Skip to main content
ginekologija

Kasni prenatalni pregledi

Pretražite

Uvod

Kasni prenatalni testovi predstavljaju screening testove za otkrivanje mogućih genetskih anomalija kod bebe. Pošto se povećava broj trudnica koje imaju više od 35 godina, što je ujedno jedna od velikih predispozicija za nastanak mnogih bolesti kod djeteta pa naročito genetskih abnormalnosti, raste potražnja za ovim testovima. Ovi testovi nisu obavezni za sve trudnice te se njima ne uspostavlja dijagnoza, nego otkrivaju moguće malformacije.

Šta su kasni prenatalni pregledi?

Kasni prenatalni testovi su bezbolni i potpuno sigurni testovi za trudnice koji se preporučuju trudnicama čije bebe imaju veliki rizik za neke od genetskih sindroma, a najčešće testiranje se vrši radi otkrivanja trisomija (abnormalnostima u broju hromosoma): Edwardsovog, Patau ili Downovog sindroma. Osim trisomija, ovim testovima mogu se utvrditi i mikrodelecije hromosoma (nedostajući dio hromosoma) koji mogu rezultirati sindromima poput DiGeorgovog, Wolf Hirschhorn i ostali. Ukoliko rezultat prenatalnog testa bude pozitivan, trudnica se dalje upućuje na invazivna testiranja (amniocentezu ili horiocentezu) kako bi se odgovarajuća dijagnoza potvrdila. Prenatalnim testovima se mjeri slobodna frakcija bebine DNK u krvi majke, te se testovima prati višak slobodne frakcije koja ukazuje na postojanje anomalije. Neki od kasnih prenatalnih testova su: Nifty, Harmony, Panorama te se izvode od 10. do 20. sedmice trudnoće. 
Osim za dijagnostiku anomalija ovi testovi se mogu koristiti kod blizanačkih trudnoća zbog utvrđivanja spola beba.

Ko su kandidati za kasni prenatalni pregled?

Kasni prenatalni testovi se preporučuje kod trudnica:

- koje imaju 35 ili više godina

- u porodičnoj historiji imaju genetskih poremećaja

- koje su na ranim kombiniranim testovima probira u prvom trimestru imale rizik od aneuploidije

- kod kojih je UZV bebe pokazao nuhalni nabor deblji od 3 mm

- kod kojih je UZV bebe zabilježio nedostatak nosne kosti ili druge malformacije.

Učestalost lažno pozitivnih rezultata je manja od 0,1% te ukoliko test bude negativan, nema potrebe za daljnjim pretragama, a ukoliko bude pozitivan, neophodno je izvršiti dodatne invazivne pretrage (amniocenteza ili horiocenteza).

Izvođenje

Rezultati kasnih prenatalnih testova se dobiju iz testiranja krvi trudnice. Trudnici koja je u poluležećem položaju se vade epruvete krvi iz podlaktice te se šalju dalje na genetska ispitivanja, gdje se mjere krvni parametri PAPP i slobodna ßhCG.

Rizici

Kasni prenatalni testovi su u potpunosti sigurni za trudnicu te ne mogu ugroziti nastavak trudnoće, potpuno bezbrižni za zdravlje trudnice i djeteta.
99,9% su tačni te rizik za lažno pozitivni rezultat testova je zanemariv. 
Kod trudnica koje imaju više od 100 kg, manja je tačnost testova zbog manje frakcije DNK te 5% i više je mogućnost za dobijanje lažno pozitivnih rezultata, stoga se trudnicama preporučuje da pripaze na kilažu prije izvođenja ovih testova.

Priprema za kasni prenatalni pregled

Za izvođenje ovih testova nije potrebna naročita priprema, shodno tome da se radi o običnom vađenju krvi iz vene podlaktice. Veoma je važno da trudnica prije ovih testova uradi UZV pregled, a naročito pregled debljine nuhalnog nabora jer je to jedan od indikatora za tačnost testova kasnog prenatalnog pregleda. Testovi se rade nakon 10. sedmice trudnoće, te se ne preporučuje ranije zbog mogućeg nepostojanja bebinih fragmenata DNK u majčinoj krvi te se tad testovi ne mogu izvesti. Idealno vrijeme za izvođenje ovih testova je od 12. sedmice te se preporučuje izvođenje sve do 18. sedmice trudnoće. 

Oporavak

Izvođenje kasnih prenatalnih pregleda traje veoma kratko, u ambulantnim uvjetima, te nakon vađenja krvi nije potreban oporavak niti je potrebno da trudnica ostaje na promatranju. 
Trudnica jedino osjeća psihičke tegobe, shodno tome da na rezultate ovako važnih testova koji joj trebaju ukazati da li je beba zdrava, čeka se više od 5 dana, a nekad i sedmicama. 

Najčešća pitanja

Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?

Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.

Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda  i bolesti

Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?

Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
  • Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?

Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina. 

Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:

  • Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
    • Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja. 
  • Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
  • Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
    • Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
  • Putem naše web stranice www.asabolnica.ba

2 načina: 

  • Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled. 
  • Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka. 
  • Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica 
    • Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu? 

Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.

Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.

Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.

Imate li parking? 

Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.

Kasni prenatalni pregledi

Prihvaćam uslove korištenja