- Početna
- Odjeljenje za liječenje neplodnosti
- Mikrotesa\Pesa\Mesa
Pretražite
Uvod
Šta su microTESE, te TESA/PESA/MESA?
Ko su kandidati za microTESE/TESA/PESA/MESA?
Izvođenje
Rizici
Priprema za microTESE/TESA/PESA/MESA
Oporavak
Uvod
U potpomognutoj oplodnji postoji mnogo različitih postupaka. Koji postupak je najadekvatniji zavisi od mnoštva individualnih faktora para, ali primarno od činjenice da li je potpomognuta oplodnja potrebna zbog spermatozoida ili jajne stanice.
Šta su microTESE, te TESA/PESA/MESA?
MicroTESE (mikroskopska testikularna ekstrakcija sperme) je hirurški postupak kojim se, uz upotrebu posebnih instrumenata i mikroskopa, direktno iz testisa muškarca izvade spermatozoidi, kako bi se obezbijedile adekvatne muške spolne stanice za oplodnju.
Ovaj postupak se koristi u slučajevima kada je muška neplodnost razlog za potrebu za potpomognutom oplodnjom.
Cilj ove tehnike je:
- dobiti najbolji mogući kvalitet sperme
- omogućiti adekvatnu količinu sperme za oplodnju jajne stanice
- smanjiti mogućnost oštećenja organa reproduktivnog sistema muškarca, s obzirom na to da se prilikom izvođenja jasno vide i najmanji krvni sudovi
Varijacije ove tehnike su i:
- TESA (testikularna aspiracija sperme) – postupak pri kojem se posebna igla uvodi u testis kroz kožu te se aspirira (uvlači) sperma
- PESA (perkutana epididimalna aspiracija sperme) – postupak pri kojem se sperma uvlači, zajedno sa tečnošću iz ostatka reproduktivnog sistema, iz epididimisa (posebnog kanala koji se nadovezuje na testis) specijalnom iglom direktno kroz kožu skrotuma
- MESA (mikrohirurška epididimalna aspiracija sperme) – postupak pri kojem se pravi mikrohirurški rez na koži, kroz koji se uvodi posebna igla u epididimis koja uvlači tečnost i spremu.
Ove metode se obično primjenjuju tek nakon microTESE procedure, ukoliko ona nije uspješna. Razlog za to su manje mogućnosti oštećenja koje nastaju prilikom microTESE operacije.
Ko su kandidati za microTESE/TESA/PESA/MESA?
Kandidati za micro-TESE tehniku jesu muškarci sa azoospermijom (poremećajem proizvodnje spermatozoida, pri kojem unutar sperme muškarca spermatozoidi u potpunosti izostaju).
Azoospermija može nastati iz različitih razloga i ne tretiraju se svi slučajevi navedenom procedurom. Azoospermiju po uzroku nastanka dijelimo na:
- opstruktivnu – nastaje kada postoji određena prepreka u muškom reproduktivnom sistemu, koja sprječava spermatozoide da se normalno kreću
- neopstruktivnu – nastaje kada se spermatozoidi uopće ne proizvode.
Izvođenje
MicroTESE hirurški postupak traje oko 1-2 sata. Za postupak se primjenjuje opća anestezija.
Ljekar pravi rez na području kože skrotuma, a potom pravi i jedan rez na samom testisu, kako bi se omogućio direktni pristup području koje proizvodi spermatozoide. Tkivo se posmatra pod mikroskopom sa uvećanjem 24 puta kako bi se identificirala područja za koje postoji veća vjerovatnoća da mogu proizvesti spermatozoide. Pošto se kanalići gdje se odvija spermatogeneza mogu uočiti pod mikroskopom, urolog može uzeti iz tog djela tkiva koje šalje u labaratorij. Zatim se uz posebne procedure izdvajaju spermatozoidi.
Ukoliko su jajne ćelije od majke spremne za oplodnju, odmah se može vršiti postupak in-vitro fertilizacije/ mikroinjekcija (ICSI). Dio tkiva (ili cjelokupni uzorak) može se poslati i na zamrzavanje, koje se može koristiti kasnije za postupak.
Ostale procedure (TESA/PESA/MESA) se baziraju na korištenju posebne igle koja se uvodi kroz kožu. Ovi postupci se vrše u lokalnoj anesteziji i traju ukupno 10-20 minuta.
Rizici
Potencijalni rizici ovog hirurškog postupka su:
- krvarenje
- infekcije
- oštećenje testisa (što je izrazito rijetko).
Priprema za microTESE/TESA/PESA/MESA
Za potpunu pripremu za postupak potrebno je da:
- pacijent ne konzumira hranu ili piće barem 6-8 sati prije postupka
- uz konsultaciju sa ljekarom može se zahtijevati privremeni prestanak konzumiranja određenih lijekova
- preporučuje se tuširanje prije dolaska na operaciju – uz izbjegavanje upotrebe losiona, parfema, dezodoransa, te postupaka uklanjanja dlačica
- s obzirom na to da će biti aplicirana anestezija tokom postupka, te lijekovi protiv boli tokom oporavka, potrebno je obezbijediti prijevoz nakon procedure.
Oporavak
Nakon zahvata pacijent se može probuditi uz određenu bol i zamor. Obično se u bolnici ostaje nekoliko sati dok se povuku efekti anestezije, te se očekuje odlazak kući isti dan.
Na mjestu rane i šava nalazit će se gaze i flasteri. Previjanje je potrebno 48 sati od operacije. Konci sami otpadaju nakon 7 dana.
Prvih 5 dana se smatra vremenom kada je potrebno pretežno mirovati, te po potrebi uzimati lijekove protiv boli. Poželjno je da se što prije krene za laganim kretanjem, barem do toaleta. Pacijentima se preporučuje nošenje užeg donjeg veša ili suspenzora u ovome vremenskom periodu. Tuširanje se preporučuje nakon 3 dana, uz izbjegavanje grubog dodira i trljanja područja rane. Nakon toga se preporučuje postepeno vraćanje svakodnevnim aktivnostima.
Nikako se ne smiju podizati teški predmeti i poželjno je dosta odmarati kako bi se organizam oporavio. Pacijenti trebaju izbjegavati i spolne odnose u ovome periodu.
Smatra se da je za potpuni oporavak potrebno barem 2 sedmice, međutim tačno vrijeme zavisi od individualnog zdravstvenog stanja pacijenta.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.