kardiologija

Holter EKG monitoring (24-satno praćenje srčane aktivnosti)

Holter EKG monitoring predstavlja dijagnostičku proceduru koja omogućava neprekidno praćenje električne aktivnosti srca tokom razdoblja od 24 sata ili duže. Ova metoda je od suštinskog značaja za otkrivanje nepravilnosti u srčanom ritmu koje se možda ne bi mogle identificirati putem standardnog EKG-a. Holter monitoring pruža dublji uvid u način na koji srce funkcionira tokom svakodnevnih aktivnosti i tokom sna.

Šta je Holter EKG monitoring?

Holter EKG monitoring je metoda koja koristi mali uređaj poznat kao Holter monitor, koji se direktno nosi na tijelu pacijenta. Ovaj uređaj neprekidno bilježi električne impulse srca tokom 24 sata ili dužeg vremenskog razdoblja. Rezultat je produženi elektrokardiogram (EKG), odnosno grafički zapis električne aktivnosti srca, koji omogućava liječnicima analizu srčane aktivnosti tokom svih aktivnosti u toku dana. Na ovaj način se mogu otkriti oboljenja srca koja se ne bi mogla zapaziti tokom standardnog EKGa i/ili identificirati radnje tokom dana koje su usko povezane sa manifestacijom oboljenja.

Ko su kandidati?

Holter EKG monitoring se primjenjuje za pacijente sa simptomima srčanih problema.

• Holter EKG monitoring je specifično namijenjen pacijentima koji manifestiraju simptome povezane s potencijalnim srčanim problemima. Ovi simptomi, kao što su nesvjestica, vrtoglavica, palpitacije (osjećaj lupanja srca) ili bol u grudima, često predstavljaju razlog za provođenje Holter monitoringa. Ovaj postupak pruža neprekidno praćenje srčane aktivnosti tokom 24 sata, čime se omogućava liječnicima otkrivanje nepravilnosti koje bi se mogle propustiti tokom standardnog EKG-a te korelaciju simptoma sa eventualnim poremećajima srčanog ritma.

Dijagnoza aritmija pomoću Holter EKG monitoringa

• Holter EKG monitoring igra ključnu ulogu u dijagnosticiranju aritmija. Pacijenti koji pokazuju znakove ili sumnju na aritmije, kao što su bradikardija, fibrilacija atrija, ventrikularne aritmije i druge nepravilnosti srčanog ritma, često su kandidati za ovu proceduru. Holter omogućava liječnicima precizno određivanje vrste aritmije i procjenu učestalosti njenih epizoda.

Praćenje odgovora na terapiju pomoću Holter EKG monitoringa

• Pacijenti koji se već podvrgavaju terapiji za srčane probleme mogu također imati koristi od Holter EKG monitoringa kako bi se pratila efikasnost terapije i promjene u srčanoj aktivnosti. Ovaj postupak pomaže liječnicima da prilagode terapiju i osiguraju najbolje rezultate za pacijente.

Kontinuirano praćenje zdravlja srca kod pacijenata sa historijom srčanih oboljenja

• Osobe koje su pretrpjele srčani udar, operaciju srca ili druge srčane probleme često zahtijevaju redovito Holter praćenje. Ovaj postupak omogućava liječnicima praćenje stanja srca i identificiranje promjena u srčanom ritmu nakon prethodnih intervencija.

Procedura počinje postavljanjem Holter monitora na pacijenta. Obično se koriste ljepljive elektrode za povezivanje s kožom na određenim mjestima na grudnom košu. Monitor se nosi u posebnom džepu ili je pričvršćen na pojas oko struka.

Pacijent nosi Holter monitor tokom 24 sata ili dužeg vremenskog razdoblja, uključujući vrijeme provedeno u snu. Tokom tog vremena monitor neprekidno bilježi električne impulse srca.

Od pacijenata se obično traži da vode dnevnik ili bilježe događaje kao što su fizička aktivnost, stres, simptomi i vrijeme kada su jeli. To pomaže liječnicima da povežu promjene u zabilježenom EKG-u sa stvarnim okolnostima.

Nakon završenog razdoblja praćenja, pacijent vraća Holter monitor medicinskom osoblju ili liječniku, gdje se podaci analiziraju, a zaključak predstavlja pacijentu zajedno sa smjernicama za buduće liječenje ili eventualno dodatne dijagnostičke metode.

Holter EKG monitoring je općenito siguran postupak, ali postoje potencijalni rizici i nelagodnosti koje pacijenti mogu iskusiti:

1. Iritacija kože: Prolongirano nošenje elektroda može izazvati iritaciju ili svrbež na koži. Važno je pažljivo postaviti elektrode i izbjegavati pretjerano trenje na koži.
  2. Problemi s lijepljenjem: Elektrode se drže na koži pomoću ljepljive trake, i u nekim slučajevima mogu se odvojiti ili nepravilno prionuti tokom praćenja. To može utjecati na kvalitetu podataka.
  3. Ograničena aktivnost: Pacijenti trebaju biti svjesni da se tokom nošenja monitora neće moći tuširati ili kupati.

Priprema za holter EKG monitoring

Prije Holter EKG monitoringa pacijenti trebaju:

• Obavijestiti medicinsko osoblje o svim alergijama na ljepljive trake ili materijale koji se koriste za elektrode, kao i trenutnim lijekovima koje koriste i historiji prijašnjih oboljenja.
  • Nositi udobnu odjeću koja omogućava lagan pristup koži za postavljanje elektroda.
  • Zabilježiti događaje poput fizičke aktivnosti, stresa i simptoma u dnevniku tokom razdoblja praćenja.

Nakon razdoblja praćenja, podaci s Holter monitora se analiziraju kako bi se procijenila srčana aktivnost. Liječnik tumači rezultate i razgovara sa pacijentom o dijagnozi i daljnjim koracima u liječenju, ako je potrebno. Pacijent se može vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima nakon povratka monitora.

Holter EKG monitoring (24-satno praćenje srčane aktivnosti)