abdominalna

Obrada povreda gornjeg digestivnog sistema

Traume na području gornjeg dijela digestivnog sistema (primarno jednjaka i želuca) mogu biti stanja koja ugrožavaju život. Međutim, uz pravovremen i adekvatan pristup, osobe koje su doživjele traume gornjeg dijela digestivnog trakta se mogu oporaviti.

Traume jednjaka koje nastaju zbog utjecaja iz vanjske okoline su relativno rijetka pojava. Najčešće nastaju usljed povreda nožem ili drugim oštrim predmetima, povreda nanijetih tupim predmetima i silama ili usljed prostrelnih rana, i to na području vrata, grudnog koša ili trbuha. Rijetko se nalaze izolovane povrede jednjaka, te je mnogo češće naići istovremeno i na povrede koje zahvataju druge organe i tkiva u okolini.

Rupture na području želuca koje nastaju nakon povreda iz vanjske okoline su, također, vrlo rijetka stanja. Najčešće se pojavljuju uz oštećenja okolnih organa i tkiva.

U svim navedenim stanjima, vrijeme od momenta nastanka povrede do pristupa medicinskog tima je jedan od najvažnijih faktora uspjeha oporavka.

Šta je obrada povreda gornjeg digestivnog sistema?

Obrada povreda gornjeg digestivnog sistema obično podrazumijeva hitne operativne ili neoperativne postupke, kojima se nastoji spasiti život ugroženog pacijenta.

Ko su kandidati za obradu povreda gornjeg digestivnog sistema?

Potencijalni kandidati jesu svi pacijenti prezentirani sa traumatskim povredama na području vrata, grudnog koša ili abdomena.

Obično se dijagnostičkim slikovnim pretragama (kao što su naprimjer CT, ultrazvuk, rentgen i sl.) dokazuje koji organi su ugroženi, prije samog izvođenja zahvata i procjene tretmana i obrade.

U slučaju traumatskih povreda organa gornjeg digestivnog trakta, razlikujemo:

• operativni i
  • konzervativni (neoperativni) tretman.

Konzervativni tretman je osiguran za one pacijente kod kojih ne postoji perforacija (pucanje) jednjaka ili želuca.

Obično će se prvo obezbijediti prohodnost disajnih puteva i doprema kisika, te otvoriti venska linija pacijenta (to podrazumijeva uvođenje posebne cjevčice u venu ruke). Kroz nju će se primijeniti antibiotici i ostali lijekovi kojima se stabilizira stanje pacijenta, te vršiti nadoknada tečnosti.

Može se očekivati i primjena nazogastrične sonde (posebne cijevi koja se unosi kroz nosnu šupljinu pacijenta do želuca) u slučaju povrede jednjaka, kako bi se na vrijeme regulirala ishrana pacijenta, te smanjilo opterećenje organa. Ukoliko nije moguće plasirati nazogastričnu sondu, može se očekivati primjena drugih sistema ishrane (naprimjer, cjevčica u krvne sudove, cjevčica kroz zid trbuha i sl.), kako bi se zaobišao jednjak i želudac.

Tačni oblik konzervativnog tretmana ovisi o individualnom stanju pacijenta, te opsežnosti povrede jednjaka, ali i drugih organa.

Operativni tretman je osiguran za pacijente koji pokazuju znakove ili koji imaju dokazanu perforaciju (pucanje) jednjaka ili želuca. Takvom zahvatu je potrebno pristupiti što je prije moguće. Tačni oblik operativnog zahvata ovisi o tome gdje je lokalizirana povreda jednjaka (u području vrata, grudnog koša ili trbuha). Može se očekivati laparotomski zahvat (gdje se pravi jedan veliki rez na prednjem zidu trbuha), prilikom kojeg hirurg hirurški tretira organe u trbušnoj šupljini. Mogu se očekivati i resekcije, ekskluzije ili diverzije, no tačni oblik operativnog zahvata procjenjuje hirurg shodno individualnom stanju i povredi pacijenta.

Ovakvi zahvati nose određene rizike od nastanka:

• opsežnog krvarenja koje može zahtijevati transfuziju
  • infekcije rane na površini tijela ili infekcije unutar organizma
  • krvnih ugrušaka
  • povreda okolnih organa.

Priprema za obradu povreda gornjeg digestivnog sistema

Ovakvi operativni zahvati se vrše hitno, u vrlo kratkom vremenskom periodu nakon nastanka trauma. Tada su mjere pripreme strogo ograničene.

Po prijemu se vrši fizikalni pregled i procjena općeg stanja pacijenta. Preoperativna procjena uključuje laboratorijske pretrage krvi, EKG, te slikovne dijagnostičke pretrage poput CT-a, ultrazvuka i slično. Ponekad se može vršiti i endoskopija (uvođenje tanke cijevi sa kamerom kroz usnu šupljinu do jednjaka ili želuca), kako bi se tačno utvrdile karakteristike povrede, ukoliko to dozvoljava stanje pacijenta.

Na ovaj se način dobivaju informacije o tačnoj lokaciji i opsežnosti traume te o povredama okolnih tkiva, organa i krvnih sudova.

Važno je odrediti i definirati poremećaje koji ugrožavaju život, te što prije početi sa njihovim tretmanom.

Tačan oporavak ovisi o individualnom stanju pacijenta. Ovisi o opsežnosti i lokalizacije povrede, zahvaćenosti drugih organa, općeg zdravstvenog stanja pacijenta, te ranije prisutnih bolesti.

Pacijenti se obično zadržavaju nekoliko dana u bolnici, a ukoliko je stanje izrazito ozbiljno, može uključivati i boravak na jedinici intenzivne njege. Detaljno se prate vitalni znaci i bilo kakve promjene u općem stanju.

Sve upute nužne za što brži i uspješniji oporavak pacijent će dobiti pri konsultaciji sa ljekarom.

Obrada povreda gornjeg digestivnog sistema