kardiologija

Preoperativni pregled i procjena rizika

Nekoliko faktora utječe na to kako može proći operativni zahvat. Jedan od najvažnijih je stanje srca pacijenta koji se podvrgava operaciji. Upravo se iz tog razloga vrše posebni pregledi kojima se nastoje utvrditi individualni rizici konkretnog operativnog zahvata.

Šta je preoperativni pregled?

Preoperativni pregled podrazumijeva posebnu procjenu zdravstvenog stanja pacijenta koji se trebaju podvrgnuti određenom operativnom zahvatu.

U sklopu preoperativnog pregleda se mogu vršiti i određene dijagnostičke procedure koje zahtijevaju nešto duže vremena. Pacijent će pravovremeno biti obaviješten ukoliko spada u kategorije pacijenata koji trebaju vršiti dodatne procedure.

Ko su kandidati za preoperativne preglede?

Preoperativni kardiološki pregled je preporučen za sve pacijente sa poznatim srčanim oboljenjima te za pacijente sa tegobama koje ukazuju na mogućnost postojanja srčanih bolesti. Obim pregleda zavisi od vrste planiranog operativnog zahvata i kliničkog stanja pacijenta.

1. Anamneza

• U pitanju je razgovor sa pacijentom, kojime ljekar nastoji dobiti informacije o prisutnosti kardioloških (ali i ostalih) simptoma od interesa
  • Pacijent posebno treba istaći ukoliko je ranije imao simptome poput bolova iza grudne kosti, osjeta lupanja srca, ubrzanog ili usporenog kucanja srca, gušenja i nedostatka vazduha, vrtoglavice ili otoka na nogama
  • Obavit će se razgovor i o ranijim operativnim zahvatima koje je pacijent doživio, ranijim bolestima, te se u sklopu porodične anamneze, zaključuje se prisustvo nasljednih bolesti.

2.    Fizikalni pregled

• Podrazumijeva procjenu općeg stanja pacijenta
  • Ljekar određuje psihičko stanje, stanje svijesti, tjelesnu temperaturu, frekvenciju disanja, građu muskulature, visinu i tjelesnu težinu pacijenta, te krvni pritisak
  • Ljekar vrši detaljan pregled glave, vrata, grudnog koša, pluća i srca, trbuha i ekstremiteta, posmatrajući značajne promjene, slušajući stetoskopom odgovarajuće tonove i šumove, te pipanjem (palpacijom) i kucanjem (perkusijom) po odgovarajućim dijelovima tijela, dobija informacije o stanju određenih organa.

3.    Laboratorijska analiza krvi i urina

• Ovaj dio pregleda podrazumijeva uzimanje uzorka krvi, te uzorka urina od pacijenta, te slanje u laboratorij na analize određenih parametara
  • Dobivaju se informacije o stanju krvi pacijenta, prisustvu upalnih procesa, funkciji bubrega, jetre i sl.

4.    EKG (elektrokardiogram)

• Dio pregleda koji podrazumijeva postavljanje posebnih elektroda na ekstremitete i grudni koš pacijenta, koji bilježe električnu aktivnost srca
  • Dobivaju se informacije o mogućim poremećajima ritma ili drugim bolestima srca.

5.    RTG grudnog koša

• Podrazumijeva snimanje rentgenskog snimka grudnog koša
  • Pacijentu se objasni pozicija u kojoj se RTG snima
  • Dobivaju se informacije o izgledu srca i pluća, te velikih krvnih sudova.

6.    Ehokardiografija

• Podrazumijeva snimanje ultrazvučnog snimka srca
  • Pacijent oslobađa od odjeće gornji dio tijela, te liježe na lijevi bok
  • Ljekar stavlja gel na sondu, te sondom prelazi preko lijevog dijela grudnog koša i snima srce
  • Dobivaju se informacije o snazi i veličini srca, prisutnosti oštećenja i izgledu srčanih zalizaka.

7.    Ostale procedure koje mogu ući u sklop preoperativnog pregleda su:

• 24-satni Holter EKG monitoring – posebna procedura gdje se na grudni koš pacijenta postave elektrode povezane sa malim aparatom žicama,  koji se postavi oko pojasa; bilježi se EKG tokom 24 sata dok pacijent vrši svakodnevne aktivnosti
  • 24-satno ambulantno mjerenje krvnog pritiska – procedura gdje pacijent mjeri krvni pritisak tokom 24 sata, dok vrši svakodnevne aktivnosti
  • Ergometrija – procedura pri kojoj se bilježi EKG i krvni pritisak tokom izlaganja pacijenta određenom fizičkom naporu.

Na kraju se, na osnovu svih dobivenih informacija i nalaza, dobiva adekvatan i potpun uvid u zdravstveno stanje pacijenta, te se procjenjuje da li pacijent ima povećan rizik od nastanka određenih komplikacija tokom ili nakon operativnog zahvata.

Uopćeni preoperativni pregled ne nosi nikakve rizike po zdravstveno stanje pacijenta.

U slučajevima kada je potrebno izvođenje ergometrije, zahtijeva se poseban nadzor ljekara jer može doći do pogoršanja postojećih simptoma kod pacijenta.

Priprema za preoperativni pregled

Preoperativni pregled uglavnom ne zahtijeva nikakvu specijalnu pripremu.

Ukoliko se planiraju obaviti laboratorijske analize uzoraka krvi i urina, od pacijenta se zahtijeva da na dan uzimanja uzorka ne doručkuje (ne konzumira nikakvu hranu, ni piće, uključujući i kafu), te da donese uzorak prvog jutarnjeg urina, u unaprijed nabavljenu sterilnu bočicu.

Za preoperativni pregled ne postoje procedure oporavka.

Preoperativni pregled i procjena rizika