kardiologija

Kontrolni pregled pacijenta sa srčanom insuficijencijom

Srčana se insuficijencija (SI) definira kao sindrom koji se manifestira nemogućnošću srca da primi ili istisne krv zbog strukturnih ili funkcionalnih srčanih oštećenja. Dijagnoza srčane insuficijencije se postavlja na osnovu simptoma, kliničkih znakova i dodatnih dijagnostičkih postupaka. Srčana insuficijencija zahtijeva od oboljelih svakodnevnu odgovornost i brigu za svoje zdravlje pridržavanjem raznih uputa u okviru svakodnevnog života: uzimanje preporučene terapije, umjereni fizički trening, ograničenje soli i masnoća u ishrani, ograničenje unosa tekućine, zabrana alkoholnih pića, zabrana pušenja i učestale kontrole kardiologa.

Šta je kontrolni pregled pacijenta sa srčanom insuficijencijom?

Kontrole kod kardiologa za pacijente sa srčanom insuficijencijom predstavljaju ključnu fazu brige o kardiovaskularnim oboljenjima. Neophodne su radi praćenja i evaluacije srčane funkcije, prilagodbe terapije te prevencije daljnjih komplikacija. Obuhvata niz dijagnostičkih postupaka čiji je cilj precizno određivanje trenutnog stanja srca. To uključuje elektrokardiogram (EKG), ehokardiografiju, ergometriju te laboratorijske pretrage za procjenu nivoa biomarkera zatajenja srca.

Ko su kandidati za kontrolni pregled pacijenta sa srčanom insuficijencijom?

Kandidati uključuju pacijente svih dobnih skupina s dijagnozom srčane insuficijencije, čime se osigurava pravovremeno prepoznavanje pogoršanja i potreba za dodatnim intervencijama.

Procedura kontrolnog pregleda pacijenata sa srčanom insuficijencijom počinje susretom sa specijalistom kardiologije. Nakon uzimanja anamneze i pregleda pacijent se upućuje na niz dijagnostičkih testova, uključujući EKG, ehokardiografiju , po potrebi ergometriju te analizu relevantnih laboratorijskih parametara. Ovi testovi se izvode s ciljem dobivanja sveobuhvatnih informacija o funkciji srca, omogućujući stručnjacima da donesu preciznu dijagnozu i prilagode terapiju prema individualnim potrebama pacijenta.

Slikovne metode dijagnostike imaju centralnu ulogu u dijagnozi i liječenju srčane insuficijencije. Od nekoliko dostupnih modaliteta ehokardiografija je metod izbora, kod pacijenata kod kojih se sumnja na SI zbog svoje: tačnosti, dostupnosti (uključujući mogućnost transporta), bezbijednosti i relativno malih troškova. Ehokardiografija se može dopuniti drugim modalitetima koji se biraju u skladu sa njihovim mogućnostima da odgovore na specifična klinička pitanja:

1. Rentgen grudnog koša
2. Transtorakalna ehokardiografija (TTE
3. Transezofagealna ehokardiografija (TEE)
4. Stres ehokardiografija
5. Magnetna rezonanca srca
6. Emisiona monofotonska kompjuterizirana tomografija (SPECT)
7. Pozitronska emisiona tomografija (PET)
8. Koronarna angiografija - kateterizacija srca
9. Desna kateterizacija srca.

Kontrolni pregled pacijenata sa srčanom insuficijencijom, u pravilu, ima niske rizike, s obzirom na to da se uglavnom radi o neinvazivnim dijagnostičkim postupcima. Međutim, moguće komplikacije uključuju alergijske reakcije na kontrastna sredstva, rijetko infekcije ili manje nelagode tokom izvođenja testova. U slučaju potrebe za invazivnim pregledima postoje opisani rizici.

Priprema za kontrolni pregled pacijenta sa srčanom insuficijencijom?

Ovisno o vrsti testova, priprema može uključivati post određenog vremenskog razdoblja, prestanak uzimanja određenih lijekova ili drugih specifičnih uputa.

Kontrolni pregled pacijenata sa srčanom insuficijencijom, u većini slučajeva, ne zahtijeva poseban oporavak. Pacijente kardiolog obavještava o rezultatima testova, dalje će ih uputiti u prilagodbu terapije, promjene životnih navika ili eventualno daljnje pretrage.

Liječenje srčane insuficijencije obuhvata promjenu životnih navika, farmakološku terapiju, a ponekad i minimalno invazivne ili operativne zahvate. U liječenje treba biti uključen sam pacijent, kao i članovi njegove porodice. Farmakološka terapija je osnova liječenja srčane insuficijencije, čiji je cilj olakšanje simptoma, poboljšanje kvaliteta života i životnog vijeka, te smanjenje broja hospitalizacija.

Kontrolni pregled pacijenta sa srčanom insuficijencijom