abdominalna

Pancreatectomija - Uklanjanje dijela ili cijelog pankreasa

Pancreatectomija predstavlja proceduru kojom se uklanja čitav pankreas (gušterača) ili njegov dio. Pankreas (gušterača) je žlijezda smještena ispod želuca i pored duodenuma (početnog dijela tankog crijeva), a sastoji se od glave, tijela i repa. Ima mnogo važnih uloga koje se mogu podijeliti na endokrine i egzokrine. Pankreas stvara enzime koji pomažu u varenju hrane, kao i hormone koji održavaju nivoe šećera u krvi i skladište energiju iz hrane.

Šta je pancreatectomija?

Pancreatectomija predstavlja proceduru kojom se uklanja čitav pankreas (gušterača) ili njegov dio. Postoji totalna i parcijalna pancreatectomija. Totalna predstavlja proceduru kojom se uklanja čitav pankreas zajedno sa duodenumom (dijelom tankog crijeva). Kada se izvodi totalna pancreatectomija, moguće je živjeti bez pankreasa, ali s obzirom na to da je njegova uloga reguliranje šećera u krvi, pacijent će morati da koristi inzulin doživotno. Parcijalna pancreatectomija predstavlja proceduru kojom se uklanja dio pankreasa, bilo da se radi o glavi, tijelu ili repu pankreasa. Zahvat vrši pod općom anestezijom ljekar specijalista opće hirurgije.

Ko su kandidati za pancreatectomiju?

Indikacije za pancreatectomiju su:

• Rak gušterače
  • Neuroendokrini tumori pankreasa kao što je inzulinom
  • Metastaze kancera bubrega
  • Ciste pankreasa
  • Teške hronične upale pankreasa.

Kada dođe vrijeme za operativni zahvat, naše medicinsko osoblje uvest će Vas u našu operacionu salu i pomoći Vam da zauzmete odgovarajući položaj na operacionom stolu. Zahvat se izvodi pod općom anestezijom. Naš anesteziolog je zadužen da vas uspava i uvede u opću anesteziju. Hirurg operater pravi jedan veliki rez na prednjem zidu abdomena kako bi otvorio abdominalnu šupljinu i pristupio ka uklanjaju pankreasa.

Zavisno od Vašeg stanja i indikacija vrši se prethodno dogovorena totalna ili parcijalna pancreatectomija. Prilikom totalne pancreatectomije vrši se uklanjanje cijelog pankreasa. Prilikom parcijalne pancreatectomije uklanja se glava, tijelo ili rep pankreasa. Usljed resekcije glave pankreasa uklanja se glava pankreasa, dio duodenuma i dio želuca sa spajanjem preostalog dijela (tijela i repa pankreasa) sa tankim crijevom. Prilikom zadnje, tj. distalne resekcije pankreasa uklanjaju se slezena, rep i tijelo pankreasa, a preostali dio pankreasa se ili slijepo zatvori ili se spaja sa vijugom tankog crijeva. Pri srednjoj resekciji pankreasa koja se izvodi samo kod hroničnog pankreatitisa, uklanja se tijelo pankreasa, a glava i rep se ušiju u vijugu tankog crijeva.

Nakon što se izvrši procedura, rez se zatvara šavovima, a rana se prekrije sterilnim gazama i zavojima.

Zahvat pri kojem se izvodi parcijalna pancreatectomija u prosjeku traje oko četiri sata, a u slučaju totalne pancreatectomije zahvat traje oko šest sati.

Određene komplikacije se mogu javiti nakon pancreatectomije:

• Krvarenje i infekcija rane
  • Curenje tečnosti iz pankreasa ili žučnih puteva
  • Problemi sa pražnjenjem želuca
  • Gubitak apetita
  • Pojava dijabetesa. Parcijalna pancreatectomija može uzrokovati dijabetes ukoliko se prilikom zahvata ukloni veći broj ćelija pankreasa koje produciraju inzulin, hormon, koji vrši regulaciju nivoa šećera u krvi. To se dešava u 10% slučajeva. Prilikom totalne pancreatectomije kod svih pacijenata doći će do pojave dijabetesa. Zbog toga, takvi pacijenti će dobiti inzulin kao terapiju doživotno.
  • Nealkoholna masna bolest jetre.

Priprema za pancreatectomiju

Prilikom preoperativne pripreme, potrebno je izvršiti odgovarajuća testiranja kojima će naše medicinsko osoblje dobiti uvid u Vaše zdravstveno stanje. Medicinska sestra uzet će Vam uzorak krvi koji će poslati na analizu, a moguće su i druge dijagnostičke procedure poput EKG i RTG snimanja. Medicinsko osoblje će pregledati detaljno Vašu medicinsku dokumentaciju. Važno je informirati osoblje o oboljenjima koje imate, te ponijeti sa sobom lijekove koje redovno koristite. Obavezno obavijestite ljekara ukoliko koristite lijekove koji razrjeđuju krv, kao i alergiju na lijekove ukoliko postoji.

Nakon zahvata, u bolnici se ostaje oko sedam dana. Važno je posvetiti pažnju kretanju nakon zahvata, a sa tim se počinje još i tokom hospitalizacije. Počinje se od polakog podizanja gornjeg dijela tijela, pa sjedenja u stolici i na kraju šetnje. Smanjen apetit i gubitak kilaže su očekivani nakon ove procedure, a ishrana u početku podrazumijeva tečnu i kašastu hranu pa postepeno uvođenje ostale hrane.

Nakon pancreatectomije vrlo je važno pratiti nivo šećera u krvi. Prilikom totalne pancreatectomije kod svakog pacijenta je moguće očekivati visok nivo šećera u krvi, odnosno pojavu šećerne bolesti koja se mora tretirati inzulinom doživotno. Inzulin se propisuje u odgovarajućoj dozi i pacijent isti treba koristiti kao redovnu terapiju.

Zahvat je ozbiljan i ponekad težak za pacijenta, ali većina pacijenata se nakon šest mjeseci uspješno oporavi i vrati uobičajenim obavezama.

Savjetuje se da u trenutku pojave bilo kakvih neuobičajenih simptoma nakon operacije, ukoliko je pacijent kod kuće, odmah ode u bolnicu.

Pancreatectomija - Uklanjanje dijela ili cijelog pankreasa