ivf

Prirodno praćenje ovulacije za ciljane odnose

Prirodno praćenje ovulacije je metoda koja se koristi za praćenje plodnih dana, i na osnovu toga se planiraju spolni odnosi u cilju začeća, također predstavlja i prirodnu kontracepcijsku metodu (sprječavanje trudnoće koja se temelji na prepoznavanju plodnih i neplodnih dana žene), te na temelju toga periodično suzdržavanje od spolnih odnosa tokom menstrualnog ciklusa.

Šta je prirodno praćenje ovulacije za ciljane odnose?

Metoda prirodnog praćenja ovulacije se temelji na praćenju trajanja menstruacijskog ciklusa, te promatranju i bilježenju prirodnih znakova na tijelu žene koji upućuju na njene “plodne dane”, kao što je izgled cervikalne sluzi i praćenje porasta bazalne temperature. Ovulacija je otpuštanje zrele jajne ćelije iz jajnika koja može preživjeti samo 12-24 sata ako ne dođe do oplodnje. Spermiji mogu preživjeti 3-5 dana. Uzimajući u obzir ova dva podatka, znači da u svakom menstrualnom ciklusu ima 6 plodnih dana koje treba izbjeći kako ne bi došlo do trudnoće. Menstrualni ciklus se računa od prvog dana menstrualnog krvarenja do prvog dana sljedeće menstruacije. Normalno trajanje menstrualnog ciklusa smatra se 21-35 dana, a sama menstruacija 2-7 dana. Većina žena ima cikluse od 25-28 dana. Menstrualni ciklus se dijeli na 2 faze: period koji prethodi ovulaciji (proliferativna faza) i period nakon ovulacije (sekrecijska faza). S obzirom na to da je trajanje 2. faze ciklusa stabilno i traje oko 14 dana od ovulacije, te da je 1. faza menstrualnog ciklusa promjenjivog trajanja. Različiti stresni događaji poput emocionalnog stresa, bolesti, naglog mršavljenja, intenzivne tjelovježbe mogu dovesti do promjene dužine trajanja ciklusa i vremena ovulacije, što smanjuje pouzdanost ove metode.  Dva su glavna ženska spolna hormona koji upravljaju svim tim promjenama: estrogen i progesteron. Estrogen je glavni hormon u predovulatornoj fazi, a progesteron nakon ovulacije. Količina estrogena se povećava kako se približava ovulacija, što se očituje sve većom lučenjem cervikalne sluzi koja vlaži rodnicu. Pred ovulaciju sluz je rijetka, vodenasta, prozirna i rastezljiva. Takva promjena sluzi u vrijeme ovulacije omogućava preživljavanje spermija 3 dana, te brži prolaz kroz maternicu prema jajnoj ćeliji. Nakon ovulacije količina estrogena se smanjuje, a raste količina progesterona. Nakon ovulacije sluz postaje oskudnija, gusta, mutna te predstavlja barijeru za prolazak spermija.

Bazalna temperatura je toplina koju naše tijelo proizvodi u stanju potpunog mirovanja i prosječno iznosi 36,5 °C. Porastom količine progesterona neposredno nakon ovulacije dolazi do porasta bazalne tjelesne temperature za 0,4 do 0,8 °C i ostaje tako povišena do sljedeće menstruacije. Ako se 3 uzastopna dana mjeri povišena bazalna temperatura, dokazujemo da je bila ovulacija.

Ko su kandidati za prirodno praćenje ovulacije?

Prirodno praćenje ovulacije mogu koristiti sve žene koje žele spriječiti neželjenu trudnoću ili one žene koje planiraju trudnoću. Na osnovu ove metode žene imaju uvid kad nastupaju plodni dani, te na osnovu toga apstiniraju ili planiraju spolne odnose.

Plodni dani se mogu računati prema :

• Knausovoj metodi: (PD- plodni dani, NKC – najkraći ciklus, NDC – najduži ciklus)

PD = (NKC - 15d - 2d) do (NDC -15d + 2 d)

Ako je ciklus stabilan i traje 28 dana, prema ovoj formuli plodni dani su od 9. do 15. dana brojeći od prvog dana prethodne menstruacije.

• Prema modificiranoj Oginovoj metodi:

PD = (NKC – 18 d) do (NDC – 11 d).

Ako ciklus traje 28 dana, plodni dani su od 10. do 17. dana.

Početkom ciklusa sluz je oskudna, gusta i ljepljiva, te ju žena obično ne primjećuje, odnosno ima osjećaj da je rodnica suha. To se smatra “sigurnim” danima kada je rizik trudnoće malen. Čim žena primijeti sluz, odnosno pojavi se osjećaj vlažnosti rodnice počinju plodni dani. Ako ciklus traje 28 dana, onda su plodni dani oko 8-9. dana. Vrhunac obilnosti sluzi koja je vodenasta, prozirna, rastezljiva javlja se 1-2 dana prije ovulacije.

Bazalna temperatura se mjeri ujutro prije ustajanja, otprilike u isto vrijeme i nakon najmanje 6 sati neprekinutog sna. Da bi se ova metoda mogla početi primjenjivati, potrebno je pratiti bazalnu temperaturu tokom nekoliko prethodnih ciklusa. Spolni odnosi se ograničavaju samo na drugu fazu ciklusa, odnosno 3 do 4 dana nakon zabilježenog porasta bazalne temperature.

Prirodno praćenje ovulacije za ciljane odnose ne nosi rizike za ženu.

Priprema za prirodno praćenje ovulacije

Za prirodno praćenje ovulacije nije potrebna specifična priprema. Dovoljno je da pacijentica zabilježi prvi dan kada se javlja menstrualno krvarenje, te na osnovu iduće menstruacije izračuna trajanje njenog menstrualnog ciklusa. Potrebno je da žena prati izgled cervikalne sluzi, da vrši mjerenje jutarnje bazalne temperature, te da registrira porast tjelesne temperature. Nakon porasta tjelesne temperature u iduća 3-4 dana može planirati spolne odnose ako planira trudnoću ili se suzdržavati od spolnih odnosa ako ne planira trudnoću.

Oporavak nije potreban za metodu prirodnog praćenja ovulacije.

Prirodno praćenje ovulacije za ciljane odnose