kardiologija

Mjerenje razine krvnog tlaka, šećera i lipida u krvi

Mjerenje razine krvnog tlaka, šećera i lipida u krvi može biti dio rutinskog zdravstvenog pregleda ili skrining za visok krvni tlak (hipertenziju). Uz pomoć adekvatnih aparata ova mjerenja moguće je obavljati i u kućnim uvjetima.

Šta je mjerenje razine krvnog pritiska, šećera i lipida u krvi?

Mjerenje razine krvnog pritiska, šećera i lipida u krvi može biti dio rutinskog zdravstvenog pregleda ili skrining za visok krvni tlak (hipertenziju). Uz pomoć adekvatnih aparata pojedina mjerenja moguće je obavljati i u kućnim uvjetima. Koliko često trebate kontrolirati krvni tlak, šećer i lipide u krvi ovisi o Vašim godinama i cjelokupnom zdravstvenom stanju.

Ko su kandidati za mjerenje krvnog pritiska, šećera i lipida u krvi?

Ovi testovi sastavni su dio cjelokupne zdravstvene zaštite svih ljudi (pacijenata). Stoga su kandidati za mjerenje navedeni:

• Osobe od 18 i više godina sa optimalnim krvnim tlakom i bez faktora rizika od srčanih bolesti (u sklopu sistematskih pregleda)
  • Ljudi u dobi od 40 i više godina ili mlađi s povećanim rizikom od visokog krvnog tlaka (svake godine)
  • Ljudi koji imaju hronična zdravstvena stanja, kao što su visok ili nizak krvni tlak ili srčana oboljenja (češće mjerenje)
  • Pacijenti koji imaju simptome visokog ili niskog šećera u krvi
  • Pacijenti koji dugotrajno koriste lijekove koji utječu na nivo šećera u krvi
  • Pacijenti koji su gojazni
  • Pacijenti koji nisu (dovoljno) fizički aktivni
  • Pacijenti sa visokom razinom stresa.

Mjerenje krvnog tlaka:

• Zdravstveni radnik postavlja stetoskop preko glavne arterije nadlaktice kako bi slušao protok krvi
  • Manžetna se postepeno napuhuje čime stišće ruku i postepeno zaustavlja protok krvi kroz arteriju
  • Zdravstveni radnik otvara ventil na ručnoj pumpi kako bi polako otpustio zrak u manžetni i vratio protok krvi
  • Nastavlja osluškivati protok krvi i puls i bilježi krvni tlak.

Za automatsko mjerenje manžetna za krvni tlak se automatski napuhuje i mjeri puls. U ovom slučaju stetoskop nije potreban.

Mjerenje šećera u krvi

Testiranja se danas vrše pomoću kapilarnog testa. Provodi se tako što se odgovarajući prst prvobitno dezinficira, a zatim ubode malom iglom. Potom se stisne njegov vrh i time formira kap krvi. Taj prst se lagano postavlja na test traku umetnutu u glukometar i očita vrijednost glukoze u roku nekoliko sekundi.

Mjerenje lipida u krvi:

• Test se provodi uzimanjem uzorka krvi, koji se vadi kroz iglu iz vene na ruci.

Test krvnog tlaka je jednostavan, brz i obično bezbolan. Međutim, manžetna za krvni pritisak stišće ruku dok se ona napuhuje. Nekim ljudima je ovo pomalo neprijatno. Osjećaj traje samo nekoliko sekundi.

Testiranje krvi iglom nosi određene rizike. To uključuje:

• Krvarenje
  • Infekciju
  • Modrice
  • Osjećaj vrtoglavice
  • Bol.

Priprema za mjerenje krvnog tlaka, šećera i lipida u krvi

Za ispitivanje krvnog tlaka obično nisu potrebne posebne pripreme. Ali sljedeći koraci mogu pružiti najpreciznije mjerenje:

• Nemojte pušiti, vježbati ili koristiti kofein 30 minuta do sat vremena prije testa.
  • Opustite se u stolici najmanje deset minuta prije testa.
  • Recite svom ljekaru o lijekovima koje uzimate. Neki lijekovi mogu utjecati na krvni tlak.

Ako je Vaš zdravstveni radnik naručio test glukoze u krvi natašte ili test lipida u krvi, ne smijete jesti ni piti ništa osim vode 12 sati prije testa, 24 sata prije testa ne smijete konzumirati alkohol.

Nakon mjerenja krvnog pritiska najčešće nećete imati nikakve posljedice, stoga ćete biti sposobni da se vratite uobičajenim aktivnostima. Ipak, moguća je pojava blage vrtoglavice, glavobolje i pritiska na ruci, stoga je prije vraćanja aktivnostima poželjno da još neko vrijeme ostanete u sjedećem položaju. Nekim pacijentima moguće je preporučiti da ponove mjerenje.

Tokom mjerenja šećera i lipida uzima se samo mala količina krvi, tako da ne biste trebali osjetiti nikakve značajne posljedice.

Međutim, neki ljudi osjećaju vrtoglavicu i nesvjesticu tokom i nakon testa. Ako Vam se to dogodi, recite to osobi koja provodi test kako bi Vam pomogla da se osjećate ugodnije. Nakon testa krvi, možete imati malu modricu na koži na mjestu ulaska igle. Povremeno se površina modrice može povećati. To može biti zato što je došlo do nedostatka pritiska na mjestu uboda ili je krvni sud oštećen iglom.

Mjerenje razine krvnog tlaka, šećera i lipida u krvi