Skip to main content
abdominalna

Laparoskopska operacija kile

Pretražite

Uvod

Kila (hernija, bruh) je naziv za jasno vidljivo izbočenje koje se najčešće pojavljuje na prednjem trbušnom zidu. Može se pojaviti i u području prepone. Izbočenje zapravo predstavlja tkivo trbušnog zida ili dijelove trbušnih organa (primarno vijuga crijeva) koji prodiru kroz oslabljena područja zida trbušne šupljine, te posljedično strše sa površine našeg tijela.

Hernije mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, s obzirom na to da dijelovi organa i tkiva koje ih sačinjavaju mogu u potpunosti ostati bez dopreme kisika i hranjivih tvari, te se značajno može poremetiti lokalni krvotok. To čak može dovesti do odumiranja zahvaćenih tkiva. Mogu se pojaviti i ozbiljne infekcije.

Izrazito je važno što prije vratiti izbočene dijelove u unutrašnjost trbušne šupljine.

Laparoskopski postupak je poseban hirurški metod koji podrazumijeva minimalnu invazivnost. To znači da operacija neće uključivati stvaranje velikog reza na nivou trbuha, već stvaranje nekoliko manjih.

Prednosti laparoskopske operacije su:

  • manja bol
  • brži oporavak
  • brži povratak poslu
  • bolji estetski rezultati, uz stvaranje minimalnih ožiljaka.

Šta je laparoskopska operacija kile?

Laparoskopska operacija kile podrazumijeva proceduru uklanjanja kile (vraćanja izbočenih organa i tkiva u unutrašnjost abdomena) uz pomoć manjih rezova na površini trbušnog zida.

Ko su kandidati za laparoskopsku operaciju kile?

Laparoskopskom metodom se obično tretiraju manje i jednostavnije hernije. Najčešći tipovi hernija koji se rješavaju laparoskopskim pristupom jesu:

  • ventralne hernije (lokalizirane na duž centralne linije prednjeg trbušnog zida - tu se ubraja i pupčana kila)
  • ingvinalne hernije (lokalizirane u području prepone)
  • ponavljajuće hernije (koje se pojavljuju ponovno na istom mjestu, nakon već izvršenog postupka uklanjanja). 

Izvođenje

Za izvođenje ove procedure pacijentu se daje opća anestezija. Hirurg potom pravi 3-4 manja reza na prednjem trbušnom zidu, oko same hernije. Veličine su oko 1 cm. Kroz rezove se unose uređaji koje nazivamo “portovi”. Prvo kroz takav otvor se može unijeti cjevčica putem koje se trbušna šupljina pacijenta puni zrakom, kako bi se sama procedura lakše izvela. Dalje se kroz otvor uvodi uređaj imena “laparoskop” – tanka, savitljiva cjevčica sa kamerom, kako bi se obezbijedio vizuelni prikaz područja operacije. Nakon toga se kroz ostale rezove unose različiti hirurški instrumenti, pomoću kojih se izvodi sami operativni zahvat, odnosno vraćanje tkiva i organa koji sačinjavaju kilu nazad u abdomen. Na kraju se kroz rezove unosi manja “mreža”, koja će se postaviti tačno na mjesto gdje je zid abdomena bio oslabljen s unutrašnje strane, odnosno gdje se pojavila sama hernija. Cilj je spriječiti ponovno nastajanje hernije na istom oslabljenom području.

Nakon toga se rezovi zašivaju te se pokrivaju sterilnim gazama i flasterima.

Rizici

Rizici nisu veliki i komplikacije su izrazito rijetke, ali postoje minimalni rizici od:

  • opsežnog krvarenja koje može zahtijevati transfuziju
  • infekcije
  • stvaranja krvnih ugrušaka
  • ponovnog nastajanje kile
  • oštećenja okolnih organa
  • reakcije na anesteziju.

Priprema za laparoskopsku operaciju kile

Za potpunu pripremu za postupak potrebno je da:

  • pacijent ne konzumira hranu ili piće barem 6-8 sati prije procedure - za sprječavanje dehidratacije obezbjeđuju se infuzije tečnosti
  • uz konsultaciju sa ljekarom može se zahtijevati privremeni prestanak konzumiranja određenih lijekova
  • s obzirom na to da će biti aplicirana anestezija tokom postupka, te lijekovi protiv boli tokom oporavka, potrebno je obezbijediti prijevoz nakon procedure. 

Uvijek se prije operacije vrši preoperativna procjena stanja pacijenta koja uključuje, primarno, kontrolu krvne slike i različite slikovne dijagnostičke metode, poput ultrazvučnog snimka i sl., kako bi se dobilo što više podataka o stanju pacijenta.

Oporavak

Nakon procedure pacijent se može probuditi uz određenu bol na području rezova i u trbuhu, te se može očekivati pojava zamora i mučnine. Može se osjećati i bol u području ramena ili grudi, zbog zraka koji se upuhivao u trbušnu šupljinu. Početni simptomi prolaze za 1-2 dana. Mogu se koristiti lijekovi protiv bolova ili led na području reza kako bi se ovi simptomi ublažili. Važno je razgovarati sa ljekarom prije kako bi se utvrdila tačna i sigurna procedura. Obično se u bolnici ostaje 1-2 dana, ali je po potrebi moguć i duži boravak.

Prva sedmica ili dvije se smatraju vremenom kada je potrebno pretežno mirovati te po potrebi uzimati lijekove protiv boli. Poželjno je da se što prije krene za laganim kretanjem, barem do toaleta. Nakon toga se preporučuje postepeno vraćanje svakodnevnim aktivnostima. Nikako se ne smiju podizati teški predmeti i poželjno je dosta odmarati kako bi se organizam oporavio.

Smatra se da je za povratak svakodnevnim aktivnostima potrebno barem 1-2 sedmice, međutim tačno vrijeme zavisi i od načina kako je protekla operacija, ali i od individualnog zdravstvenog stanja pacijenta prije operacije. Potpuni oporavak se očekuje za 3 mjeseca.

Vršit će se kontrolni pregledi sa ljekarom: prvi nakon mjesec dana, a ostali zavise od individualnog stanja pacijenta.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Laparoskopska operacija kile

Prihvaćam uslove korištenja