Skip to main content
kardiologija

Implantacija srčanog pacemakera za kontrolu srčane frekvencije

Pretražite

Uvod

Implantacija pejsmejkera je ugradnja malog elektronskog uređaja koji se obično postavlja ispod kože u predjelu grudnog koša (odmah ispod ključne kosti). Najčešća indiacija su poremećaji srčane sprovodljivosti koji rezultiraju usporenim ritmom rada srca.

Šta je pejsmejker?

Pejsmejker prati rad srca i po potrebi šalje električne impulse koji pomažu da Vaše srce normalno kuca. Spojen je na jednu ili više žica, poznatih kao elektrode za pejsing, koje idu do vašeg srca.

Pejsmejker sadrži generator impulsa i jednu ili više elektroda. Generator impulsa proizvodi električnu energiju koja je potrebna za stimulaciju srčanog mišića.

·    Moderni pejsmejkeri rade po individualnoj potrebi. To znači da se mogu programirati da prilagode brzinu pražnjenja kao odgovor na potrebe Vašeg tijela. Ako pejsmejker registrira usporen rad srca, on šalje signale stalnom brzinom. Ako oseti da Vam srce normalno kuca samo po sebi, ne šalje nikakve signale.

Većina pejsmejkera ima poseban senzor koji prepoznaje kretanje tijela. Ovo im omogućava da ubrzaju rad kada ste aktivni. 

Ko su kandidati za pejsmejker?

Pejsmejker može biti umetnut kako bi se stimulirao brži otkucaj srca kada srce kuca presporo i uzrokuje probleme koji se inače ne mogu ispraviti.

Problemi sa srčanim ritmom mogu uzrokovati poteškoće jer srce nije u stanju da ispumpa adekvatnu količinu krvi u tijelo. Ako je otkucaj srca prespor, krv se pumpa presporo. Kada tijelo ne dobije dovoljno krvi, mogu se pojaviti simptomi kao što su umor, vrtoglavica, nesvjestica ili otežano disanje.

Neki primjeri indikacija zbog kojih je potrebno implantirati pejsmejker uključuju poremećaje nastanka ili daljnjeg sprovodjenja srčanog ritma.

Izvođenje

Implantacija pejsmejkera obično traje 45 minuta do sat vremena.

Vaš specijalista za srce će ubrizgati lokalni anestetik u područje neposredno ispod ključne kosti i aplicirati dodatno sredstvo protiv boli u venu.

Napraviti će rez tik ispod vaše ključne kosti i formirati “džep”. Zatim se vrši preparacija ili punkcija vene kroz koju se uvode elektrode direktno u srčane komore. Operacija se izvodi pod stalnom rentgenskom kontrolom.

Indikacije

Pejsmejkeri su namijenjeni poboljšanju kvalitete Vašeg života i sprječavanju poremećaja uzrokovanih srčanim problemima. U slučaju poptunog srčanog bloka i znatno usporenog rada srca pejsmejker u potpunosti preuzima stimulaciju srca i omogućava normalan život. 

·Rizici

Implantacija pejsmejkera nosi niz mogućih komplikacija, o čemu možete razgovarati sa svojim zdravstvenim radnikom. Općenito, moguće su sljedeće komplikacije:

·    Alergijske reakcije: na lijekove i sredstva za dezinfekciju.

··    Kvarovi u radu pejsmejkera ili njegovih elektroda: U nekim slučajevima može doći do dislokacije elektroda i potrebe za revizijom.

·   Smetnje uzrokovane izvorima izvan vašeg tijela: Vaš zdravstveni radnik će vam dati upute o uređajima ili mašinama koje treba izbjegavati kako ne biste imali probleme s pejsmejkerom uzrokovane vanjskim električnim smetnjama. Na sreću, napredak u tehnologiji pejsmejkera znači da ove situacije nisu uobičajene.

·    Neočekivani problemi sa srčanim ritmom: Neki ljudi razviju probleme sa srčanim ritmom u rijetkim slučajevima zbog pejsmejkera. Vaš ljekar može razgovarati s Vama o ovim rizicima i pomoći Vam da ih izbjegnete.

Priprema za zahvat

Elektrokardiogram (EKG). Ovaj brz i bezbolan test provjerava električnu aktivnost srca. Neki lični uređaji, kao što su pametni satovi, mogu provjeriti otkucaje srca. Pitajte člana vašeg zdravstvenog tima da li je ovo opcija za vas.

Holter monitor. Ovaj prijenosni uređaj se nosi dan ili više za snimanje otkucaja srca i ritma tokom svakodnevnih aktivnosti. Može se uraditi ako EKG ne daje dovoljno detalja o srčanom problemu. 

Ehokardiogram. Ehokardiogram koristi zvučne valove za stvaranje slika srca koje kuca. Pokazuje kako krv teče kroz srce i srčane zaliske.

Testovi na stres ili vježbanje. Ovi testovi često uključuju hodanje na traci za trčanje ili vožnju stacionarnog bicikla dok se prati rad srca i ritam. Testovi vježbanja pokazuju kako srce reagira na fizičku aktivnost. 

U pripremi za zahvat:

·    Budite sigurni da imate nekoga ko će vas odvesti kući poslije operacije.

·    Ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi, obavezno razgovarajte sa svojim ljekarom. On ili ona će Vam reći da li treba da prestanete da ga uzimate prije zahvata. Uvjerite se da tačno razumijete šta Vaš ljekar želi da uradite.

·Informišite svog ljekara o svim lijekovima koje koristite. Neki mogu povećati rizik od problema tokom postupka. Vaš ljekar će Vam reći da li treba da prestanete da uzimate neki od njih prije procedure.

·    Pobrinite se da Vaš ljekar i bolnica imaju kopiju Vašeg plana njege unaprijed. Ako ga nemate, možda ga želite pripremiti. Omogućava drugima da saznaju vaše zdravstvene želje. Dobro je imati prije bilo koje vrste operacije ili zahvata.

Oporavak

Potrebno je ostati u bolnici jedan dan nakon implantacije pejsmejkera. Uređaj je programiran tako da odgovara potrebama Vašeg srčanog ritma prije nego što odete. Planirajte da Vas neko odveze kući iz bolnice.

Prve dvije sedmice nakon operacije trebate izbjegavati teža fizička opterećenja. Pri otpustu se daju detaljne informacije za njegu rane i kontrolni termin. Nemojte vršiti pritisak na područje na kojem je postavljen pejsmejker. Vaš zdravstveni tim će Vam reći koje lijekove možete bezbedno uzimati ako imate bol.

Nakon operacije se izdaje posebna knjižica sa informacijama o vrsti uredjaja koju je potrebno uvijek nositi sa sobom.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem e-maila zakazivanja@asabolnica.ba:
    • Ako vam je draže koristiti elektronsku komunikaciju, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila kako bismo dogovorili vaš termin.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem e-maila zakazivanja@asabolnica.ba:
    • Ako vam je draže koristiti elektronsku komunikaciju, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila kako bismo dogovorili vaš termin.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Implantacija srčanog pacemakera za kontrolu srčane frekvencije

Prihvaćam uslove korištenja