Skip to main content
kardiologija

Testovi opterećenja srca (treadmill test, ergometrija)

Pretražite

Uvod

Test stresa pri vježbanju pomaže da se utvrdi koliko dobro Vaše srce reagira pri naporu. Obično uključuje hodanje na traci za trčanje ili pedaliranje na stacionarnom biciklu dok je priključen na EKG radi praćenja aktivnosti vašeg srca.

Šta je ergometrija?

Test stresa, poznat i kao EKG pri vježbanju, neinvazivni je test koji procjenjuje koliko dobro Vaše srce podnosi fizičku aktivnost praćenjem vašeg srčanog ritma, krvnog pritiska i ukupnog odgovora vašeg srca tokom vježbanja pomoću elektrokardiograma (EKG).

Naprezanje srca (vježbanjem ili upotrebom stimulativnih lijekova da bi srce kucalo brže i jače) može pomoći u identifikaciji koronarne arterijske bolesti. Kod koronarne arterijske bolesti protok krvi kroz koronarne arterije (koje opskrbljuju krvlju srčani mišić) je djelomično ili potpuno blokiran. Ako su koronarne arterije samo djelimično blokirane, srce može imati adekvatnu opskrbu krvlju kada je osoba u mirovanju, ali ne i kada srce radi pri naporu. Dakle, testiranje srca tokom stresa može pomoći u otkrivanju bolesti koronarnih arterija. Osim toga daje objektivan uvid u toleranciju na napor i eventualne poremećaje ritma u naporu. 

Ko su kandidati za ergometriju?

Test stresa je vrlo često izvođen test kako bi se saznalo:

·    Koliko dobro Vaše srce pumpa krv?

·    Da li Vaše srce dobija adekvatnu opskrbu krvlju?

·    Kakav je Vaš performans u fizičkoj aktivnosti (vožnja trake za trčanje ili stacionarnog bicikla) u usporedbi s drugim osobama Vaših godina i spola?

·    Ako se Vaši simptomi (nelagoda u grudima, otežano disanje, osjećaj kao da Vam srce ubrzava ili čak vrtoglavica) mogu ponoviti tijekom fizičke aktivnosti.

To olakšava identifikaciju i procjenu određenih srčanih problema kao što su:

·    Problemi sa mišićima ili zaliscima na srcu

·    Adekvatna opskrba krvlju Vašeg srčanog mišića

·    Električna stabilnost Vašeg srca u mirovanju i tokom vježbanja

·    Testovi srčanog stresa pomažu zdravstvenim radnicima da utvrde da li su Vam potrebna dodatna, često invazivnija testiranja za potvrdu dijagnoze ili da li liječenje može smanjiti rizik od srčanog udara i učiniti da se osjećate bolje.

Izvođenje ergometrije

Mali, ljepljivi senzori (elektrode) postavljaju se na kožu grudnog koša i abdomena. Ovi senzori su provodnicima povezani sa EKG aparatom, koji kontinuirano bilježi električnu aktivnost srca.

Napravit će se osnovni snimak. Zatim ćete hodati na traci za trčanje ili voziti stacionarni bicikl sve većim tempom i nagibom. Vaše srce će nastaviti da pumpa sve jače i brže kako se tempo povećava, što može pomoći u otkrivanju bilo kojeg od gore navedenih problema.

Tempo vježbe i snaga potrebna za to opterećenje postepeno se povećavaju. EKG se prati kontinuirano, a krvni pritisak se mjeri u intervalima. Obično se od osobe koja se testira traži da nastavi raditi sve dok broj otkucaja srca ne dostigne između 80% i 90% maksimuma za dob i spol. Ako simptomi, kao što su otežano disanje ili bol u grudima, postanu previše uznemirujući ili ako se na EKG-u ili snimcima krvnog tlaka pojave značajne abnormalnosti, test se prekida.

Rizici

Stres test je općenito siguran. Komplikacije su rijetke. Moguće komplikacije stres testa vježbanjem su:

·    Nizak krvni pritisak. Krvni pritisak može pasti tokom ili odmah nakon vježbanja. Pad krvnog pritiska može izazvati vrtoglavicu ili nesvjesticu. Problem će vjerovatno nestati nakon što vježba prestane.

·   Nepravilni srčani ritmovi, koji se nazivaju aritmije. Aritmije koje se javljaju tokom testa opterećenja obično nestaju ubrzo nakon prestanka vježbanja.

·    Srčani udar, koji se naziva i infarkt miokarda. Iako vrlo rijetko, moguće je da stresni test vježbanjem može uzrokovati srčani udar.

Priprema za ergometriju

Za pripremu:

·    Nemojte jesti ništa u satima koji prethode testu. Ako imate nuklearni stres test, možda nećete moći jesti sve dok ne završite test.

·    Izbjegavajte kofein 24 sata prije testiranja. To uključuje kafu, čaj, energetska pića i određene lijekove bez recepta.

·    Ne pušite i ne koristite duhanske proizvode.

·    Prestanite uzimati određene lijekove na recept na dan vašeg testa. To uključuje beta-blokatore, digitalis preparate i inhalatore za astmu. Razgovarajte sa svojim ljekarom prije nego što prestanete uzimati bilo koji lijek.

·    Pokušajte da se opustite. Prirodno je biti nervozan zbog testiranja srca, ali osjećaj anksioznosti može utjecati na vaše rezultate.

·    Nosite laganu, udobnu odjeću i čvrste cipele za hodanje.

Oporavak

Nakon završetka ili prekida testa, zdravstveni radnici će pratiti Vaše simptome, broj otkucaja srca, krvni pritisak i EKG dok se ne vrate u normalan opseg. Ovo traje oko 15 minuta. Nakon završenog testa i eventualno kratkog oporavka od napora slobodni ste ići kući.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Testovi opterećenja srca (treadmill test, ergometrija)

Prihvaćam uslove korištenja