Skip to main content
ginekologija

Testovi amnionske tekućine

Pretražite

Uvod

Testovi amnionske tekućine predstavljaju pretrage koje se rade u toku trudnoće s ciljem dobijanja mnogih informacija o zdravlju ploda. Amniocenteza jedan je od najčešćih postupaka koji se koristi za utvrđivanje eventualne nenormalnosti ploda. U toku postupka fetus se pomoću ultrazvuka posmatra na ekranu, dok liječnik kroz trbušnu stijenku probada iglu uzimajući uzorak plodove vode. Plodova voda predstavlja tekućinu u kojoj se nalazi fetus i koja ga štiti tokom trudnoće. Osim uzumanja uzorka tečnosti, liječnik prati i broj fetusa, otkucaje srca, dob, posteljicu te količinu plodove vode. 

Što su testovi amnionske tekućine?

Amnionska tekućina predstavlja tečnost koja okružuje fetus u uterusu i štiti ga tokom trudnoće. Budući da se u njoj nalaze ćelije i hemijski produkti ploda, testiranje plodove vode daje mnoge informacije o zdravlju ploda. Amniocenteza se radi u svrhu genetskog testiranja, dijagnostikovanja fetalne infekcije, za testiranje starosti pluća ploda, evaluacije Rh inkopatibilnosti majke i ploda, ali i kao tretman plohidramniona (prevelike količine plodove vode). Najbolje vrijeme za izvođenje amniocenteze je između 15. i 20. sedmice trudnoće, odnosno tokom drugog trimestra trudnoće. 

Tko su kandidati za testiranje?

Kandidati za amniocentezu su:

-trudnice kojima je došao pozitivan prenatalni skrining test, a nakon kojeg će amniocenteza potvrditi ili odbaciti tu sumnju

-trudnice koje su u ranijim trudnoćama imale neke genetske promjene

-trudnice starije od 35 godina jer u toj dobi postoji veći rizik od hromosomskih abnormalnosti

-pozitivna porodična anamneza, odnosno postojanje nekih genetskih poremećaja unutar porodice

-postojanje neuobičajenih promjena viđenih ultrazvukom

Izvođenje

Amniocenteza se izvodi u ležećem položaju, tako da stomak bude dostupan ljekaru. Izvrši se denzinfekcija područja, zatim ljekar uzima ultrazvučnu sondu na koju nanosi gel i posmatra plod. Kada je spreman, ljekar umetne taknu, šuplju iglu kroz prednji trbušni zid, maternicu i ulazi u amnionsku vrećicu pazeći da je udaljen od fetusa. Zatim aspirira malu količinu tečnosti koja se šalje na analizu.

Ultrazvukom ljekar utvrđuje broj fetusa, starost, prati otkucaje srca fetusa i pregleda posteljicu. 

Nakon postupka, uzeti uzorak šalje se na analizu. Laboratorij odvaja fetalne ćelije od amnionske tekućine, a onda ih analizira. Ćekije rastu nekoliko dana u laboratoriju prije nego što se testiraju na genetska stanja ili defekte neuralne cijevi. Kompletni rezultati testa trebali bi biti gotovi za otprilike dvije sedmice. 

Rizici

Postoje neki rizici tokom amniocenteze s kojima trudnica treba biti upoznata. 

-kratkotrajno tačkasto krvarenje ili curenje plodove vode na rodnicu koje se dešava u oko 1 do 2% slučajeva

-spontani pobačaj koji se procjenjuje na 1 naprema 100 i veći je rizik ako se amniocenteza radi u vremenu koje nije predviđeno za taj postupak. Desi se ukoliko dođe do infekcije, ozljede ploda ili ovojnica.

-infekcija koja se procjenjuje na manje od 1 na 1000

-Rh inkopatibilnost - ukoliko je majka Rh negativna, a fetus Rh pozitivan, u toku procedure može doći do senzibilizacije i počet će se stvarati antitijela na fetus. To se sprječava testiranjem krvi trudnice prije procedure i davanje injekcije anti-D imunoglobulina. 

-talipes equinovarus ili klupsko stopalo - ukoliko se amniocenteza radi prije 15. sedmice trudnoće može doći do razvoja kongenitalne malformacije gležnja i stopala. 

Priprema za amnionske testove

Nije potrebna neka fizička priprema ili promjene u ishrani prije postupka. Važno je porazgovarati s ljekarom o mogućim rizicima i o benefitima amniocenteze te potpisati pristanak na postupak. 

Oporavak

Nakon amniocenteze mogu se javiti kontrakcije maternice, stoga je potrebno mirovanje. Većina aktivnosti se mogu normalno nastaviti obavljati, ali preporučuje se izbjegavanje većeg naprezanja, vježbanja i seksualne aktivnosti u prvih par dana nakon postupka.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Testovi amnionske tekućine

Prihvaćam uslove korištenja