- Početna
- Ortopedija
- Biopsije kosti i pršljenova
Pretražite
Uvod
Biopsija kosti i pršljenova je medicinski postupak koji se koristi za uzimanje uzorka tkiva iz kostiju ili pršljenova radi dijagnostike ili evaluacije različitih medicinskih stanja. Ovaj postupak može biti neophodan kako bi se utvrdila prisutnost infekcija, tumora, metaboličkih poremećaja ili drugih patoloških promena u kostima ili pršljenovima .
Šta je biopsija kosti i pršljenova?
Biopsija kosti je postupak u kojemu se pomoću specijalne igle ili tijekom operacije uzima uzorak kosti na analizu sadrži li stanice raka ili neke druge abnormalne vrste stanica. Za razliku od biopsije koštane srži kojom se uzima uzorak iz unutarnjeg dijela kosti, biopsija kosti uključuje vanjske slojeve. Dva su tipa biopsije: biopsija iglom – lokalna anestezija; napravi se manji rez na koži i iglom prodre u ciljanu strukturu kosti, otvorena biopsija – opća anestezija; napravi se veći rez i kirurški ukloni dio kosti. Biopsija iglom je manje invazivna metoda koja se više preferira.
Ko su kandidati?
Biopsija kosti je indicirana
- za potvrđivanje neke koštane bolesti,
- provjera abnormalnog područja ili lezije koja su viđena na rendgenu, CT-u ili magnetskoj rezonanciji,
- za razlikovanje tumora kosti od nekog drugog stanja, primjerice infekcije,
- za razlikovanje dobroćudnog od zloćudnog tumora,
- da se utvrdi uzrok infekcije ili upale,
- za identifikaciju uzroka boli.
Izvođenje
Pacijent dobije lokalni anestetik na mjesto gdje će se uzeti biopsija kosti stoga neće osjetiti bol. Potom liječnik napravi mali rez na koži iznad kosti. Koristeći vrlo tanku iglu prikupit će se uzorak stanica ili tkiva iz vanjskog sloja kosti. Moguće je osjećati lagani pritisak kad igla ulazi i uzima se uzorak van. Čim završi postupak, previje se područje da se zaustavi krvarenje. Sam postupak traje od 30 do 60 minuta, ovisno o veličini područja željene biopsije kosti i njene lokalizacije.
Rizici
Postoji određen rizik od komplikacija biopsije kosti:
- krvarenje iz područja uboda igle,
- infekcija,
- oštećenje živca ili krvne žile,
- fraktura kosti.
Ako primijetite istjecanje krvi ili nekakve tekućine iz područja biopsije, toplinu ili oteklinu istog, povišenu tjelesnu temperaturu i bol koja ne prestaje, javite se svom liječniku.
Komplikacije su rijetke, a dobrobit koja nosi procedura biopsije kosti nadilazi moguće rizike ako pomogne u postavljanju tačne dijagnoze.
Priprema
Prije postupka potrebno je informirati liječnika:
- koje lijekove ili suplemente inače uzimate,
- imate li problema s krvarenjem, odnosno zgrušavanjem krvi,
- jeste li alergični na neki lijek,
- jeste li trudni.
Ukoliko uzimate lijekove protiv zgrušavanja, par dana prije biopsije prekinut ćete terapiju. Ne smijete jesti ni piti 8 sati prije biopsije. Lijekove koje smijete uzimati usprkos biopsiji, možete popiti ujutro na dan biopsije s par gutljaja vode.
Oporavak
Oporavak pacijenta nakon biopsije kostiju obično zavisi od nekoliko faktora, uključujući lokaciju i veličinu uzorka tkiva, vrstu biopsije (otvorena ili aspiraciona), kao i opšte zdravstveno stanje pacijenta. Pacijentu će obično biti preporučeno da odmara i izbjegava naporne aktivnosti u prvih nekoliko dana nakon biopsije kako bi se smanjio rizik od komplikacija i olakšao proces ozdravljenja. Primjena hladnih obloga ili kompresija na mjesto biopsije može pomoći u smanjenju otoka i nelagode. Pacijent može biti upozoren da izbjegava određene aktivnosti, poput dizanja teških predmeta ili intenzivnog vježbanja, tokom određenog vremenskog perioda kako bi se spriječilo oštećenje mjesta biopsije i olakšao proces ozdravljenja. Pacijentu će možda biti pruženi savjeti o njezi rane, uključujući promjenu zavoja, održavanje higijene i izbjegavanje potencijalno iritantnih aktivnosti poput pušenja ili izlaganja rane agresivnim hemijskim sredstvima.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.