- Početna
- Ginekologija i akušerstvo
- Biopsija cerviksa
Pretražite
Uvod
Šta je biopsija cerviksa?
Ko su kandidati za biopsiju cerviksa?
Izvođenje
Rizici
Priprema za biopsiju maternice
Oporavak
Uvod
Biopsija predstavlja metodu koja omogućava da određujemo stadij, držimo pod kontrolom i liječimo displazije vrata maternice (stanja u kojem se epitelne ćelije vrata maternice svojom veličinom i promjenama jedra razlikuju od normalnih ćelija maternice, ali još uvijek nisu karcinomske ćelije). Biopsija cerviksa (vrata maternice) predstavlja uzimanje uzoraka tkiva cerviksa koji se šalju na patohistološku analizu. Dobiveni uzorci se fiksiraju - na taj način se stabilizira tkivo i sprječava se njegovo propadanje. Detaljnu analizu pomoću mikroskopa radi doktor specijalista patologije.
Šta je biopsija cerviksa?
Biopsija grlića maternice postupak je uzimanja uzorka tkiva s cerviksa žive osobe, kako bi patolog analizom toga uzorka nakon složene obrade pod mikroskopom proučio tkivo i utvrdio tačnu patohistološku dijagnozu, prisutnost ili proširenost bolesti. Ukoliko se biopsijom odstrani cijela promjena, postupak se naziva ekscizijska biopsija i ona je istovremeno dijagnostički i terapijski postupak. Ako se uzme samo uzorak tkiva uz potpunu očuvanost histološke arhitekture stanica tkiva, tada je to incizijska biopsija.
Biopsija grlića materice se može uraditi na nekoliko načina:
- Punch biopsija grlića materice predstavlja metodu uzimanja milimetarskog isječka tkiva grlića materice. Ova metoda se najčešće koristi u dijagnostici promjena na grliću materice.
- Konizacija grlića maternice skalpelom ili omčicom (LLETZ/LETZ/LOOP/LEEP metodom) je metoda kojom se odstranjuje veći dio tkiva grlića materice u obliku konusa. LLETZ/LETZ/LOOP/LEEP metoda predstavlja ujedno i metodu liječenja u slučaju da se radi o CIN promjeni iz koje može nastati karcinom grlića materice.
- Endocervikalna kiretaža predstavlja metodu kojom se odstranjuju stanice iz unutrašnjosti cervikalnog kanala koji predstavlja ulaz u maternicu.
Ko su kandidati za biopsiju cerviksa?
Biopsiju je potrebno učiniti u slučaju abnormalnog citološkog nalaza (PAPA test) ili abnormalnog kolposkopskog nalaza kod kojih se dijagnosticiraju promjene na ćelijama koje oblažu vrat maternice ili kanal koji vodi u maternicu.
Izvođenje
Biopsija cerviksa se može raditi ambulantno ili tokom ležanja u bolnici. Neki postupci biopsije zahtijevaju lokalnu, neki regionalnu ili opću anesteziju. Izvodi se na način da se pacijentica skine od struka prema dole, potrebno je isprazniti mjehur prije postupka i leći na ginekološki stol za pregled. Doktor u vaginu stavlja instrument - spekulum, kako bi raširio stijenke vagine i omogućio pregled grlića maternice. Pri biopsiji se koristi kolposkop - instrument koji liči na mikroskop i koji pomaže pri pregledu cervikalnog tkiva. Doktor pri pregledu može očistiti i natopiti cerviks otopinom sirćetne kiseline (Šilerov test). Ovaj postupak koristi pri vizuelizaciji abnormalnog tkiva - boji se bijelo. Vrsta učinjene biopsije ovisi o veličini i obliku abnormalnih ćelija. Pri postupku, liječnik koristi forceps - kako bi držali cerviks stabilnim za biopsiju. Uzimanje uzorka tkiva s vrata maternice može se učiniti kao punch-biopsija (biopsija kliještima), LETZ biopsija (biopsija omčicom) i konusna biopsija (konizacija). Svaka od ovih biopsija može biti dijagnostičkog i terapijskog karaktera ukoliko se bolesno tkivo odstrani u cijelosti, što je najčešće slučaj kod LETZ ekscizije ili konizacije.
Rizici
Moguće komplikacije:
- Infekcija
- Krvarenje
- U slučaju konizacije - mogu povećati rizik od neplodnosti i pobačaja - zbog promjena i ožiljaka na vratu maternice
- Bol u zdjelici
- Perforacija maternice.
Priprema za biopsiju maternice
Potrebno je obavijestiti doktora ukoliko:
- ste trudni ili sumnjate na trudnoću
- o lijekovima koje koristite u redovnoj terapiji
- o alergijama na hranu i lijekove.
- Konsultirati se oko privremenog prestanka uzimanja lijekova koji sprječavaju zgrušavanje krvi.
- Najmanje 24h prije procedure, apstinirati od seksualnih odnosa, ne koristiti tampone ili vaginalnu terapiju.
- Biopsiju je potrebno zakazati van menstrualnog krvarenja.
- U slučaju da se intervencija radi u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji, potrebna je apstinencija od hrane i vode u trajanju od 4 h prije intervencije.
Oporavak
- Pojava bola manjeg intenziteta ili oskudno krvarenja se može javiti nakon intervencije i da traje sedam do deset dana.
- Izbjegavati teža fizička opterećenja, seksualne odnose, korištenje tampona i gelova za intimnu njegu nekoliko sedmica nakon intervencije.
- Ukoliko je urađena punktaciona biopsija ili endocervikalna kiretaža, iste aktivnosti izbjegavati sedam dana.
- Potrebno je izbjegavati teže fizičke aktivnosti, međutim pacijentice ne moraju konstantno ležati.
- Ne kupati se u kadi, bazenima - radi prevencije infekcije.
- Smatra se da se rana od biopsije zaraste nakon dvije do tri sedmice, kada je moguće vratiti se svim životnim aktivnostima (i seksualnim).
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.