Skip to main content
ginekologija

Kolposkopija

Pretražite

Uvod

Kolposkopija je metoda pregleda vaginalnog dijela grlića maternice pomoću posebnog optičkog aparata nazvanog kolposkop. Njime se prividno taj dio organa uvećava 10 do 25 puta. Kolposkopija je vrlo lako izvodljiva, neškodljiva metoda, a u isto vrijeme pruža mnoge elemente za trijažnu dijagnostiku pri rutinskim ginekološkim pregledima. Osnovni nedostatak je mogućnost pregleda samo spoljne površine vaginalnog dijela grlića maternice.

Kolposkopija se preporučuje u svim rutinskim ginekološkim pregledima, a poseban značaj joj je ukoliko postoji abnormalan nalaz PAPA testa ili eventualne promjene na sluznici. 

Što je kolposkopija?

Kolposkopija je metoda pregleda vaginalnog dijela grlića maternice pomoću posebnog optičkog aparata nazvanog kolposkop. Njime se prividno taj dio organa uvećava 10 do 25 puta. Kolposkopija je vrlo lako izvodljiva, neškodljiva metoda, a u isto vrijeme pruža mnoge elemente za trijažnu dijagnostiku pri rutinskim ginekološkim pregledima. Pruža mogućnost procjene mjesta i raširenosti patološke lezije epitela, ali i ciljanu biopsiju iz promijenjenog područja. 

Razlikuju se jednostavna i proširena kolposkopija. Jednostavna (nativna) kolposkopija predstavlja jednostavno posmatranje cerviksa, dok proširena zahtijeva upotrebu optičkih ili hemijskih pomoćnih sredstava. Optička pomoćna sredstva su zeleni ili plavi filteri koji poboljšavaju uočavanje krvnih sudova na površini vrata maternice, pregled abnormalnih kapilara koji su promijenjenog lumena, oblika ili se nepravilno granaju. 3% ocatna kiselina i Lugolova otopina su hemijska pomoćna sredstva.

Ko su kandidati za kolposkopiju?

Kolposkopiju će uobičajeno uradi pacijentice kojima se nalaz PAPA testa pokazao kao patološki. PAPA test predstavlja metodu izdvajanja kojom se iz ukupne populacije žena prikažu one sa sumnjivim ili patološkim nalazom. Zatim se sumnjiva promjena prikaže kolposkopom i procijeni težina promjene u odnosu na PAPA nalaz. Osim toga, kandidati za kolposkopiju su i pacijentice s uočenom promjenom na sluznici ili koži prilikom redovnog ginekološkog pregleda. Te promjene uključuju kondilome na vanjskim genitalnim organima, vagini i grliću maternice, upale, polipe ili druge promjene na grliću te neobjašnjiva vaginalna krvarenja. 

Izvođenje

Kolposkopija kao metoda pregleda vrlo je jednostavna, neškodljiva i bezbolna, koja traje svega nekoliko minuta. 

Za vrijeme zahvata pacijentica se nalazi na ginekološkom stolu u ležećem položaju, kao prilikom redovnog ginekološkog pregleda. Prilikom pregleda ginekolog prvo umetne spekulum (ginekološki instrument) u rodnicu i na taj način prikaže vrat maternice i stijenke rodnice. Zatim umeće kolposkop nekoliko centimetara od vanjskog splovila. Prednji dio aparata koji se uvlači u vaginu snabdjeven je hladnim izvorom svjetlosti, čime se osvjetljava promatrana površina, a na zadnjem dijelu nalazi se okular kroz koji ginekolog promatra. Ukoliko postoji eventualna sluz ili iscjedak, to je potrebno ukloniti vatom ili tupferom.  Liječnik zatim koristi 3%-octenu kiselinu i Lugolovu otopinu za premazivanje vrata maternice, a koje mu pomažu uočiti eventualne abnormalnosti na sluznici. 

Lugolova otopina izaziva ćelijske promjene usljed kojih epitel sluznice postaje tamnosmeđ, dok abnormalan epitel ne prima boju i ostaje nepromijenjen. 

Ukoliko postoje neke abnormalnosti, ginekolog će uraditi ciljanu biopsija, odnosno uzeti uzorak tkiva sa sumnjivog mjesta. 

Tokom kolposkopije mogu se koristiti i filteri u boji kao optička pomoćna sredstva pomoću kojih ginekolog promatra kapilare u sluznici i diferencira normalne od abnormalnih. 

Rizici

Kolposkopija je vrlo jednostavna, lako izvodljiva i potpuno neškodljiva metoda pregleda. Nije praćena komplikacijama. 

Prilikom premazivanja octenom kiselinom i Lugolovom otopinom moguća je pojava blagog peckanja, dok se nakon biopsije može javiti oskudno krvarenje i osjećaj nelagode u rodnici. 

Priprema za kolposkopiju

Kolposkopija ne zahtijeva neku posebnu pripremu. Zahvat se treba obaviti nakon prestanka menstrualnog krvarenja, dakle ne radi se tokom mjesečnice. Savjetuje se izbjegavanje korištenja tampona ili vaginaleta dva dana prije zahvata. Ne preporučuje se ispiranje rodnice  dezinfekcijskim sredstvima dan ranije. Savjetuje se apstinencija od spolnih odnosa dan ili dva prije zahvata. 

Oporavak

Nakon kolposkopije ne bi trebale postojati nikakve smetnje, osim ako je rađena biopsija. Tada su mogući blagi bolovi i nelagoda u području rodnice, blago krvarenje ili tamni iscjedak iz rodnice. Ukoliko je rađena i biopsija, preporučuje se  izbjegavanje korištenje tampona i upražnjavanje spolnih odnosa sedam dana nakon.

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Kolposkopija

Prihvaćam uslove korištenja