- Početna
- Endokrinologija
- Edukacija
Pretražite
Uvod
Hipoglikemija i hiperglikemija
Komplikacije
Dijagnoza
Liječenje
Praćenje nivoa šećera u krvi
Preporuke
Uvod
Dijabetes tip 1 je hronično stanje u kojem gušterača proizvodi malo ili nimalo inzulina. Inzulin je hormon koji tijelo koristi da omogući šećeru (glukozi) da uđe u ćelije kako bi proizvela energiju potrebnu za funkcioniranje organizma.
Dijabetes tip 1 može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, a vrhunac incidencije se zapaža kod djece između 10 i 14 godina.
Koja je uloga inzulina i glukoze?
Glukoza je glavni izvor energije za ćelije koje čine mišiće i druga tkiva našeg organizma.
Glukoza dolazi iz dva glavna izvora: hrane i jetre.
Šećer se iz hrane apsorbira u krvotok, gdje uz pomoć inzulina ulazi u ćelije. Jetra skladišti glukozu, te kada je nivo glukoze nizak, naprimjer kada niste jeli neko vrijeme, iz jetre se oslobađaju zalihe glukoze.
Inzulin se stvara u gušterači i oslobađa u krvotok. Inzulin zatim putuje kroz tijelo i pomaže šećeru (glukozi) da uđe u ćelije, te na taj način smanjuje nivo šećera u krvi. Kada se nivo šećera u krvi smanji, gušterača proizvodi manje inzulina i time povećava nivo šećera u krvi. Ovim mehanizmima se nivo šećera u krvi održava u normalnom rasponu.
Kod dijabetesa tipa 1 ne postoji inzulin koji bi omogućio ulazak glukoze u ćelije. Zbog toga se šećer pretjerano nakuplja u krvotoku, što može uzrokovati komplikacije opasne po život.
Uzroci
Tačan uzrok dijabetesa tipa 1 nije poznat. U najvećem broju slučajeva vlastiti imunološki sistem našeg organizma, koji se inače bori protiv štetnih bakterija i virusa, počinje da uništava ćelije koje proizvode inzulin u gušterači. Kada se uništi veliki broj ćelija, tijelo će proizvoditi malo ili nimalo inzulina. Ostali mogući uzroci uključuju:
- genetiku
- izloženost virusima i drugim štetnim faktorima okoline.
Simptomi
Simptomi dijabetesa tipa 1 mogu se pojaviti iznenada i mogu uključivati:
- Osjećaj žeđi više izražen nego inače
- Učestalo mokrenje, naročito izraženo noću
- Mokrenje u krevet kod djece koja prethodno nisu imala takve tegobe
- Pretjeran osjećaj gladi
- Gubitak na težini bez namjere
- Osjećaj razdražljivosti ili druge promjene raspoloženja
- Osjećaj umora i slabosti
- Zamagljen vid.
Hipoglikemija i hiperglikemija
Nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija)
Dijabetička hipoglikemija nastaje kada osoba sa dijabetesom nema dovoljno šećera (glukoze) u krvi. Nivo šećera u krvi može pasti iz više razloga, kao što je preskakanje obroka, unos manje ugljikohidrata nego što je predviđeno u Vašem planu obroka, više fizičke aktivnosti od uobičajene ili ubrizgavanje previše inzulina.
Rani simptomi niskog šećera u krvi uključuju:
- Bljedilo
- Drhtanje
- Vrtoglavicu
- Znojenje
- Glad ili mučninu
- Nepravilan ili ubrzan rad srca
- Poteškoće u koncentraciji
- Osjećaj slabosti i umor
- Razdražljivost ili anksioznost
- Glavobolju
- Utrnulost usana, jezika ili obraza.
Ako se dijabetička hipoglikemija ne liječi, simptomi se pogoršavaju i mogu uključivati:
- Zbunjenost, neobično ponašanje
- Gubitak koordinacije
- Poteškoće u govoru
- Zamagljen ili tunelski vid
- Slabost mišića
- Pospanost.
Teška hipoglikemija može uzrokovati:
- Konvulzije ili napade
- Gubitak svijesti, komu i smrt.
Možete brzo podići šećer u krvi ako pojedete ili popijete jednostavan izvor šećera, kao što su tablete glukoze, tvrdi slatkiši ili voćni sok. Recite porodici i prijateljima koje simptome treba tražiti i šta učiniti ako niste u mogućnosti sami liječiti to stanje.
Povišen nivo šećera u krvi (hiperglikemija)
Šećer u krvi može porasti iz više razloga. Naprimjer, može porasti zbog prejedanja, jedenja pogrešnih vrsta hrane ili uzimanje nedovoljne doze inzulina.
Simptomi:
- Učestalo mokrenje
- Pojačana žeđ
- Zamagljen vid
- Umor
- Glavobolja
- Razdražljivost.
Ako mislite da imate hiperglikemiju, provjerite nivo šećera u krvi. Ako je veći od vašeg ciljnog raspona, vjerovatno ćete morati izvršiti korekciju. Korekcija je dodatna doza inzulina koja se daje kako bi se Vaš šećer u krvi vratio u normalnu razinu.
Komplikacije
Vremenom, komplikacije nastale kao posljedica dijabetesa tipa 1 mogu utjecati na važne organe u tijelu (srce, krvne sudove, živce, oči i bubrege). Komplikacije dijabetesa mogu dovesti do invaliditeta ili čak ugroziti život.
- Bolesti srca i krvnih sudova.
Dijabetes povećava rizik od sljedećih oboljenja:
- bolest koronarnih arterija (krvnih sudova srca) sa bolom u grudima (angina),
- srčani udar,
- moždani udar,
- suženje arterija (ateroskleroza) i
- visok krvni pritisak.
- Oštećenje živaca
- trnci, utrnulost, peckanje ili bol koji obično počinju na vrhovima nožnih prstiju i šire se prema gore
- gubitak osjećaja u zahvaćenim udovima.
Oštećenje živaca u stopalima ili slab dotok krvi u stopala povećavaju rizik od komplikacija malih rana koje, ukoliko se ne liječe, mogu napredovati u ozbiljne infekcije. Ove infekcije će se možda morati liječiti uklanjanjem prstiju, stopala ili noge (amputacija).
- Probavni sistem
- mučnina
- povraćanje
- proljev
- zatvor.
- Reproduktivni sistem
Za muškarce, erektilna disfunkcija može biti problem.
- Bubrezi
Ozbiljna oštećenja krvnih sudova bubrega mogu dovesti do zatajenja bubrega.
- Organ vida
- sljepoća
- povećava rizik od drugih ozbiljnih stanja, kao što su katarakta i glaukom.
- Koža i usta
- sklonost infekcijama kože (bakterijske i gljivične)
- oboljenja desni i suhoća usta.
- Komplikacije u trudnoći
- povećan rizik od pobačaja i urođenih mana kod djeteta ukoliko dijabetes nije dobro kontroliran
- za majku dijabetes povećava rizik od dijabetičke ketoacidoze, dijabetičkih problema s očima (retinopatija), visokog krvnog pritiska uzrokovanog trudnoćom i preeklampsije.
- Povećani ketoni u urinu (dijabetička ketoacidoza)
Zbog nedostatka šećera u ćelijama tijelo može početi razgrađivati masnoće. Ovo proizvodi otrovne kiseline poznate kao ketoni. Dijabetička ketoacidoza je hitna situacija opasna po život.
Simptomi ovog ozbiljnog stanja su:
- mučnina
- povraćanje
- bolovi u stomaku
- kratak dah koji miriše na kiselo (kao na primjer aceton)
- suha usta
- slabost
- konfuzija
- koma.
Ako sumnjate na ketoacidozu, provjerite višak ketona u urinu pomoću kompleta za testiranje ketona. Ako imate velike količine ketona u urinu, odmah pozovite svog ljekara ili potražite hitnu pomoć.
Dijagnoza
Dijagnostički testovi uključuju:
- Određivanje HbA1c
Ovaj test krvi pokazuje Vaš prosječan nivo šećera u krvi u posljednja 2 do 3 mjeseca. Mjeri količinu šećera u krvi vezanog za protein hemoglobin koji nosi kisik u crvenim krvnim zrncima. Što je viši nivo šećera u krvi, to ćete imati više hemoglobina sa dodatkom šećera. Nivo A1C od 6,5% ili više na dva odvojena testa znači da imate dijabetes.
Ako A1C test nije dostupan, ili ako imate određena stanja koja mogu učiniti A1C test netačnim (trudnoća ili stanja sa izmijenjenim varijantama hemoglobina) možete raditi sljedeća testiranja:
- Nasumični test šećera u krvi
Uzorak krvi će biti uzet nasumično i može biti potvrđen dodatnim testovima. Bez obzira kada ste zadnji put jeli, nasumični nivo šećera u krvi od 200 mg/dL (11,1 mmol/L) ili više ukazuje na dijabetes.
- Test šećera u krvi natašte
Uzorak krvi će se uzeti nakon što ne jedete preko noći. Nivo šećera u krvi natašte manji od 100 mg/dL (5,6 mmol/L) je zdrav. Nivo šećera u krvi natašte od 100 do 125 mg/dL (5,6 do 6,9 mmol/L) smatra se preddijabetesom. Ako je 126 mg/dL (7 mmol/L) ili više na dva odvojena testa, imate dijabetes.
Ako vam je dijagnosticiran dijabetes, Vaš ljekar može također izvršiti krvne pretrage. Oni će provjeriti autoantitijela koja su uobičajena kod dijabetesa tipa 1. Prisustvo ketona, nusproizvoda razgradnje masti u Vašem urinu također ukazuje na dijabetes tipa 1, a ne na tip 2.
Liječenje
Cilj je održati nivo šećera u krvi što je moguće bliže normalnom kako bi se odgodile ili spriječile komplikacije. Cilj je održati dnevni nivo šećera u krvi prije jela između 80 i 130 mg/dL (4,44 do 7,2 mmol/L). Vrijednosti nakon obroka ne bi trebali biti veći od 180 mg/dL (10 mmol/L) dva sata nakon jela.
Liječenje dijabetesa tipa 1 podrazumijeva:
- Uzimanje inzulina
Svako ko ima dijabetes tipa 1 treba inzulinsku terapiju tokom cijelog života.
Vrste inzulina, u zavisnosti koliko traje njihovo dejstvo, su:
- Inzulin kratkog djelovanja
- Inzulin dugog i ultra dugog djelovanja.
Inzulin se može koristiti u obliku:
- Injekcija
Možete koristiti male, već pripremljene injekcije sa odgovarajućom dozom ili inzulinsku olovku za ubrizgavanje inzulina pod kožu. Inzulinske olovke dostupne su u varijantama za jednokratnu upotrebu ili za ponovno punjenje.
- Inzulinske pumpe
To je mali uređaj koji se nosi na površini kože i koji programirate da isporučuje određene količine inzulina tokom dana i kada jedete.
- Zdrava ishrana i praćenje ugljikohidrata koji se unose hranom
Važno je da svoju ishranu usmjerite na hranu siromašnu ugljikohidratima, bogatu proteinima, s niskim udjelom masti i bogatu vlaknima. Preporučuje se da jedete manje životinjskih proizvoda i rafiniranih ugljikohidrata, kao što su bijeli hljeb i slatkiši.
Morat ćete naučiti kako računati količinu ugljikohidrata u hrani koju jedete. Na taj način možete sebi dati dovoljno inzulina. Registrirani dijetetičar može Vam pomoći da napravite plan obroka koji odgovara vašim potrebama.
- Fizička aktivnost
Savjetujte se sa Vašim ljekarom o tome koje aktivnosti u vidu vježbi smijete izvoditi. Zatim odaberite aktivnosti u kojima uživate, kao što su hodanje ili plivanje, i radite ih svaki dan kad god možete. Pokušajte s najmanje 150 minuta umjerenih vježbi sedmično, s najviše dva dana bez ikakvog vježbanja.
Fizička aktivnost snižava šećer u krvi. Ako započnete novu aktivnost, provjeravajte nivo šećera u krvi češće nego inače dok ne saznate kako ta aktivnost utječe na nivo šećera u krvi. Možda ćete morati prilagoditi svoj plan obroka ili doze inzulina zbog povećane aktivnosti.
Praćenje nivoa šećera u krvi
Čak i ako uzimate inzulin i jedete po strogom rasporedu, nivo šećera u krvi se može promijeniti. Preporučuje se testiranje nivoa šećera u krvi prije jela i užine, prije spavanja, prije vježbanja ili vožnje i kad god mislite da imate nizak šećer u krvi.
Praćenje se može izvoditi na sljedeće načine:
- Kontinuirano praćenje glukoze
Uređaji za kontinuirano mjerenje glukoze pričvršćuju se na tijelo neposredno ispod kože. Provjeravaju nivo glukoze u krvi svakih nekoliko minuta.
- Glukometar
Glukometar je uređaj koji mjeri nivo šećera iz Vaše krvi. Krv se dobija iz jagodice prsta koju ste prethodno dezinficirali, te napravili mali ubod iglom i prislonili trakicu koja usiše potrebnu količinu krvi (jedna kap). Trakica se na kraju postavlja u glukometar, a na ekranu se nakon nekoliko sekundi prikaže rezultat, to jest brojčano nivo glukoze.
Preporuke
- Zakažite redovan godišnji pregled kod porodičnog i očnog ljekara
- Redovno se vakcinišite
- Obratite pažnju na svoja stopala (svaki dan provjeravajte stopala da li ima plikova, posjekotina, rana, crvenila ili otoka)
- Držite krvni pritisak i holesterol pod kontrolom
- Prestanite sa konzumiranjem cigareta
- Ako konzumirate alkohol, činite to umjereno i uvijek uz obrok
- Ne izlažite se pretjeranom stresu.
Najčešća pitanja
Da li se moramo prethodno zakazati na pregled/dijagnostiku/lab testove?
Da biste dobili odgovarajuću medicinsku njegu, preporučujemo prethodno zakazivanje za sve vrste pregleda, te dijagnostičkih procedura.
Razumijemo da hitna medicinska stanja mogu nastupiti neočekivano, te zbog toga smo omogućili našim pacijentima da se bez prethodne najave mogu javiti u naš Odjel urgentnog zbrinjavanja. Odjel urgentnoga zbrinjavanja pruža usluge 24 sata na dan, 7 dana u sedmici, te osigurava brzu i stručnu pomoć s ciljem prepoznavanja, praćenja i početnog tretmana liječenja pacijenata u slučajevima po život opasnih povreda i bolesti
Kada i kako se možemo zakazati na termin za pregled kod ljekara?
Imamo nekoliko praktičnih opcija koje vam omogućavaju da rezervišete svoj termin prema vašim preferencama:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za zakazivanje iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem e-maila termini@asabolnica.ba:
- Ako vam je draže koristiti elektronsku komunikaciju, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila kako bismo dogovorili vaš termin.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Koja je procedura za otkazivanje ili pomjeranje zakazanog termina?
Razumijemo da se životne okolnosti mogu promijeniti, te smo fleksibilni kada je u pitanju otkazivanje ili pomijeranje zakazanih termina.
Evo nekoliko načina kako to možete učiniti:
- Pozivom na besplatni broj našeg kontakt centra 0800 222 55:
- Naš prijateljski tim kontakt centra je dostupan da primi vaše pozive i pomogne vam oko zakazivanja.
- Za poziv iz inostranstva možete koristiti broj: + 387 33 555 200
- Ličnom posjetom bolnici na info pultu:
- Ako više volite lični pristup, naše osoblje na recepciji stoji vam na raspolaganju za zakazivanje termina tokom radnog vremena bolnice.
- Putem e-maila termini@sabolnica.ba:
- Ako vam je draže koristiti elektronsku komunikaciju, slobodno nas kontaktirajte putem e-maila kako bismo dogovorili vaš termin.
- Putem naše web stranice www.asabolnica.ba
2 načina:
- Na našoj web stranici imate istaknutu formu: “Pošaljite upit” kroz koju se možete zakazati za pregled.
- Klikom na ikonu Viber-a istaknutu na kontakt formi, također se možete zakazati putem Viber poruka.
- Putem Viber-a na poslovnom kanalu ASA Bolnica
- Dovoljno je da pošaljete poruku kroz Viber na poslovni kanal ASA Bolnice sa željenim datumom zakazivanja termina
Da li se mogu liječiti na zdravstvenu knjižicu?
Naša bolnica još uvijek nije u mogućnosti pružati usluge preko zdravstvene knjižice. Međutim, želimo vam saopštiti da predano radimo na tome da obezbijedimo pristup zdravstvenim uslugama ASA Bolnice za pacijente sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem.
Trenutno smo u procesu pregovora sa Zavodima zdravstvenog osiguranja kako bismo postigli sporazum koji će vam omogućiti da iskoristite određene usluge naše bolnice. Kada postignemo zvanični dogovor, ASA Bolnica će obavijestiti širu javnost i naše pacijente o novim mogućnostima.
Kantonalni zdravstveni fondovi u BiH u različitom opsegu pokrivaju troškove dijagnostike i liječenja u privatvnim zdravstvenim ustanovama u skladu sa internim pravilima i procedurama. Molimo vas da se informišete u svom Zavodu zdravstvenog osiguranja da li će vaš tretman biti refundiran i u kojoj mjeri.
Imate li parking?
Da, naša bolnica ima parking prostor, smješten na -2. etaži bolničkog objekta. Raduje nas obavijestiti vas da je parking besplatan za sve naše pacijente, te se može koristiti za vrijeme Vašeg boravka u ASA Bolnici.