abdominalna

Evakuacija gnoja iz trbušne šupljine drenažom

Apsces je vrećica ispunjena gnojem koja nastaje kada se tijelo pokušava oduprijeti infekciji. Infekciju mogu uzrokovati bakterije, gljivice ili paraziti. Najčešći tip apscesa je apsces kože, koji je vrećica ispunjena gnojem koja se formira ispod kože.

Šta je drenaža abdominalnog apscesa?

Apsces je nakupina gnoja koja je okružena zidom tkiva, a ona će da uzrokuje bolnu kvržicu. Unutar ovog zida stvara se gnoj. Kako se količina gnoja povećava, kvržica raste i uzrokuje bol. Apsces možete dobiti bilo gdje u tijelu, a jedan od najčešćih je abdominalni apsces. Većina ljudi ima stalne bolove u trbuhu i temperaturu. Kompjuterizirana tomografija ili neki drugi slikovni test može razlikovati apsces od drugih gastrointestinalnih problema.

Abdominalni apscesi mogu nastati ispod dijafragme, u sredini trbuha, u zdjelici ili iza trbušne šupljine. Apscesi se također mogu formirati u ili oko bilo kojeg trbušnog organa, poput:  bubrega, slezene, gušterače, jetre ili u prostati. Neliječeni apscesi mogu rasti i oštetiti okolne krvne žile i organe.

Incizija i drenaža apscesa je postupak koji se koristi za ublažavanje pritiska i boli uzrokovanih nakupljanjem tekućine u apscesu.

Cilj drenaže abdominalnog apscesa je:

• smanjiti veličinu apscesa - to ćemo učiniti tako što ćemo omogućiti istjecanje tekućine
  • spriječiti širenje infekcije.

Antibiotici služe za ubijanje bakterija u neposrednom području oko apscesa. Ako se ne liječi, rana može dovesti do sepse.

Ko su kandidati za drenažu abdominalnog apscesa?

Drenaža abdominalnog apscesa je potrebna ukoliko se apsces pojavio kao posljedica:

• upale slijepog crijeva
  • divertikulitisa
  • Crohnove bolesti
  • Pankreatitisa
  • upalne bolesti zdjelice
  • perforacije crijeva zbog raka, čira ili ozljede
  • postoperativno nastali apscesi.

Skoro svi abdominalni apscesi moraju biti drenirani tako da gnoj bude uklonjen, a to je moguće izvršiti hirurškim zahvatom, iglom ili kateterom. Za usmjeravanje i postavljanja igle ili katetera, ljekar koristi CT ili ultrazvučno skeniranje.

Apsces se tretira antibiotskom terapijom i po potrebi drenažom apscesa.

Drenaža apscesa se odvija na sljedeći način:

1. Ljekar će vas zamoliti da sjednete ili legnete na stol.
  2. Ljekar će primijeniti lokalni anestetik na područje oko apscesa kako bi područje utrnulo.
  3. Vaš ljekar će napraviti mali rez u apscesu. Tako će se apsces iscijediti i uklonit će se sav preostali gnoj i mrtvo tkivo. On će ostaviti apsces otvorenim kako bi preostali gnoj mogao iscuriti.
  4. Na to područje će se staviti čist, suh zavoj.
  5. Rez će zacijeliti sam od sebe, a može iza sebe ostaviti ožiljak na mjestu reza.

Za unutarnje apscese vaš ljekar može izvesti aspiraciju iglom.

1. Ljekar će vas zamoliti da sjednete ili legnete na stol.
  2. Ljekar će primijeniti lokalni anestetik na područje oko apscesa kako bi područje utrnulo ili opću anesteziju.
  3. Iglu će postaviti na mjesto pomoću ultrazvuka ili CT skeniranja.
  4. Drenirat će apsces pomoću igle.
  5. Osim toga, moguće je da vam naprave mali rez na koži i umetnu tanku plastičnu cjevčicu koja se zove drenažni kateter koji omogućuje drenažu apscesa u vrećicu. Možda ćete morati ostaviti vrećicu na mjestu sedmicu ili više.

Ako se apsces ne može sigurno drenirati iglom ili kateterom, možda će biti potrebna hirurška drenaža. Nakon što je apsces dreniran, potrebno je hirurški liječiti i izvor infekcije. Naprimjer, ako je apsces uzrokovan perforacijom debelog crijeva, liječnici obično uklanjaju taj dio debelog crijeva.

Drenaža abdominalnog apscesa nosi jako male rizike, a neki od njih su:

• krvarenje sa mjesta drenaže
  • pojačana bol na mjestu drenaže
  • crvenilo i oteklina na mjestu drenaže
  • groznica
  • razvoj bakterijemije i sepse
  • hronični drenažni sinusi i fistule koji nastaju sekundarno zbog neadekvatne drenaže dubokih ili kompliciranih apscesa.

Priprema za drenažu abdominalnog apscesa

Nije potrebna posebna priprema za izvođenje ove procedure.

Ukoliko se pacijent u dogovoru sa odgovornim ljekarom odluči na drenažu abdominalnog apscesa, obavlja se priprema pacijenta za postupak. Na taj način se minimiziraju rizici komplikacija i olakša obavljanje same procedure.

Sama priprema pacijenta se sastoji od nekoliko koraka:

1. Anamneza - pacijent dostavlja kompletnu medicinsku historiju i obavještava ljekara o trenutnim i prethodnim oboljenjima, lijekovima koje koristi i ukoliko postoje alergije na određene lijekove.
  2. Fizički pregled - na ovaj se način vrši procjena zdravstvenog stanja pacijenta. Ljekar će provjeriti je li vaš trbuh osjetljiv. Ponekad se apsces može napipati kao masa u središnjem dijelu.
  3. Laboratorijska analiza krvi
  4. Kompjuterizirana tomografija ili CT skeniranje kojim se vidi unutrašnjost trbuha. Mogu se koristiti i druge tehnike, poput ultrazvuka ili magnetske rezonancije (MRI).
  5. Edukacija o mogućim komplikacijama i rizicima samog zahvata kao i njegovim prednostima.

Nakon urađene procedure bit ćete odvedeni u sobu za oporavak gdje ćete mirno sjediti ili ležati, a medicinski tehničar će pratiti vaše stanje.

Liječnik će vam dati upute o tome kako se brinuti za svoju ranu kada odete kući nakon zahvata.

• Područje je potrebno održavati čistim i suhim.
  • Koristiti sve propisane antibiotike kako bi se spriječila daljnja infekcija.
  • Održavati pravilnu prehranu - ako ljudi ne mogu jesti zbog apscesa ili zbog uzroka apscesa, mogu primati prehranu kroz cijev (Enteralna prehrana kroz cijev) ili venu (Parenteralna prehrana).

Ovisno o veličini apscesa, može proći sedmica ili dvije da rana zacijeli.

Evakuacija gnoja iz trbušne šupljine drenažom