolnice.

Nakon operacije potrebno je nanositi kapi u uši. Da biste ih koristili, pažljivo uklonite pakiranje i kapnite kapi u uho. Promijenite tampon i ne stavljajte ništa više u uho.

Pokušajte spriječiti da voda uđe u uho tokom oporavka. Izbjegavajte plivanje i nosite kapu za tuširanje kako biste spriječili prodor vode. Ako trebate kihati, učinite to otvorenih usta kako vam se ne bi stvarao pritisak u ušima. Ako se prehladite nakon operacije, to može povećati rizik od infekcije uha.

Nakon operacije možete osjetiti bol u uhu ili osjećati se kao da vam je uho ispunjeno tekućinom. Također možete čuti pucketanje, klikove ili druge zvukove u uhu. Ovi simptomi su obično blagi i povlače se nakon nekoliko dana.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem e-maila termini@asabolnica.ba:
    • Ako vam je draže koristiti elektronsku komunikaciju, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila kako bismo dogovorili vaš termin.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem e-maila termini@sabolnica.ba:
    • Ako vam je draže koristiti elektronsku komunikaciju, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila kako bismo dogovorili vaš termin.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Popravka bubne opne

Prihvaćam uslove korištenja